ברוכים הבאים לעידן הרחפנים

מטוסים זעירים ללא טייס הופכים לשכיחים יותר ויותר, ואנליסטים מעריכים כי השנה ישווקו בעולם יותר ממיליון רחפנים ■ כיום רבים מהם משמשים כצעצועים - אבל כשמשך הטיסה שלהם יוארך, הם יהפכו לכלי עבודה חיוניים לחברות, ארגונים ממשלתיים ומחקרים אקדמיים

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

היקף המהפכה בשימוש ברחפנים אזרחיים קטנים (מזל"טים) תפס רבים בהפתעה. ב-2010, רשות התעופה הפדרלית בארה"ב העריכה כי עד 2020 עשויים להיות כ-15 אלף רחפנים כאלה במדינה. מספר גדול יותר של רחפנים נמכר בארה"ב כיום מדי חודש.

וזה לא רק טירוף אמריקאי. כמה אנליסטים מעריכים כי מספר הרחפנים המיוצרים ומשווקים ברחבי העולם השנה יעלה על מיליון. להערכתם, מה שקורה כיום לרחפנים הוא מה שקרה למחשבים אישיים בשנות ה-80, כשאפל השיקה את המקינטוש ויבמ השיקה את PS/2 - והמחשבים הפכו מצעצועים של חובבנים לכלי עבודה חיוני לעסקים.

זאת ככל הנראה הגזמה. קשה לחשוב על עסק שלא ירוויח ממחשב, בעוד רבים מהם עשויים שלא להרוויח ישירות מרחפנים. עם זאת, השימושים המעשיים של מטוסים קטנים הנשלטים מרחוק מתרחבים במהירות. לאחר שגררה רגליים בנושא במשך שנים, רשות התעופה האמריקאית אישרה עד אוגוסט יותר מאלף פעילויות של רחפנים מסחריים. אלה כללו תחומים מגוונים בהם חקלאות, סקרי קרקעות, צילום סרטים, אבטחה ואספקת מוצרים (לשירות הדואר השווייצי שירות רחפנים למסירת חבילות עד משקל 1 ק"ג, וחברות כאמזון, UPS וגוגל בוחנות רעיונות דומים).

רחפנים
רחפנים בתערוכה בלאס וגאס. מסוגלים להיכנס למקומות שמטוסים מאוישים לא יכולים להיכנס אליהם כמו לוע הר געש צילום: אי־פי

מועדון הרחפנים

מסחר אינו התחום היחיד שבו הרחפנים מותירים חותם. מבט מהיר בעולם האקדמי עשוי לרמוז כי צפויים עוד שימושים רבים בהם. מכיוון שהרחפנים זולים, גיאוגרפים, שבעבר לא היו יכולים להרשות לעצמם סקירות אוויריות מסורתיות, יכולים להשתמש בהם כדי לעקוב אחר שחיקת קרקעות, שינויים במקורות של נהרות וגודל ותזוזת קרחונים. ארכיאולוגים והיסטוריונים מנצלים תוכנה המאפשרת לרחפנים המצוידים במצלמות דיגיטליות רגילות להפיק מודלים תלת־ממדיים של נופים או בניינים. כך הם יכולים למפות הריסות וביצורים עתיקים.

רחפנים יכולים גם להיכנס למקומות שאליהם מטוסים מאוישים לא יכולים להיכנס, כמו לוע הר געש או פנים מערות. רחפן, המופעל על ידי המכון האוקיאנוגרפי וודס הול במסצ'וסטס, אף לכד דוגמיות נשימה של לווייתנים בעת התזת מים לצורך ניתוח דנ"א. הרחפנים, כצפוי, שימושיים במיוחד לשם חקר ציפורים. רחפן טיפוסי, שאפשר לקנות בחנויות, יכול למשל לשמש לספירת קיני ציפורים בצמרות יערות, ללא כל צורך בשינוי המפרט שלו.

צילום: אי־פי

גם עובדי ציבור מתחילים לבחון את השימוש ברחפנים. במקרה של ספירת הקינים, הרעיון הוא לא להפריע לחיי הבר. אך באוטאווה שבקנדה, נקט הממשל גישה הפוכה, עם רחפן "מפזר אווזים", שעליו מורכבים רמקולים המשמיעים קריאות של עופות דורסים. רחפנים אלה פטרו פארק עירוני באי פיטרי ממאות האווזים שהלשלשת שלהם יצרה בעיות. המשטרה במישיגן שוקלת להשתמש ברחפנים למיפוי זירות תאונה, כדי לאפשר פתיחת כבישים בצורה מהירה יותר לאחר תאונות.

רחפנים יכולים גם להציל חיים: ביוני, למשל, הכבאי פרנק רומה הציל שני ילדים מנהר מיין בארה"ב בסיוע רחפן. הילדים היו תקועים על סלע בלב זרם חזק. רומה השתמש ברחפן כדי להעביר להם חבל, על גביו העביר להם גם חגורות הצלה שהם הצליחו ללבוש בטרם נשלחה אליהם סירת הצלה שהתגברה על הזרמים המסוכנים.

שימושים אחרים של רחפנים עשויים להיות מפוקפקים יותר: למשל, יש גידול בשימוש בהם להברחת סמים וטלפונים לבתי סוהר. מקרים שכאלה דווחו בארה"ב, אוסטרליה, ברזיל, בריטניה וקנדה, בין היתר. בבריטניה תפסה המשטרה פושעים המשתמשים ברחפנים כדי לסרוק בתים לשם פריצה אליהם. התרסקות רחפן במדשאת הבית הלבן בינואר האחרון הדגישה את הסיכון שהם עשויים לשמש לפעולות טרור. ביוני צץ סרטון של אמן הגרפיטי KATSU משתמש ברחפן מצויד בספריי להשחתת אחד מלוחות המודעות הידועים ביותר בניו יורק.

התגובה האטית של רשות התעופה האמריקאית ממחישה כי אין עדיין התמודדות הולמת עם הרגולציה והשיטור של פעילויות אלה. לשימוש הנרחב ברחפנים יכולות להיות השלכות בטיחות, השלכות פרטיות והם גם יכולים סתם להוות מטרד, בשל הרעש שהם עושים. עם זאת, הם כה זולים ושימושיים, עד כי ייתכן שהגישה הטובה ביותר לרגולציה עשויה להיות פשוט לאפשר להם לטוס.

מובילי הענף הם AR והפאנטום. AR מיוצר על ידי חברת פארוט הצרפתית, והיה ללהיט ב-2010. זהו רחפן פשוט להטסה בעל ארבעה מדחפים בצורת צלב (quadcopter), המשדר וידיאו בחזרה לסמארטפון. ב–2013, חברה סינית בשם DJI השיקה את הפאנטום. רחפן זה קירב את הצילום האווירי המקצועי להישג ידם של משתמשים מן השורה. הגלגול האחרון של הפאנטום, שעולה פחות מ–2,000 דולר, מסוגל לצלם 20 דקות וידיאו לפני שהוא נדרש לנחות.

כמה זמן יצליחו שתי חברות אלה לשלוט בעולם הרחפנים? קשה לומר. אנדרו אמאטו מחברת הייעוץ האמריקאית Dronelife.com אומר כי זמן הטיסה המוגבל של הפאנטום גורם לו להיות פגיע לתחרות. רחפן שיוכל לטוס זמן ממושך יותר משמעותית — נאמר, שעה - יוכל לשנות את השוק, וכך גם רחפן שיצויד בטכנולוגיית חיישנים שתאפשר לו להימנע מהתנגשות במכשולים בטעות. חוקרים פועלים בקדחתנות בשני התחומים.

צילום: רויטרס

גבוה לשמים

טכנולוגיית חישה למניעת התנגשויות נחוצה לפעולת הרחפנים בשטח אווירי משותף ללא פיקוח אנושי צמוד, אך היא קשה ללא חיישנים נוספים, כמו רדאר. השימוש במצלמת הווידיאו של הרחפן לזיהוי עצמים בזמן אמת דורש כוח מחשוב אדיר. יש חברות שמנסות לעשות בדיוק את זה. אחת מהן, Bio Inspired Technologies מבויזי באיידהו, מתמודדת עם הבעיה באמצעות רשת נוירונים. מהנדסי החברה מאמינים כי ניתן לאמן את הרחפנים לזהות ולהימנע ממכשולים אוויריים. לחלופין, ניתן לתכנת מחשב רגיל באמצעות אלגוריתמים המזהים ומתחמקים מאיומים, באמצעות הבנה כיצד עצמים הנצפים במצלמת הרחפן נעים. חברת פרספטו הישראלית משתמשת בגישה זאת, שאותה היא מכנה "ראייה נבונה". המערכת של פרספטו עשויה גם לשמש לשיפור זוויות הצילום.

לא משנה איזו גישה תנצח - בין אם אימון ולמידה ובין אם תוכנות זיהוי מגובשות מראש - רחפנים המסוגלים להבין את הסביבה שלהם גם במידה מוגבלת יהיו שימושיים בהרבה. הם יוכלו, למשל, לזהות את המפעילים שלהם ולהתביית עליהם כנדרש. ניתן יהיה לשחררם בכבישים שניזוקו על ידי מזג האוויר כדי לחפש מהמורות. אפשר יהיה לשחררם מעל יערות לשם זיהוי מוקדם של שריפות או חיפוש אחר מטיילים נעדרים.

זמן טיסה ממושך יותר יקדם שימושים פוטנציאליים אלה, והרבה אנשים עובדים גם על תחום זה. הגישה השכיחה ביותר היא לעבור באמצע הטיסה ממצב הליקופטר, הנסמך על מדחפים צרכני אנרגיה לשם המשך הטיסה, למצב מטוס, שכוח העילוי שלו מתקבל מכנפיים מקובעות והינו יעיל יותר.

סקייפראולר, רחפן של חברת קרוסבלייד מטמפה באריזונה, נראה כמו מטוס, אך יש לו גם ארבעה מדחפים נשלפים להמראות ונחיתות אנכיות. דן לובריץ', מנכ"ל החברה, טוען כי הרחפן יעיל הן בריחוף והן בטיסה קדימה, ואומר כי מנגנון המעבר ממצב למצב מוסיף רק כ-10% למשקל הרחפן. הוא מסוגל לטוס עד 25 ק"מ, לרחף כדי לצלם וידיאו או להוריד חבילה עם הגעתו, ואז לשוב. הוא צפוי להגיע לשוק בדצמבר.

מהנדסים בחברת VTOL טכנולוג'יס, מאוניברסיטת רדינג בבריטניה, עובדים על רחפן בשם Flying Wing, בעל מוטת כנפיים באורך 120 ס"מ. ארבעה מדחפים מניעים אותו קדימה בטיסה, אך ניתן להתאים את זוויותיהם כדי לאפשר להם לספק עילוי באופן ישיר. כך הוא מסוגל לרחף בדומה לשחפים - כמעט ללא הוצאת אנרגיה. VTOL מעריכה כי הרחפן יוכל לרחף לכשעה, או לטוס קדימה במשך יותר משעתיים.

לכן נראה כי ימי הדואופול של פארוט ו-DJI ספורים. אמאטו מרחיב את ההשוואה לימים הראשונים של המחשבים האישיים לתקופה שבה יבמ איבדה את השליטה בחלק שלה בדואופול עם אפל, ומספר רב של מתחרות פרץ לתחום. זה לא מנע מהפעילות של אפל לשגשג, הודות לקהל צרכנים נאמן, אך פירוש הדבר היה שמחשבים אישיים היו למוצרי צריכה נפוצים. כל הסימנים מצביעים על כך שבקרוב האוויר יתמלא ברחפנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker