חקירה בגרמניה: לאן נעלמו המסמכים המפלילים של פולקסווגן?

מסמך הקשור לחקירת דיזל-גייט של פולקסווגן נעלם ופרקליטות הגישו תלונה במשטרה. פרשיית פולקסווגן עשויה להיות היקרה ביותר בהיסטוריה של עולם הרכב

גרדיאן
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
בלומברג

לא מפסיקה להפתיע, אחרי שהתגלה שמסמך אחד בתיקיית החקירה המתנהלת במשרד ראש ממשלת מדינת סקסוניה תחתית בגרמניה נעלם באופן מסתורי. מטה פולקסווגן ממוקם גם הוא במדינת סקסוניה תחתית.

במשרד פרקליטות המדינה של סקסוניה תחתית אמרו אתמול (רביעי) כי הגישו תלונה במשטרה נגד "אדם לא ידוע", אחרי שהתגלה כי המסמך נעלם. לפי דובר המשרד, המסמך הכיל מזכרים פנים ממשלתיים בנוגע לשערוריית הזיהום. המסמך נראה לאחרונה ביום שישי, 9 באוקטובר. אחרי חופשת סוף השבוע, ביום שני, גילה צוות המשרד כי המסמך נעלם.

מפעל פולקסווגןצילום: אי־פי

המסמך לא הכיל מידע סודי, אמר דובר המשרד. "האובדן שלו מעצבן, אבל הוא לא בעייתי מאוד". מדינת סקסוניה תחתית מחזיקה בכ-20% ממניות פולקסווגן ונציג מטעם המדינה חבר בדירקטוריון המפקח של פולקסווגן.

בספטמבר הודתה פולקסווגן כי היא זייפה בדיקות זיהום במכוניות בעלות מנועי דיזל מתוצרתה כשהשתמשה בתוכנה שהצליחה לעוות את הנתונים שנקלטו במכשיר הבדיקה – מה שגרם לכלי הרכב להציג תוצאות זיהום נמוכות בתנאי מעבדה מפליטות המזהמים בפועל.

אתמול הודיעה גם החברה כי היא עצרה מכירת כלי רכב חדשים באירופה שבהם הותקנה התוכנה המזייפת. ההודעה הזו משפיעה על מספר מוגבל של כלי רכב בעלי מנועים העומדים בתקן יורו 5 ונמצאים כבר אצל סוכנויות הרכב. המכוניות האלה יתוקנו ויוצעו למכירה מחדש.

בתוך כך, הודיעה חברת הספנות הנורבגית, IM Skaugen, כי תגיש תביעה נגד חטיבת המשאיות מאן שנמצאת בבעלות פולקסווגן. החברה תבקש ממאן 50 מיליון דולר בטענה כי נתוני צריכת הדלק במנועי ספינות שרכשה היו גבוהים מהמוצהר.

מפעל פולקסווגן במקסיקו

ב-2011 הודתה מאן כי בכמה ממנועי הדיזל שהיא מייצרת הוצגו תוצאות צריכת דלק שהונמכו באופן מלאכותי. החברה הציעה פיצוי ללקוחותיה, אבל לא הגיעה להסדר עם חברת הספנות הנורווגית.

עוד נודע היום כי הקריאה לתיקון ל-11 מיליון מכוניות מתוצרת פולקסווגן המעורבות בשערוריית דיזל-גייט, עשויה להיות בין הקריאות לתיקון היקרות בהיסטוריה של עולם הרכב. יצרנית הרכב הגרמנית תאלץ להתקין במכוניות המדוברות רכיבים חדשים – אף שהן לא תוכננו לשאת את הרכיבים האלה. בנוסף, ייתכן שהחברה תידרש להקים מרכזי תיקון עצמאיים לבעיה, כדי לא לפגוע בפעילות השוטפת של המוסכים. בנוסף, ייתכן שהחברה תידרש לרכוש בחזרה את כלי הרכב המעורבים ולפצות את הלקוחות.

"אני לא יכול לחשוב על קריאה נוספת לתיקון שהיתה כה מקיפה", אמר לבלומברג ג'ייק פישר, ראש מחלקת מבחני תחבורה ב"קונסיומר ריפורטס". "זו עבודה יקרה באמת".

עד כה הוגשו נגד החברה 325 תביעות פיצויים בארה"ב לבדה. בנוסף לקנסות שיוטלו על החברה, פולקסווגן עשויה לשלם 34 מיליארד דולר – כך נטען במרכז לניהול תחבורה בברגיש גלאדבך. החברה הפרישה 6.5 מיליארד יורו לטיפול בפרשה קצת אחרי שהתפוצצה, אך סכום זה לא יספיק. לפי חברת המחקר סטנפורד ברנשטיין, פולקסווגן תידרש להוסיף 10 מיליארד יורו השנה לטיפול בפרשה ועוד 5 מיליארד יורו ב-2016.

מאזן הנכסים הנזילים של פולקסווגן מגיע לעודף של 21.5 מיליארד יורו, אחרי שהיא נדרשה למכור מחדש לסוזוקי את המניות שלה תמורת 3.4 מיליארד דולר – יום לפני התפוצצות הפרשה. בנוסף, החברה מתכוננת לקצץ השקעות במיליארד יורו, לדחות פרויקטים לא חשובים או אולי אפילו למכור כמה ממותגי הרכב שברשותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker