הצעיר בן ה-35 שעשוי להיות ראש הממשלה הבא של ספרד

אחרי ארבע שנים של צנע ושורה של פרשיות שחיתות במפלגת השלטון, מפלגת האזרחים הספרדית מזנקת בסקרים, ומנהיגה, אלברט ריברה, עשוי להפוך לראש הממשלה הבא של ספרד - רעיון שנחשב למופרך לפני שנה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

נראה כי אלברט ריברה, כוכב עולה בפוליטיקה המקומית, עשוי להיות ראש הממשלה של ספרד. מנהיג מפלגת האזרחים בן ה-35 מזנק בסקרים מאז ספטמבר, אז מוצבה מפלגתו כמוקד של המצביעים המעוניינים לשמור על קטלוניה כחלק מספרד.

בבחירות הפתוחות ביותר בהיסטוריה של הדמוקרטיה הספרדית, נראה כי ריברה סוגר את הפער מול המפלגה הסוציאליסטית בדרכו למקום השני. אם הוא יעקוף אותם, זה עשוי להפיק לו כדי להפוך לראש ממשלה. ייתכן שהסוציאליסטים לא יצליחו להגיע להבנות עם יריבם הוותיקים, המפלגה העממית בראשות ראש הממשלה מריאנו ראחוי, ויעדיפו במקוף להרכיב קואליציה עם מפלגת האזרחים.

"לריברה יהיה סיכוי טוב להיות ראש ממשלה אם מפלגת האזרחים תוכל להשיג יותר מושבים בפרלמנט מהסוציאליסטים", אומר אנטוניו בארוסו, אנליסט פוליטי בטנאו אינטלג'נס. "זה תלוי גם בכמה תהיה רחוקה מפלגת האזרחים מהמפלגה העממית".

בעזרת שילוב בין רעיונות התומכים בשוק פתוח ורעיונות חברתיים ליברליים כמו מיסוד הזנות, הצליחה מפלגת האזרחים של ריברה לעקוף את תנועת פודמוס המתנגדת לצנע ומיתגה את עצמה כמפלגה החותרת לשינוי, מעז שנכנסה בדצמבר לזירה הארצית.

אלברט ריברה, מנהיג מפלגת האזרחים בספרדצילום: רויטרס

מצד שני, שיעור התמיכה בראחוי מגיע לשפל לאור שורה של פרשיות שחיתות שהתגלו בקרב בכירים במפלגתו ואחרי ארבע שנים של צנע. הסוציאליסטים מתקשים לבנות מחדש את המוניטין שלהם אחרי שהובילו את המדינה לתוך המשבר הכלכלי.

ואולם מפלגת האזרחים מתקשה לפעול ברמה הארצית ועשויה לסבול מקשיים באזורים הכפריים שנאמנים עדיין למפלגות המסורתיות שבהם גם דרושים פחות מצביעים כדי לזכות במושב בפרלמנט. ואולם השמרנים בבריטניה הצליחו להפתיע את הסוקרים כשקראו להצביע להם כדי שלא לפגוע בהתאוששות הכלכלית – בדיוק כפי שעושה ראחוי.

לפי הסקרים, המפלגה העממית בספר עשויה לאבד שליש מכוחה אחרי שקיבלה מהמצביעים כוח שאיפשר לה לשלוט בפרלמנט ב-2011. הממשלה הספרדית הבאה תורכב ככל הנראה משתי מפלגות או יותר – וזה מעניק הזדמנות לריברה.

שלושה סקרים שפורסמו החודש מראים כי המפלגה העממית הצליחה כבר לעקוף בראשונה את הסוציאליסטים – שבעה שבועות לפני הבחירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker