בית משפט בארה"ב: שירות סריקת הספרים של גוגל אינו מפר זכויות יוצרים של סופרים

בית משפט לערעורים קיבל את טענת גוגל כי פרוייקט סריקת הספרים מהווה "שימוש הוגן"; הפסד בתביעה זו עלול היה לעלות לגוגל במיליארדי דולרים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

בית משפט לערעורים באה"ב פסק היום כי מאמציה האדירים של גוגל לסרוק מיליוני ספרים ליצירת ספריה מקוונת אינם מפרים את חוקי זכויות היוצרים. בכך דחה בית המשפט את טענת קבוצת סופרים כי הפרוייקט שולל מהם הכנסות בצורה בלתי חוקית.

בית המשפט לערעורים בניו יורק דחה את טענות גילדת הסופרים וכמה סופרים עצמאיים, ומצא כי הפרוייקט מספק שירות לציבור מבלי להפר את חוקי הקניין הרוחני. עורך דינם של הסופרים לא השיב מיידית לבקשת תגובה.

הסופרים תבעו את גוגל, שהחברה האם שלה נקראת כיום אלפאבית, ב-2005, שנה לאחר השקת הפרוייקט. גוגל טענה כי המאמץ צפוי דווקא לעודד את מכירות הספרים, בכך שייקל על קוראים למצוא ספרים ולהציג בפניהם ספרים שאחרת היו עשויים לא לראות. גוגל אמרה כי אם הסופרים יזכו, היא עשויה לעמוד בפני דרישת פיצויים פוטנציאלית של מיליארדי דולרים.

השופט דני צ'ין דחה את התביעה בערכאה נמוכה יותר ב-2013, בטענה כי סריקת מיליוני ספרים והצבת "גזירים" מהם באינטרנט מהווה "שימוש הוגן" במסגרת חוקי זכויות היוצרים בארה"ב. הסופרים ערערו, אך כעת פאנל של 3 שופטים בבית המשפט לערעורים פסק כי התביעה "בוחנת את גבולות השימוש ההוגן" אך כי בסופו של דבר גוגל לא חרגה מהמותר בחוק.

דובר גוגל ארון סטיין אמר בהצהרה כי הפרוייקט הוא כמו "כרטסת לעידן הדיגיטלי". הוא הוסיף כי "ההחלטה של היום מדגישה את מה שאנשים המשתמשים בשירות אומרים לנו: גוגל בוקס נותנת להם שיטה שימושית וקלה למצוא את הספרים שהם רוצים לקרוא ולקנות, ובמקביל תורמת לבעלי הזכויות", אמר.

גוגל בוקסצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker