בגרמניה בודקים אם מנכ"ל פולקסווגן ידע על שערוריית הזיהום כבר בשנה שעברה

אחרי התפוצצות הפרשה הביע מנכ"ל פולקסווגן לשעבר זעזוע מהגילויים לפיהם פולקסווגן זייפה נתוני זיהום, אבל דיווחים טוענים כי כבר בשנה שעברה הוא קיים דיון בנושא

גרדיאן
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
סוכנויות הידיעות

ייתכן שמנכ"ל פולקסווגן לשעבר, מרטין וינטרקורן, ידע על בעיות פליטת המזהמים ממנועי הדיזל כבר באביב 2014. לפי דיווחים בתקשורת הגרמנית, התקיים דיון בדירקטוריון החברה על מכתב בנושא שהתקבל בשנה שעברה מהסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה (EPA). על פי הדיווח, את הדיון ניהל וינטרקורן, אך בפולקסווגן טוענים כי אין להם תיעוד של זה.

וינטרקורן נתפטר מתפקיד מנכ"ל פולקסווגן בסוף ספטמבר והתעקש כי הוא לא ידע על התוכנה שהותקנה במנועי הדיזל וזייפה את נתוני פליטת המזהמים במבדקי זיהום, בעוד שהזיהום האמיתי נשאר גבוה.

מייקל הורן, מנהל פעילות פולקסווגן בארה"ב, אמר במהלך שימוע בקונגרס מוקדם יותר החודש כי באביב 2014 נאמר לו כי "קיימת אפשרות לחוסר התאמה בנתוני הזיהום". הוא טען כי לא ידע שהופעלה מניפולציה במבחני הזיהום.

צילום: בלומברג

בספטמבר הודתה פולקסווגן כי במכוניות מתוצרתה הותקנה תוכנה שמשבשת את נתוני פליטת המזהמים במבדקים רשמיים. וינטרקורן אמר כי הוא נדהם מהדברים וכי ומכך "שהתאפשרו עוולות בכזה היקף בקבוצת פולקסווגן".

EPA מצאה כי במכוניות דיזל מתוצרת פולקסווגן בארה"ב נתוני הפליטה של תחמוצת חנקן היו גבוהים עד פי 40 מהמותר בחוק. בגרמניה נפתחה חקירה שעוסקת בשאלה מי ידע על השערורייה ומתי.

שר התחבורה הגרמני, אלכסנדר דורבינט, יגיע מחר לארה"ב כדי לדון בשערורייה עם מקבילו האמריקאי, אנתוני פוקס.

בינתיים הרגיעו בפולקסווגן ואמרו כי הפרסומים ביום חמישי בנוגע למעורבות של מנועים נוספים בפרשה – אינם נכונים.

בתוך כך פורסם כי פולקסווגן מתכוונת לעצור מבצעים וקמפיינים שיווקיים בניסיון לחסוך עלויות. בחברה מעריכים כי עלויות הפרשייה עשויים להגיע ל-30 מיליארד דולר. עוד דווח כי החברה מתכוונת לעשות שימוש חוזר בכמה שיותר רכיבים בדור הבא של דגם הגולף הפופולרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker