הפרלמנט היווני אישר חקיקה המאפשרת הזרמת הון לבנקים הגדולים במדינה

מבחני העמידות של הבנק המרכזי של אירופה גילו גירעון של 4 מיליארד דולר לפי תרחיש נורמלי, ו-14.4 מיליארד דולר בתרחיש גרוע מהצפוי

לוגו רויטרס
רויטרס

הפרלמנט היווני אישר בשבת חקיקה המשרטטת את תהליך הזרמת ההון לבנקים במדינה, במקביל למבחן יציבות שביצע הבנק המרכזי של אירופה (ECB), שהראה כי 4 הבנקים הגדולים של יוון צריכים לסתום גירעון בסך 14.4 מיליארד יורו.

הפרלמנט אישר ברוב את החוק לפיו קרן חילוץ הבנקים HFSF תקבל זכויות הצבעה מלאות על מניות שהיא רוכשת מהבנקים בתמורה לחלוקת סיוע ממשלתי. קרן חילוץ הבנקים תקבל, לפי החוק, תפקיד פעיל יותר בהערכת הנהלות הבנקים. התערובת המדוייקת של מניות ואג"ח להמרה שה-HFSF תרכוש מהבנקים בתמורה לכספים שתספק להם, תיקבע על ידי הממשלה היוונית.

הגירעון נובע בעיקר בשל המספר ההולך וגדל של יוונים שאינם מסוגלים או מעוניינים להשיב חובותיהם, לאחר מחלוקת בנוגע לרפורמות בין הממשלה השמאלנית לנושים הבינלאומיים, שכמעט גרמה ליוון לעזוב את גוש היורו.

בבדיקות החסינות הפיננסית של 4 הבנקים הגדולים ביוון – נשונל בנק אוף גריס, פיראוס בנק, אלפא בנק ויורובנק – הבנק המרכזי של אירופה קבע כי גם אם הכלכלה בעלת ביצועים כמצופה, הבנקים יזדקקו ל-4.4 מיליארד יורו (4.8 מיליארד דולר) ויותר מ-14 מיליארד יורו אם ביצועי הכלכלה יהיו גרועים מהצפוי. נושים בינלאומיים הקצו עד 25 מיליארד יורו לחיזוק הונם של הבנקים, במסגרת חבילת החילוץ השלישית ליוון, שעשויה להגיע בסך הכל ל-86 מיליארד יורו.

לקוחות עומדים בתור לכספומט של יורובנק באתונה, בתקופת שיא המשבר ביוון הקיץ
לקוחות עומדים בתור לכספומט של יורובנק באתונה, בתקופת שיא המשבר ביוון הקיץצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker