השבוע בעולם: האם הירידות בשווקים המתעוררים נבלמו?

השבוע ייערכו בחירות בשווייץ, קנדה ומצרים; בזירת הדו"חות יעמדו ענקיות הטכנולוגיה במוקד

מיכל רמתי
מיכל רמתי

האם הירידות של השווקים המתעוררים בחודשים האחרונים מגיעות לסיומן? בשבוע שעבר אכן נראה היה כך, עם עלייה שבועית שנייה ברציפות בבורסות הסיניות, והתחזקות של המטבעות המתעוררים שספגו את הנפילות הקשות ביותר בעקבות פיחות היואן בקיץ.

אחת הסיבות לכך היא ההערכות המחודשות לגבי הבנק הפדרלי – אם בעבר ההנחה הייתה שהריבית בארה"ב תתחיל לעלות עוד השנה, כעת מסתמן מאמירות של בכירים בבנק הפדרלי כי הם עשויים לדחות החלטה שכזו לשנה הבאה, כדי לוודא שחולשה בשווקים העולמיים אינה פוגעת בכלכלה האמריקאית ובהתאוששות הלא מרשימה שלה.

אחד המדדים להתאוששות האמריקאית הוא שוק הדיור, שבאוגוסט איכזב מעט. השבוע יתפרסמו שלל נתונים לגבי שוק הדיור האמריקאי, שמשקיעים – לא רק בשוק הנדל"ן – צפויים להתמקד בהם.

בינתיים בגוש היורו צפוי הבנק המרכזי של אירופה (ECB) להתכנס אף הוא השבוע לקבלת החלטה מוניטרית. מרבית הכלכלנים אינם צופים שינוי במדיניות הבנק המרכזי של אירופה, שבניגוד לבנק הפדרלי שכבר מדבר על הידוק המדיניות המוניטרית, ממשיך לנקוט במדיניות מרחיבה וברכישות אג"ח.

בחירות

בזירה הפוליטית, ייערכו בחירות בכמה מדינות השבוע – היום במצרים ובשווייץ, ומחר בקנדה. במצרים נפתחו היום הקלפיות ליומיים, בבחירות לפרלמנט שייערכו בשני סבבים. הסבב הבא יתקיים ב-22-23 בנובמבר. במצרים אין פרלמנט מאז יוני 2012, כאשר הוא פוזר על ידי בית משפט בעת כהונתו של מוחמד מורסי. עם זאת, מורסי הודח על ידי עבד אל פתח א-סיסי ב-2013, וכעת ממשל סיסי מנסה להשיב את האמון במשטר באמצעות בחירות דמוקרטיות. במצרים יש מעט אמון במוסדות השלטון כעת, במיוחד על רקע פרישתן של מפלגות אופוזיציה סוציאליסטיות, מה שהותיר בעיקר את נאמניו של א-סיסי. רבים מעריכים כי סמכויות הפרלמנט יצומצמו בחקיקה, ויאפשרו ריכוז כוח בידי א-סיסי, בדומה למה שהיה במשטר מובארכ. לפיכך, שיעור ההצבעה צפוי להיות נמוך.

גם בשווייץ יבחרו היום פרלמנט חדש, כאשר משבר ההגירה באירופה צפוי להשפיע על התוצאות ולחזק את מפלגת השלטון הימנית.

בקנדה ינסה ראש הממשלה סטיבן הרפר לזכות בשלטון פעם נוספת – ללא רוב של הקולות. הרפר מעולם לא הצליח לזכות ביותר מ-40% מהקולות, אך הגיע לשלטון בכל זאת כבר 3 פעמים. גם כעת הסקרים מראים על פערים קטנים מאוד בין 3 המפלגות המובילות, עם יתרון קל למפלגה הליברלית בראשות ג'סטין טרודו.

עונת הדו"חות

במקביל, עונת הדו"חות הכספיים שהחלה החודש מגיעה לשיאה השבוע במגזר הטכנולוגיה, עם דו"חות מצד גוגל, אמזון, יאהו ואי-ביי. יהיו אלה הדו"חות הראשונים שגוגל מגישה בשמה החדש, אלפאבית – חברת אחזקות שאחת החברות הבנות שלה היא גוגל. המבנה החדש אינו צפוי להשפיע על התוצאות עדיין, אך יתכן ויובילו לפירוט רב יותר של ביצועי חטיבות בתוך החברה, מה שמסקרן רבים.

לעומת גוגל, 3 החברות האחרות כולן צריכות לשכנע משקיעים כי מצבן במגמת שיפור. אמזון והמנכ"ל המייסד שלה, ג'ף בזוס, הצליחו במשך שנים לשכנע משקיעים כי ההתמקדות שלה בצמיחה ולא ברווחיות תשתלם להם בטווח הארוך. בשנה האחרונה התערער מעט אמון המשקיעים בכך, ונותר לראות האם אמזון תצליח לשכנעם להיפך. יאהו ואי-ביי שתיהן חברות שנמצאות מזה זמן מה במגמת דעיכה, ונאלצות להיפרד מנכסים כמו פייפאל באי-ביי ועליבאבא ויאהו יפן ביאהו. משקיעים ואנליסטים יחפשו בדו"חות רמזים לשיפור משמעותי בפעילויות הדגל שלהן.

ארועי השבוע בשווקים 19.10צילום: TheMarker

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker