שערוריית פולקסווגן: חקירה נוספת בארה"ב; החברה תבצע ריקול ל-8.5 מיליון מכוניות באירופה

על פי החשד, גם אחרי שהבטיחה שלא תתקין יותר את התוכנה שזייפה במבחני הזיהום, התקינה פולקסווגן גם בדגמי 2016 תוכנה שעשויה לשנות את תוצאות מבחני הזיהום; בגרמניה הכריז רגולטור על ריקול כפוי של 2.4 מיליון מכוניות פולקסווגן

אי-פי
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הרגולטורים בארה"ב אומרים שיש להם הרבה שאלות נוספות עבור פולקסווגן, אחרי שהחברה חשפה באחרונה מרכיב נוסף ברכבי דיזל משנת המודל 2016, שעשוי לכאורה להציג תוצאות פליטה משופרות במהלך בדיקות ממשלתיות. העונש שיוטל על פולקסווגן עשוי להיות חמור בהרבה מההערכות קודמות, בהתאם לממצאי הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה (EPA). בנפרד, בגרמניה הוכרז על ריקול כפוי של 2.4 מיליון מכוניות פולקסווגן. בעקבות הכרזת הרגולטור, הודיעה פולקסווגן כי תבצע ריקול ל-8.5 מיליון מכוניות באיחוד האירופי.

שבוע לאחר שפולקסווגן הכריזה כי תקרא מרצונה להחזרת מכוניות ועדכון התוכנה שאיפשרה לה לרמות במבחני הזיהום, רגולטורים בגרמניה הורו לחברה לקרוא להחזרת 2.4 מיליון מכוניות בגרמניה.  סטפן אימן, דובר KBA, סוכנות רישוי ובטיחות המכוניות בגרמניה, אמר כי "אנחנו מאלצים את פולקסווגן לקרוא להחזרת 2.4 מיליון מכוניות בגרמניה".

מנכ"ל פולקסווגן מתיאס מולר יחד עם המנכ"ל היוצא מרטין וינטרקורןצילום: אי־פי

בארה"ב נדרשה פולקסווגן לקרוא להחזרת חצי מיליון מכוניות לאחר חשיפת הפרשה. פולקסווגן טרם סיפקה לוח זמנים עבור הריקול האמריקאי, ובינתיים השעתה את מכירות מכוניות הדיזל בארה"ב. מנכ"ל פולקסווגן מתיאס מולר אמר בשבוע שעבר כי כל המכוניות בגרמניה יתוקנו עד סוף 2016. מרבית המכוניות יזדקקו לשדרוג תוכנה בלבד, אחרות ייצטרכו גם תיקון חומרה. אך הרגולטור הגרמני אמר ביום חמישי כי קשה לקבוע מועד אחרון לריקול, כיוון שתיקון החומרה יהיה מוכן רק החל מספטמבר 2016. כלי הרכב המושפעים כוללים דגמי דיזל של פולקסווגן, אאודי, סיאט וסקודה מהשנים 2009-2015.

פולקסווגן אישרה ביום שלישי בפני סוכנות הידיעות אי-פי כי "מכשיר עזר לשליטה בפליטה" שאותו חוקרת עכשיו EPA פועל באופן שונה מהתוכנה שהותקנה ברכבי דיזל של החברה שיוצרו בשנים 2009-2015 ועוררה את הפרשה אחרי שנחשף ב-18 בספטמבר כי הותקנה במכוניות החברה.

התוכנה "החדשה" נחשפה לראשונה ב-29 בספטמבר על ידי סוכני EPA בקליפורניה, מה שגרם בסופו של דבר לחברה למשוך בשבוע שעבר את הבקשה למכור כמה מדגמי 2016 בארה"ב.

"יש לנו הרבה מאוד שאלות להפנות לפולקסווגן בנוגע לזה", אמרה ג'נט מקבי, סגנית ראש תחום איכות האוויר ב-EPA. "אנחנו מקבלים קצת תשובות מהם, אבל אין לנו עדיין את כל התשובות".

משמעות העיכוב במתן התשובות היא כי אלפי מכוניות מדגמי גולף, חיפושית וג'טה יישארו בנמלים בארה"ב עד שפולקסווגן תוכל לתקן את הבעיה. גם דגמי פאסאט של החברה המיוצרים במפעל בטנסי לא יוכלו לעלות על הכבישים.

פולקסווגן מתמודדת עם חקירה פלילית בנושא שעשויה לשאת קנס של מיליארדי דולרים בגין הפרת החוק לשמירת איכות האוויר – וזאת בגין פרשיית התוכנה המזייפת הישנה. בנוסף, כמה ממדינות ארה"ב חוקרות את החברה בנפרד וכן הוגשו נגדה תביעות ייצוגיות.

אם ב- EPA יפסקו כי התוכנה החדשה נחשבת להפרה חדשה בניסיון של החברה להשיג תוצאות טובות יותר במבחני זיהום, סימן שאלה גדול ירחף מעל הטענות של בכירי פולקסווגן שלפיהן האחריות לתוכנה המזייפת מוטלת על שורה של מתכנתים סוררים שכתבו קוד לא חוקי שהותקן במנועי ארבעה צילינדרים של החברה מדורות קודמים.

התוכנה החדשה שהותקנה הרכבי 2016 של החברה שתוכננו מחדש עשויה להצביע על כך שהחברה ניסתה להטות את מבחני הזיהום בארה"ב במשך שנים רבות – וגם אחרי שהרשויות האמריקאיות החלו בשנה שעברה להפעיל לחץ על החברה בגין אי-סדרים בבדיקות זיהום שנמצאו במכוניות ישנות יותר שייצרה החברה.

התוכנה החדשה מוביל לחימום מהיר יותר של זרז השליטה בפליטה, מה שעשוי להוביל לשיפור בביצועי המכשיר שהופך תחמוצת חנקן שגורמת לערפיח לחנקן ולפחמן. "המכשיר פועל באמצעות אסטרטגיית חימום שממתינה לאישור הרשויות", אמרה ג'נין גיניוואן, דוברת פולקסווגן. "הרשויות מבצעות הערכה של זה ופולקסווגן מספקת מידע נוסף".

יצרניות רכב מתקינות ברוב המכוניות מתקני עזר לניהול הפליטה במכוניות נוסעים, אבל הן נדרשות על פי חוק לחשוף את מנגנוני הפעולה שלהם כדי שיוכלו לקבל אישור למכור את המכוניות. מקבי טרם האשימה כי התוכנה החדשה שהותקנה במכוניות פולקסווגן משנת 2016 היא לא חוקית. "אני לא רוצה לדבר על שום פעולת אכיפה", אמרה.

אם יתגלה שפולקסווגן רימתה בפעם השנייה, הדבר עשוי להוביל להשתת קנסות גבוהים אפילו יותר על החברה, אומר קרל ברויר, אנליסט בכיר בקלי בלו בוק. הרגולטורים "יכעסו עוד יותר לעומת הכעס שלהם עכשיו. צעדי הענישה של EPA יהיו אגרסיביים יותר".

יצרנית המכוניות הגרמנית עשויה להתמודד גם ככה עם קנסות של עד 18 מיליארד דולר במסגרת הפרשה הראשונה שבה מכרה כחצי מיליון מכוניות מזייפות בארה"ב ו-11 מיליון מכוניות בעולם.

בתוך כך, רשות הסחר הפדרלית בארה"ב (FTC) חוקרת גם היא את פולקסווגן בחשד שבפרסומות החברה נטען כי היא מוכרת מכוניות "דיזל נקיות" – שהתגלו בסופו של דבר כמכוניות המזייפות במבחני הזיהום. "אנחנו משתפים פעולה עם כל הרשויות שביקשו הבהרות", אמרה גיניוואן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker