הרשויות בבריטניה יחקרו את פיפ"א על הלבנת כספים

פרשיית השחיתות של פיפ"א מתרחבת לבריטניה אחרי שראש המשרד להונאות חמורות אמר כי יבחן הלבנות כספים אפשריות של פיפ"א בממלכה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

המשרד להונאות חמורות בבריטניה (SFO) חוקר היתכנות של הלבנות כספים הקשורות לפיפ"א, אבל שלל חקירה נרחבת של הגוף המפקח על הכדורגל העולמי, כך אמר ראש ה-SFO לחברי פרלמנט.

"לא התגלו עד כה נתונים המעניקים לבריטניה סמכות שיפוטית ומצדיקים חקירה של המשרד", אמר דיוויד גרין בשימוע בפני חברי הפרלמנט הבריטי. "אבל אנחנו עדיין בוחנים נושאים הקשורים להלבנת כספים אפשרית" וקיבלנו בנושא מידע באחרונה.

גרין חשף את דבר החקירה בזמן שהותקף על ידי חברי פרלמנט בבריטניה בשל חוסר המעש של הסוכנות הבריטית על רקע פרשיית השחיתות בפיפ"א שבמסגרתה הוגשו כתבי אישום נגד 14 בכירים על ידי הרשויות בשווייץ ובארה"ב – פרשייה שהובילה גם להשעייתו של נשיא פיפ"א ספ בלאטר.

נשיא פיפ"א, ספ בלאטר, בקונגרס פיפ"אצילום: אי־פי

"אם ה-FBI חוקר את מה שהוא מכנה כגביע העולמי של ההונאה, נראה שב-SFO משחקים בליגה המקומית", אמר חבר הפרלמנט מהמפלגה השמרנית, דמיאן קולינס.

דובר מטעם פיפ"א בציריך לא הגיב לדברים.

SFO, שחוקר בדרך כלל עבירות צווארון לבן, חוקר את האירועים הקשורים להליך הגשת ההצעות לאירוח משחקי הגביע העולמי ב-2018 וב-2022 שבסיומם נבחרו רוסיה וקטאר לארח את המשחקים. עד כה לא נמצא בסיס המצדיק חקירה פלילית של פיפ"א, שמרכזו בשווייץ ונתון לחוק השווייצי, אמר גרין.

נראה לי שזה לא יהיה הגיוני לנסות ולאתר פגם קטן בהתנהלות רק כדי להגיד ש-SFO מעורב בחקירה", הוא אמר. "אבל יש חלק מהתמונה שעדיין נותר חשוף", הוא הוסיף בהתייחסו לסוגיית הלבנת הכספים.

כשנאל מדוע המשרד שבראשו הוא עומד לא עשה יותר כדי לסייע למדינות אחרות בחקירה של פיפ"א, גרין אמר כי הסוכנות מוכנה לעזור, אך לא מעוניינת ליזום פעילות כדי להיות שותפה בחקירות האחרות. ל-SFO נודע לראשונה על החקירה האמריקאית נגד פיפ"א בנובמבר 2014, אמר גרין, אך הרשויות האמריקאיות לא הוסיפו אז פרטים.

לפי גרין, צוות של חמישה אנשים בוחן אלפי מסמכים שהועברו ל-SFO במארס וביולי על ידי ההתאחדות האנגלית לכדורגל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker