גולדמן סאקס ממשיך להסתבך: בנקאי לשעבר חשוד בגניבת מידע סודי מהבנק הפדרלי

הבנקאי עבד במשך 7 שנים בבנק הפדרלי של ניו יורק, וכשהצטרף לבנק ההשקעות ניצל את קשריו אצל הרגולטור כדי לקבל מסמכים סודיים; הפרשה ממחישה את הסכנות במדיניות הדלתות המסתובבות בין וול סטריט לגופים המפקחים עליו

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

חוקרים פדרלים עומדים להגיש כתב אישום פלילי נגד בנקאי לשעבר בגולדמן סאקס, החשוד בלקיחת מסמכים רגישיים ממקור בתוך הממשל האמריקאי - עבירה נדירה בוול סטריט, שמגיעה שעה שבנק ההשקעות עצמו עומד לספוג קנסות רגולטוריים בשל דליפת המסמכים.

הבנקאי והמקור שלו, שבעת ההדלפה היה עובד בבנק הפדרלי בניו יורק, אחד הגופים המפקחים על גולדמן סאקס, עשויים להודות באשמה בעבירות גניבה במקום להיאבק בבית משפט, לפי עורכי דין שסקרו את התיק ולא הורשו לדבר באופן פומבי. הבנקאי, שפוטר בעקבות חשיפת ההדלפה, עשוי להישלח לשנת מאסר אם יודה באישומים בעסקת טיעון השבוע.

דובר מטעם גולדמן סאקס מסר בהודעה כי הבנקאי עבד בבנק במשך פחות משלושה חודשים וכי הבנק "החל מיידית בחקירה והודיע לרגולטורים" ברגע שגילה את ההדלפה. למרות זאת, הבנק צפוי לשלם קנס של 50 מיליון דולר ולקבל על עצמו הגבלות חדשות לגבי הדרך שבו הוא מטפל במידע רגולטורי רגיש. הסדר הפשרה עם המחלקה לשירותים פיננסיים בממשל גם יחייב את גולדמן לנקוט צעד חריג של הודאה בכך שהוא נכשל בפיקוח על הבנקאי לשעבר -  מה שידחוף את הבנק חזרה לאור הזרקורים בדיוק כשהוא ניסה להדוף את דימויו כחברה שמוכנה לעגל פינות כדי להרוויח כסף.

הפגנה של איגוד נותני השירותים בארה"ב מול משרדי גולדמן סאקס בוושינגטוןצילום: בלומברג

הן עבור גולדמן והן עבור הבנק הפדרלי של ניו יורק, האישומים יחזירו לחיים פרשה מביכה שממחישה את הגבולות המטושטשים בין המוסדות. אולי יותר מכל בנק אחר, גולדמן מחליף עובדים עם רשויות הממשל, מדיניות דלתות מסתובבות שהעניקה לו את הכינוי "ממשלת סאקס".

המדיניות הזאת אמנם שכיחה בוול סטריט, אולם החקירה נגד הבנקאי של גולדמן והרגולטור של הבנק הפדרלי ניו יורק חושפת את הסכנות שלה ומאששת את החששות הגדולים ביותר בציבור לגבי הקשר בין רגולטורים ובנקאים, שכשהם נפגשים הם יוצרים בריתות מושחתות.

הדליפה, שדווחה לראושנה ב"ניו יורק טיימס" בשנה שעברה, היתה תוצאה של מדיניות הדלת המסתובבת. הבנקאי של גולדמן, רוהיט בנסאל, עבד במשך שבע שנים כרגולטור בבנק הפדרלי של ניו יורק. אחרי שבנסאל הצטרף לגולדמן ביולי 2015, הבוס שלו שלח אותו לייעץ לאחד מהבנקים שהוא פיקח עליהם בעבר - בנק בקנה מידה בינוני בניו יורק, לפי עורכי הדין. זמן קצר לאחר מכן קיבל בנסאל מידע ממשלתי לגבי הבנק מג'ייסון גרוס, עמיתו לשעבר שעדיין עבד בבנק הפדרלי של ניו יורק.

ההדלפה, שהפרה חוק יסוד בעולם הרגולציה הבנקאית, סיפקה לגולדמן סאקס צוהר לתובנות חשאיות של הבנק הפדרלי בנוגע לבנק הניו יורקי ולגבי סוגיות רגולטוריות אחרות, לפי עורכי הדין. בתמצית, היא העניקה לגולדמן סאקס יתרון לא הוגן בייעוץ ללקוח.

מנכ"ל גולדמן סאקס, לויד בלנקפיין, מעיד בפני הסנאט ב-2010צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker