סוכנויות הידיעות

משקיע קרנות הגידור המיליארדר ג'ורג' סורוס הנחית מהלומה על ביל גרוס כאשר משך השקעה בסך 500 מיליון דולר שהפקיד בידיו לפני שנה, דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל".

דוברת קרן ההשקעות ג'אנוס - אליה הצטרף גרוס בשנה שעברה לאחר שאולץ לעזוב בטריקת דלת את החברה שייסד, פימקו - סירבה להגיב על הדיווח, אולם ספקית נתוני החשבונות המוסדיים בקרנות eVestment אישרה כי סכום בסך 490 מיליון דולר שנוהל על ידי ג'אנוס בחשבון נפרד, לא נכלל בדיווחי ג'אנוס ברבעון השלישי.

הכסף שהושקע על ידי סורוס הוחזק בחשבון מוסדי נפרד שנוהל באסטרטגיית השקעות זהה לזו של הקרן שמנהל גרוס בג'אנוס. המניע להחלטתו של סורוס למשוך את השקעתו היה התשואות הנמוכה שהשיג גרוס, אמר אדם המקורב למצב לג'ורנל.

ג'ורג' סורוסצילום: בלומברג

גרוס, שנודע בכינוי "מלך האג"ח", עזב את פימקו בספטמבר 2014, ומיד הצטרף לקרן ההשקעות ג'אנוס קפיטל. עם זאת, גרוס הצליח למשוך לקרן האג"ח החדשה שבניהולו רק כמיליארד דולר, כמעט שלושה רבעים מסכום זה מכיסו הפרטי. ביצועי הקרן אכזבו אף הם, ומתחילת השנה היו גרועים מ-74% ממקבילותיה, וגם מאלו של קרן פימקו שבראשה עמד פעם גרוס, לפי נתוני מורנינגסטאר.

בניגוד לקרן טוטאל ריטורן, אשר מושקעת בעיקר באג"ח ממשלתיות אמריקאיות ובאג"ח קונצרניות, הקרן שמנהל גרוס בג'אנוס מאפשרת לו להשקיע בכל מגוון סוגי האג"ח, וגם לנקוט בטקטיקות השקעה נוספות כמו הימור נגד אג"ח מסוימים

גרוס, בן 71, נחשב לאחד מאנשי ההשקעות המצליחים בהיסטוריה של וול סטריט והפך את פימקו לקרן האג"ח הגדולה בעולם, מאז הקים אותה ב-1971 בגיל 27. אולם בשנים האחרונות סבלה הקרן מביצועים נמוכים ומטלטלה בהנהלתה עם עזיבתו של מוחמד אל-עריאן, שנחשב במשך זמן רב למי שצפוי היה לרשת בבוא היום את תפקידו של גרוס בפימקו.

מאז עזיבתו של גרוס את פימקו בספטמבר 2014, משכו המשקיעים יותר מ-100 מיליארד דולר מקרן האג"ח פימקו טוטאל ריטורן שאותה ניהל גרוס, ואשר איבדה עקב כך את תואר קרן האג"ח הגדולה בעולם.

בחודש שעבר הגיש גרוס תביעה נגד פימקו בדרישה לפיצויים בסך 200 מיליון דולר לפחות, בטענה כי אולץ לעזוב את פימקו בשל סירובו להסכים לדרישת ההנהלה להסיט את מוקד פעילות הקרן מהתחום המסורתי של קרנות אג"ח, לעבר אסטרטגיות השקעה ברמת סיכון גבוהה יותר, ובכלל זה שוק הנגזרים.

כדי להוכיח שתכלית התביעה כי רק שיקום שמו הטוב, גרוס התחייב לתרום לצדקה את כל כספי הפיצויים שיקבל אם תביעתו תצלח.

ביל גרוסצילום: רויטרס

בעת שעזב את פימקו בשנה שעברה, היו דיווחים רבים בתקשורת בארה"ב על כך שגרוס עמד בפני פיטורים מהחברה לאחר שהפגין "התנהגות לא יציבה בצורה גוברת". בשנה שקדמה לעזיבתו פורסמו בעיתונות פרטים שונים לגבי התנהלותו שהפכה חריגה יותר ויותר וסגנונו השנוי במחלוקת של מי שנודע באופיו האקסצנטרי וכאחת הדמויות הצבעוניות בעולם ההשקעות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker