נורווגיה טובלת לראשונה ב"קרן הנפט" שלה בשל משבר הפליטים והירידה במחירי הנפט

ממשלת נורווגיה מתכוונת למשוך 24 מיליארד דולר מקרן ההשקעת הממשלתית שנוצרה מהכנסות הנפט של המדינה ושווייה 860 מיליארד דולר

לוגו בלומברג
בלומברג

3 שבועות לאחר שהכריזה כי תשתמש בקופת המזומנים האדירה שלה לראשונה, הודיעה ממשלת נורווגיה כי בכוונתה להגדיל את משיכת המזומנים שלה מהקרן, ששווייה 860 מיליארד דולר, כדי להתמודד עם משבר הפליטים באירופה. הממשלה תשתמש ב-209 מיליארד קרונות (24 מיליארד דולר) מהכנסות הנפט שלה בשנת התקציב הבאה, לעומת 207.8 מיליארד קרונות שתכננה להוציא על הנושא בהצעה שפירסמה בתחילת אוקטובר. היא גם מתכוונת לצמצם הקלות מתוכננות במס הכנסה ובמס העשירים שלה, כדי לכסות עלויות נוספות בסך 9.5 מיליארד קרונות בל זרימה צפויה של 33 אלף פליטים למדינה בשנה הבאה.

"בספטמבר קיבלה נורווגיה מספר גדול יותר של מבקשי מקלט לעומת מחצית השנה הראשונה כולה, מה שהוביל לאתגרים מעשיים וכלכליים", אמר שר האוצר הנורווגי סיב ז'נסן, בהצהרה. "בהצעה נוספת זו, הממשלה מציגה הצעות להתמודדות עם המצב בטווח הקרוב ומציעה גישה מאוזנת למימון תכניתה".

הממשלה הנורווגית הכריזה בתחילת אוקטובר כי לראשונה אי פעם תנצל את קרן ההשקעות הממשלתית שלה לכיסוי הוצאות תקציביות, לאחר שתנצל את כל ההכנסות הישירות שלה מנפט. נורווגיה מנסה להגן על כלכלתה מצניחה של 50% במחירי הנפט.  מסמכי התקציב שפורסמו בים שישי הראו כי על הממשלה יהיה למשוך 4.9 מיליון קרונות מהקרן בשנה הבאה.

ניצול הקרן מגיע בתקופה בה נאמניה, האחראים על שימור עושרה של המדינה לדורות הבאים, הזהירו כי היא צפויה לעמוד בפני ירידה בתשואות על רקע שיעורי השפל של הריבית. ברבעון השלישי ספגה הקרן את ההפסד הגדול ביותר שלה זה 4 שנים, בשל ירידה בשוק המניות הסיני וצניחת מניית פולקסוואגן.

אל מול משיכות הכספים צפויות להיות עלויות נוספות על רקע שינויי אסטרטגיה, אמרה הקרן, שמגבשת כעת תכנית חדשה כדי להתמודד עם היעדר זרימת ההון פנימה, לדברי סגן מנכ"ל הקרן, טרונד גרנדה. ראש ממשלת נורווגיה, ארנה סולברג, אמרה כי חשוב לזכור שהקרן תמשיך לצמוח. בסך הכל, תקציב התמריצים נותר ללא שינוי ומהווה 0.7% מהתמ"ג. הממשלה גם הציעה להדק את הדרישות וההטבות למבקשי מקלט, על רקע עלויות פוטנצאליות בסך 85 מיליארד קרונות ב-6 השנים הקרובות מזרימת האוכלוסיה פנימה.

מפעל כריית הפחם בסוואלברד, מספק עבודה למרבית תושבי המחוזצילום: REUTERS

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker