"חסרת מוסר באופן עמוק, ולכן לא ראויה להשקעה"

ואליאנט היתה חביבת הקרנות, אף שנהגה לייקר תרופות שרכשה מחברות אחרות כדי לנפח את ערכה ■ צ'רלס מאנגר, סגנו של באפט, הזהיר מה"שיטות המרושעות" של החברה ■ לאחר שעלו חשדות לתרגילים חשבונאיים, המניה קרסה ב-60%

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

חודשים לפני שמניית ואליאנט פרמסוטיקלס אינטרנשונל קרסה תחת מתקפה של שורטיסטים (משקיעים שמהמרים כי מניה תרד), אמר צ'רלס מאנגר, הסגן המפורסם של וורן באפט, למשקיעים בלוס אנג'לס, כי ואליאנט מזכירה לו את החברות שחגגו בהילולת התאגידים של שנות ה-60. "אני צריך לסתום את האף", אמר מאנגר, מהמשקיעים המכובדים והידועים בעולם.

מתברר כי מאנגר ראה את הנולד. חברת התרופות ואליאנט שקועה כיום בצרות צרורות. בראיון ביום שבת אמר מאנגר כי שיטת הפעולה של ואליאנט, שנוהגת לרכוש זכויות לתרופות ואז מעלה את המחירים שלהן, אולי חוקית, אך היא חסרת מוסר באופן עמוק, ומזכירה את הניצול לרעה שיש בתחום החינוך למטרות רווח. בתפקידו כיו"ר בית החולים גוד סמריטן (השומרוני הטוב) בלוס אנג'לס, אמר מאנגר, "הייתי עד להפקעת המחירים". כמשקיע ערך ידוע, הוא אמר, האסטרטגיה הזאת אינה בת קיימא: "היא פגומה להחריד".

ביל אקמןצילום: רויטרס

ואליאנט היתה בעבר חברה שמנייתה הרקיעה עוף, והיתה חביבתם של מנהלי כספים, כמו ביל אקמן למשל. ואולם מנייתה נפלה ב-60% משיאה באוגוסט. משקיע שורטיסט האשים אותה בשימוש בשירותי הזמנת תרופות בדואר בשם פילידור RX כדי לנפח מכירות ולבצע תעלולים חשבונאיים שמזכירים את אלה שביצעה אנרון - חברת הסחר באנרגיה שקרסה ב–2001 בעקבות חשיפת הונאה ענקית. המחוקקים בוחנים עתה את שיטות קביעת המחירים הגבוהים לתרופות של ואליאנט.

החברה הכחישה את ההאשמות בשיחת ועידה ב–26 באוקטובר ואמרה ביום שישי האחרון כי תנתק את קשריה לפילידור. מהחברה גם נמסר כי העלאות המחירים לתרופות לעתים מקוזזות במשא ומתן שנערך מול חברות הביטוח.

צ'ארלס מאנגר צילום: בלומברג

חוות הדעת של מאנגר על ואליאנט היא בעלת חשיבות יתרה, מאחר שכמה מבעלי המניות הגדולים של ואליאנט נוקטים בסגנון ההשקעה שהוא ובאפט הפכו לפופולרי. אקמן, מנהל קרן הגידור פרשינג קפיטל, הוא מעריץ של ברקשייר התאוויי, החברה שמנהלים באפט ומאנגר. המשקיע הגדול ביותר של ואליאנט, רואן קאניף אנד גולפרב, שמנהל את קרן סקויה, הוא בעל היסטוריה משותפת ארוכת ימים עם באפט.

מאנגר איזכר את ואליאנט במארס בפני קהל של 200 אנשים שבא לפגישה השנתית של חברת דיילי ג'ורנל, שמאנגר הוא היו"ר שלה. חברות כמו ITT, אמר מאנגר, עשו בשנות ה-60 כסף "בשיטות מרושעות" באמצעות קניית עסקים עם רווחים דלים, ולאחר מכן שיחקו משחקים חשבונאיים כדי להגדיל את ערכן. מנהלי השקעות העלימו עין מכך, ועכשיו זה שוב קורה. "ואליאנט היא גלגול של ITT", אמר מאנגר. "זה לא היה מוסרי בפעם הראשונה, וזה לא יותר טוב בפעם השנייה. אנשים מתלהבים ממנה, אבל אני מריח סרחון".

לא אנרון

ITT רכשה יותר מ-350 חברות במהלך שנותיה כקונצרן, כולל מלונות שרתון, אוויס, יצרנית וונדר ברד ועוד. היא התפרקה בשנות ה–90. אחת מהחברות שנותרו אחרי הפירוק לקחה את שמה.

עם קריסת מניית ואליאנט בשבועיים האחרונים, כמה בעלי מניות גדולים התייצבו להגן עליה. אקמן הציג ביום שישי מצגת של ארבע שעות, והשווה את החברה לברקשייר. המניה נסגרה בירידה.

לדברי מאנגר, ואליאנט הסתמכה על שיטות מפוקפקות לניפוח הערך שלה. האסטרטגיה של שימוש ברכישות והעלאות מחירים שונה משל ITT, ואולם בכל זאת יצרה, לדבריו, צמיחת ערך כוזבת. בניגוד לאנרון, אין זה מגדל קלפים מכיוון שלחברה יש כמה נכסים רבי ערך, כולל פורטפוליו של תרופות, הוא אמר. מאנגר לא משקיע או עושה שורט על המניות.

ואליאנט אמרה ביום ראשון כי המחירים נקבעים על פי ערך התרופות, ושהיא מסייעת לחולים להתגבר על "מכשולים פיננסיים בדרך לרכישת התרופות".

המשקיע הגדול שלה, רואן קאניף, טען כי אין דמיון ל–ITT משום שוואליאנט מתרכזת בתעשייה יחידה, וכי לא תדלל את בעלי המניות באמצעות הנפקת מניות. מנהלי סקויה חשו להגן על השקעתם: "ואליאנט היא עסק שמנוהל באגרסיביות ואולי הוא מותח גבולות, אבל הוא פועל במסגרת החוק", הם כתבו.

מאנגר אמר כי החברה אכן היתה מרשימה, אבל נפילתה מראה כי מוסר צריך להיות גורם בחישובים של בחירת השקעה. "השניים קשורים עמוקות", טען. "השקעות לא צריכות להיות מנותקות מהמציאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker