נקודת מפנה: "משחק הטניס של 
ג'נט ילן ומריו דראגי" מגיע לשיאו

כלכלנים מעריכים כי איתותו של ה-ECB על תמריצים נוספים בגוש היורו ייאלץ את הבנק הפדרלי לדחות את העלאת הריבית ■ אחרים צופים כי בדצמבר ייפתח עידן חדש שבו שניים מהבנקים המרכזיים החשובים בעולם ילכו בכיוונים שונים

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

ג'נט ילן, נגידת הבנק הפדרלי של ארה"ב, ומריו דראגי, נגיד הבנק המרכזי של אירופה (ECBׂ), יסיימו את השנה כשכל אחד מהם משפיע על קבלת ההחלטות של השני - כך סבורים כלכלנים, לאחר שביום חמישי רמז דראגי על תמריצים נוספים בדצמבר. משקיעים כבר סימנו את דצמבר כחודש שעשוי להיות נקודת מפנה, אם ילן תעלה את הריבית בארה"ב לראשונה מאז 2006.

כך, בחודש האחרון של השנה, שנחשב בכל העולם לתקופה של רגיעה ויציאה לחופשה, יתקבלו שתי החלטות מוניטריות חשובות שישליכו על השווקים בכל העולם.

מריו דראגי, נגיד הבנק המרכזי האירופי
מריו דראגיצילום: בלומברג

המגמה שבה ייסחר היורו מול הדולר בשבועות הקרובים תעזור למשקיעים לאמוד את התוצאה. ביום חמישי הוא צנח לשפל של חודשיים מול הדולר, בעקבות דבריו של דראגי.

"יש משחק טניס של מטבעות בין הבנק הפדרלי ל–ECB והוא יימשך עוד זמן מה", אומר ניק קוניס, ראש חטיבת מחקר מקרו בבנק ABN אמרו באמסטרדם. קוניס אומר כי ההחלטה של הבנק הפדרלי לדחות את העלאת הריביות מספטמבר החלישה את הדולר מול היורו, מה שפגע באינפלציה בגוש היורו. כתוצאה מכך, שוקל דראגי לשחרר עוד את המדיניות המוניטרית ב–3 בדצמבר. אם יפעל, היורו ייחלש והסבירות להתחזקות הדולר בוודאי תשפיע על הבנק הפדרלי כשבכיריו יתכנסו שבועיים מאוחר יותר, אומר קוניס.

ואולם אם הבורסות בעולם ימשיכו לעלות, זה עשוי "לתת לבנק הפדרלי מעט מסך עשן להעלאת הריבית הראשונה", אומר סטיב בארו, ראש חטיבת אסטרטגיית Group-of-10 בסטנדרד בנק בלונדון. זה יסמן את תחילתו של עידן חדש, שבו שניים מהבנקים המרכזיים הגדולים בעולם מושכים לכיוונים שונים. "אנחנו יודעים שהמגמות המוניטריות של ארה"ב וגוש היורו שונות כבר זמן מה, אך צעדים בכיוונים שונים באותו החודש יקחו את הפיצול הזה לרמה חדשה - ואולי לשפל חדש של היורו מול הדולר", אומר בארו.

ילן דיברה בחודש שעבר על "התפתחויות פיננסיות" כשהבנק הפדרלי בחר שלא להעלות ריבית. סגנה, סטנלי פישר, ונשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק, ויליאם דאדלי, אמרו מאז שיש עדיין סיכוי להעלאה השנה, אם ההתרחשויות בעולם לא יפגעו בתחזיות האינפלציה.

ג'נט ילןצילום: בלומברג

המשקיעים רואים את האיום של דראגי כרציני יותר, לדברי ז'אן־קלוד טרישה, לשעבר נגיד ה-ECB. המסר של דראגי "היה ברור מאוד", אמר טרישה בראיון שנערך עמו בשולי ועידה במילאנו. עם זאת, צעדיו לא חייבים להשפיע על הבנק הפדרלי, בהתחשב בכך שעלייה בשוק המניות תקזז את התחזקות הדולר, אומר ניל דוטה, ראש חטיבת ארה"ב ברנסנס מקרו ריסרץ' בניו יורק. "ה-ECB משחק תפקיד קטן מאוד בתחזית שלנו למדיניות המוניטרית בארה"ב או לכלכלה האמריקאית".

אם בכירים בארה"ב יתחילו לרמוז שהם דוחים את העלאת הריבית עד ל-2016, היורו עלול לשנות את מגמת הנפילה שלו מול הדולר, מה שיאלץ את ה-ECB להיות יותר אגרסיבי ולהוריד עוד יותר את הריבית על הפיקדונות, שנמצאת כבר עכשיו ברמה שלילית, אומר דירק שומאכר, כלכלן בגולדמן סאקס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker