פעם אויבי המשטר, היום בני טיפוחים: סין מעודדת צעירים מרדנים להקים חברות פרטיות

בוגרי אוניברסיטאות שהקימו עסק משלהם זוכים לתמיכה כבני המעמד היצירתי החדש שיקים את עמק הסיליקון של סין

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

לאחר שהתפטרה מתפקידה כפקידת קבלה, דינג ג'יה מקועקעת הזרועות התנסתה בחברות בלהקות רוק ובעבודות במיזמי עסקים קטנים שבעבר היו מתייחסים אליה כאל מורדת. כעת היא זוכה לחותמת ממשלתית כ"אדם יצירתי".

"לא היתה לי עבודה אמיתית כבר שנים", אמרה דינג בת ה-31 כשהיא יושבת בבר הקטן שלה ברחוב אופנתי בשנחאי. אין לה תלונות, אבל גם לא אשליות. "יזמות יכולה להיות התנסות ממש קשה", אמרה. "הרווחים יכולים להיות מאוד רזים".

בשבוע בו התראיינה לרויטרס, היא ועוד תריסר בעלי עסקים בסמוך חויבו על ידי העירייה לסגור באופן זמני בשל ביקורת קבועה לאכיפת תקנות.

בזמן שרוב ההורים היו מזהירים את ילדיהם מפני עבודה קשה ולא מתגמלת כעצמאי ומכווינים אותם למשרות ממשלתיות, דינג אומרת שאמה האחות ואביה נהג המונית תמכו בה.

צעירים במרכז שנחאיצילום: רויטרס

הגישה הזאת מהדהדת כעת בחלונות הגבוהים של סין; בוגרי אוניברסיטאות שהקימו עסק משלהם זוכים להד חיובי בתקשורת כבני המעמד היצירתי החדש שיקים את עמק הסיליקון של סין.

"יצירתיות ממחישה את החיוניות של יזמות וחדשנות בקרב האנשים, ויצירתיות כזאת תשמש מנוע צמיחה ארוך טווח לכלכלת סין", אמר ראש ממשלת סין לי קאשינג בינואר. "אגדיל את אש החדשנות עם עוד עץ".

מלבד המילים החמות, צעירים רבים זוכים להכשרות, סובסידיות, חללי משרד בחינם ותמיכה נוספת מממשלות מחוזיות ואוניברסיטאות. האופטימיסטים מקווים שג'ק מא או מארק צוקרברג הבא יצמח מהמאגר הזה, אולם ספקנים אומרים שהמדיניות הזאת מובילה ילדים חסרי ניסיון לעבר כישלון.

מטרת המדיניות היא לסייע להפוך את כלכלת הייצור של סין לכלכלת שירותים מבוססת ידע, ולפתור את בעיית האבטלה בקרב סינים בוגרי קולג'ים. לרוב המעסיקים הפרטיים אין תועלת רבה בבוגרים טריים מאוניברסיטאות מקומיות וצפופות, שיכולים להשתכר פחות כסף מאשר עובדי ייצור ובנייה עתירי ניסיון.

מחקר של אוניברסיטת פקין מצא שהשכר הממוצע בשנחאי למשרות ראשונות אחרי קולג' עומד על 3241 יואן (511 דולר) - סכום פעוט בעיר עם אחד מעשרת שוקי הנדל"ן היקרים בעולם.

סקרים בסין מראים ש-20%-30% מהסטודנטים בקולג' נוטים ליזמות או עבודה כעצמאים. ואף שמספר הסטודנטים לתואר ראשון טיפס לשיא בשנה שעברה, מספר המעוניינים לעבוד בעבודה כשכירים מתחיל להתכווץ.

"האוניברסיטה היא מקום נוראי ללמוד איך להקים חברה", אמר וויליאם באו בין, יזם הון סיכון סיני עם היסטוריה ארוכה של השקעה בחברות הייטק סיניות.

מבקרי התכנית אומרים כי מה שנדרש הוא פירוק מחסומי המדיניות שמקשים על המגזר הפרטי, כמו הגנה משפטית רופפת לרעיונות חדשים, גישה מוגבלת להון ותקנות מסורבלות המאפשרות לפקידים מושחתים לנצל את כוחם לרעה מול עסקים קטנים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker