עסקת ענק: סנדיסק, שמעסיקה 800 עובדים בישראל, נרכשת ב-19 מיליארד דולר

הרוכשת: יצרנית הזכרונות הקשיחים וסטרן דיגיטל ■ מניית סנדיסק, שנוסדה על ידי הישראלי לשעבר אלי הררי, מזנקת בכ-5% ■ המסחר במניית וסטרן דיגיטל הושעה בעקבות הדיווח על העסקה

אמיר טייג
סוכנויות הידיעות
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג
סוכנויות הידיעות
רויטרס

יצרנית הזיכרונות הקשיחים, ווסטרן דיגיטל, הסכימה לרכוש את יצרנית הזיכרונות הניידים, סנדיסק, תמורת כ–19 מיליארד דולר במזומן ובמניות, עסקה שעליה רווחו שמועות בשבועות האחרונים. העסקה מעניקה לסנדיסק שווי של 86.5 דולר למניה, פרמיה של 15% על מחיר הנעילה ביום שלישי. מניית סנדיסק זינקה אתמול בכ–3% במהלך המסחר בוול סטריט (המסחר הסתיים אחרי מועד סגירת הגיליון). המסחר במניות ווסטרן דיגיטל הושעה.

סנדיסק, שנהפכה לשחקנית בולטת בשוק זיכרונות הפלאש משנות ה–90, השכילה גם לנצל את הזינוק בביקושים לזיכרונות ניידים בשוק הסמארטפונים, אך בשנים האחרונות סבלה מהאטה בשל שורה של בעיות, כמו עיכובים במוצרים חדשים ומכירות נמוכות מהתחזיות - לפי העיתון "וול סטריט ג'ורנל". יצרנית האייפונים אפל, שהיתה אחת הלקוחות הגדולים של סנדיסק, החליטה בשלב מסוים להתחיל לפתח רכיבים משלה ולרכוש שבבים מסמסונג במקום מסנדיסק.

עמיר פרידמן, סמנכ"ל הפיתוח העסקי ומנהל ההשקעות של סאנדיסק בישראלצילום: ניר קידר

המיזוג צפוי לסייע לחברות להמשיך לפעול בזירה תחרותית, ומהווה חלק מגל מיזוגים ורכישות באחרונה בתחום המחשוב. לפני שבוע הכריזה דל על רכישת EMC תמורת 67 מיליארד דולר, במיזוג ההיי־טק הגדול בהיסטוריה, שנועד לשלב את המומחיות וההובלה של EMC בתחום האחסון הדיגיטלי עם הנתח של דל בשוק השרתים לתאגידים.

בכיר לשעבר בסנדיסק אמר כי קיימת התאמה אסטרטגית בין ווסטרן דיגיטל ובין סנדיסק. לדבריו, אמנם שתי החברות מתחרות זו בזו, אך כל אחת מתמחה בטכנולוגיה אחרת, כך שהן משלימות זו את זו. בעוד שווסטרן דיגיטל מתמחה בתחום האחסון באמצעות דיסקים קשיחים, לסנדיסק מוצרי אחסון וידע רב בתחום זיכרון הפלאש. החברה פיתחה תחליף לדיסק הקשיח המבוסס על זיכרון פלאש (SSD), אך לדברי הבכיר, היא לא הצליחה עד כה לנגוס בנתח מהותי מספיק משוק זה.

המיזוג עם ווסטרן דיגיטל יאפשר לסנדיסק להתחרות טוב יותר מול יצרני ה–SSD המתחרים. מנגד, ווסטרן דיגיטל מתקשה להמשיך לצמוח בשוק הליבה שלה - דיסקים קשיחים. שוק זה סבל מהתכווצות בשנה האחרונה, דבר שגרם לחברה ירידה של 4% במכירותיה השנתיות. רכישת סנדיסק תכניס את החברה לשוק ה–SSD, שעדיין צומח.

עוד ציין הבכיר כי סנדיסק חזקה יחסית במכירות לצרכנים של כרטיסי זיכרון נשלף, בעוד שווסטרן דיגיטל כמעט אינה פעילה בתחום המכירות לצרכנים, ועיקר מכירותיה הן ליצרני מחשבים ולמרכזי נתונים (Data Centers). להערכתו, החבירה לסנדיסק תרחיב את ערוצי ההפצה של ווסטרן דיגיטל. בנוסף, הוא ציין כי סנדיסק ניצבת מול אתגרים לא פשוטים בשוק שלה, שכן מחזורי שדרוג מכשירי הסלולר מתארכים והולכים, ולפיכך הביקוש לשבבי הזיכרון של החברה המשולבים בתוך מכשירי הסלולר מתמתן. זאת, לצד שירותי הענן החינמיים, שמקטינים גם הם את הביקוש לזיכרון, בשעה שהתחרות בתחום מיצרנים מזרח אסיאתיים גדלה והולכת. להערכתו, הקשיים הללו גרמו לסנדיסק לרצות להתמזג. הוא ציין כי החברה חיפשה קונה כבר תקופה ארוכה ובין החברות שהוזכרו כמועמדות לרכישתה היו מלבד ווסטרן דיגיטל גם מיקרון וסמסונג.

על פי דיווחים, המיזוג צפוי ליצור סינרגיה בהיקף של כ–500 מיליון דולר בשנה. סינרגיה זו היא מלה נרדפת לקיצוץ הוצאות ובמרבית המקרים פיטורי עובדים. באשר לעתיד פעילות בישראל, ההערכות הן כי צוותי הפיתוח שעובדים בישראל יהיו מוגנים יותר מפני קיצוצים בכוח האדם, בעוד שעובדי מטה החברה ואנשי המכירות יהיו מוגנים פחות. בניגוד למרכזים אחרים של חברות רב־לאומיות הפועלות בישראל, בסנדיסק ישראל עובד מספר רב יחסית של אנשי מכירות ושיווק, המשווקים את מוצרי החברה בכל העולם.

"תעשיית השבבים מתבגרת"

בשנים האחרונות קיימת מגמה של התכנסות בתחום המוליכים למחצה, ומתחילת השנה התרחשו שני מיזוגי ענק. ביוני השנה הודיעה חברת אבגו הטיוואנית כי תתמזג עם ברודקום בעסקה ששווייה 37 מיליארד דולר. כמה שבועות לאחר מכן הודיעה אינטל כי רכשה את אלטרה ב–16.8 מיליארד דולר. עסקת ברודקום־אבגו היא המיזוג הגדול שנעשה אי פעם בעולם הטכנולוגיה, ורכישת אלטרה היא העסקה הגדולה ביותר בתולדות אינטל הוותיקה.

המיזוגים בענף אינם דבר חדש, אלא שבשנתיים האחרונות הואץ קצב המיזוגים, ושוויין הכולל של חברות השבבים שנרכשו מאז דצמבר 2013 מגיע לכ–100 מיליארד דולר. "תעשיית השבבים מתבגרת. קצב הצמיחה של התעשייה יורד, הרווחיות של החברות יורדת, והמורכבות של השבבים ועלות ייצורם עולה. במקביל, יש לחץ חזק מאוד להוזלת השבבים", אמר ד"ר שלמה מרקל, סגן נשיא בברודקום העולמית.

להתכנסות ענף המוליכים למחצה, שנמצא בבסיסה של המהפכה הדיגיטלית, יש השלכות מעניינות מאוד עבור תעשיית ההיי־טק המקומית. כמעט כל חברות השבבים המובילות בעולם מחזיקות בישראל מרכזי פיתוח גדולים, כשלצדם צמחו במשך השנים גם לא מעט חברות שבבים מקומיות.

סנדיסק הוקמה ב–1988 בעמק הסיליקון על ידי הישראלי לשעבר אלי הררי, שכיהן כמנכ"ל החברה במשך 22 שנה, וקיבל עיטור כבוד בתחום החדשנות הטכנולוגית מנשיא ארה"ב, ברק אובמה. ב–1996 הקימה סנדיסק מרכז פיתוח ישראלי באזור התעשייה תפן בגליל. ב–2005 התחילה סנדיסק לבצע רכישות בישראל, ורכשה חברת אבטחה להתקנים הניידים בשם MDRM, בעסקה שהיקפה הוערך ב–15 מיליון דולר.

ב–2006 רכשה סנדיסק את מתחרתה הישראלית בתחום ייצור כונני הפלאש, הקטנה ממנה, אם־סיסטמס של דב מורן, ב–1.55 מיליארד דולר. אם־סיסטמס היתה החברה שהמציאה את כונן ה–USB, והעניקה לו את השם המסחרי דיסק־און־קי.

נכון לפברואר 2015 היו לסנדיסק בישראל 800 עובדים בשלושה מרכזי פיתוח: בעומר בדרום, בתפן בצפון ובכפר סבא במרכז. בנוסף, היא משקיעה פעילה בחברות הזנק ישראליות.

בראיון ל–TheMarker השנה אמר עמיר פרידמן, סמנכ"ל הפיתוח העסקי ומנהל ההשקעות של החברה בישראל, כי ישראל היא מעצמה בתחום האחסון, כולל XIV שנרכשה על ידי יבמ, אנוביט שפיתחה פתרון לניהול זיכרון פלאש ונרכשה על ידי אפל, ואקסטרים IO שנרכשה על ידי EMC.

סנדיסק הקימה את סנדיסק ונצ'רס, קרן של 75 מיליון דולר, במטרה לאתר ולהשקיע בחברות סטארט־אפ המפתחות יישומים סביב כונני פלאש. עד אותה עת, ביצעה סנדיסק ונצר'ס השקעות רק בשתי מדינות: ארה"ב וישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker