מלך הבירה העולמי שמסתובב עם ג'ינס וטס במחלקת תיירים

השבוע סוכמה עסקת ענקית בסכום של 106 מיליארד דולר שתמזג בין יצרנית סטלה ליצרנית בירת מילר. מי שעומד מאחורי המיזוג הוא קרלוס בריטו ששומר אמנם על סגנון חיים צנוע – אך גם מקפיד על משטר ניהולי קשוח

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

קרלוס בריטו אומר שהחברה שהוא מנהל דומה לבקבוקי הבירה שהיא מוכרת: התוכן נמצא בלחץ. "אם אתה רוצה להוציא את המיטב מהאנשים, אתה חייב להפעיל עליהם לחץ", אמר ב-2010 המנכ"ל הברזילאי של אנהויזר-בוש אינבב בפני חדר מלא בסטודנטים למינהל עסקים בסטנפורד.

בריטו בן ה-55 הוא בן חסותו של איש העסקים חורחה פאולו ליהמן, הנהיג את שיטת הניהול הזו בעשור שבו הוא מכהן בתפקיד מנכ"ל יצרנית הבירה באדווייזר. הוא יצר סגנון ניהול קשוח שהוביל את רווחיות החברה לטובה בקבוצתה וקיבל שבחים מאנליסטים בתחום ומדקאנים של בתי ספר למינהל עסקים. התשואה של מחזיקי המניות בזמן כהונתו כמעט כפולה לעומת זו של החברות המתחרות.

בריטו, מיליונר שלובש ג'ינס לעבודה, נמנע מישיבה במשרד ומעדיף לטוס במחלקת תיירים, עשה עכשיו את הצעד הגדול ביותר שלו – רכישת מבשלת הבירה הבריטית סאבמילר ב-106 מיליארד דולר. הצעת הרכש שהתקבלה ביום שלישי היתה הרביעית במהלך חודש של דיונים פומביים אחרי שדירקטוריון סאבמילר דחה הצעות נמוכות יותר.

קרלוס בריטו, מנכ"ל אנהויזר-בור אינבבצילום: בלומברג

"קרלוס בריטו הוא אחד מהאנשים החרוצים ביותר ובעל כוח חישובי מדהים שזכיתי לצפות מפעיל את הקסם העסקי שלו", אמר דיוויד "באמפ" וויליאמס, שמנהל את חברת הייעוץ שלטון שפועלת בתחום המשאות. "יכול להיות שהוא לא מסוג האנשים שיילך איתך למשחק בייסבול וישתה איתך בקבוק בירה, אבל בכל מה שקשור לעסקים, אין הרבה אנשים טובים יותר ממנו".

הצעד הזה נבע באופן חלקי מלחץ בקיפאון במכירות בשווקים חשובים כמו ארה"ב וברזיל – לחץ שבריטו מרגיש בעצמו. מניית אינהויזר-בוש נפלה ב-15% בששת החודשים האחרונים. המיזוג יעניק לחברה גישה לשווקים הצומחים במהירות באפריקה, שבה צפויים להגיע 65 מיליון איש לגיל החוקי לשתייה עד 2023.

בקרוב מאוד יהיו אלה בכירי סאבמילר שירגישו את הלחץ הכרוך בעבודה תחת בריטו. פשוט תשאלו את המנהלים הוותיקים במטה אנהויזר-בוש בסנט לואיס – אם תוכלו למצוא כאלה. כשחברת אינבב שניהל בריטו רכשה את אנהויזר-בוש ב-2008, הוא פיטר בערך 1,400 בני אדם, כ-6% מכוח האדם של החברה בארה"ב. כך הכניס לחברה בריטו עובדים צעירים שקיבלו את סגנון מנהיגותו הקשוח.

"השכבה הראשונה של הנהלת אנהויזר בוש עזבה כבר ביום הראשון" אחרי שנסגרה העסקה", הוא סיפר לסטודנטים בסטנפורד. "זה היה נהדר בגלל שאז קידמנו אנשים שאמרו 'זו החברה שלנו עכשיו'".

בריטו למד את השיטה הזו מליהמן, שמימן את לימודי מינהל העסקים של בריטו בסטנפורד ושימש כמנטור שלו מאז. אחרי שלמד הנדסת מכונות בריו דה ז'נרו שבה התגורר, פגש בריטו את ליהמן בן ה-76 באמצעות חבר של המשפחה. כשבריטו סיים את לימודיו ב-1989, הוא החל לעבוד כמנהל מכירות במבשלת הבירה ברהמה שהיתה בשליטתו של ליהמן. כעת הוא מייסד שותף בקרן G3 קפיטל ששותפה בעסקת המיזוג בעולם הבירות.

ברהמה צמחה באמצעות רכישת חברות וב-2004 התמזגה עם מבשלת הבירה הבלגית אינטרברו. העסקה הפכה את היצרנית שמוקדה בדרום אמריקה לשחקנית עולמית בעזרת מותגים בני מאות שנים כמו סטלה ארטואה. בתוך כשנתיים ניהלו בריטו ושותפיו הברזילאיים את החברה והחליפו את המנכ"ל ג'ון ברוק.

שותפיו של בריטו כוללים את סמנכ"ל הכספים, פיליפה דורטה, וסמנכ"ל המכירות, פרננדו אדמונד, שעובדים מסביב לשולחן גדול במטה החברה שבארק אווניו בניו יורק. זה עומד בניגוד בולט למשרדים המפוארים המאפיינים את מרבית רבי הקומות במנהטן, שלא לדבר על משרדי סאבמילר במחוז מייפייר שבלונדון.

למה לנהוג כך? "כי זה גורם למידע לזרום", אמר בריטו ב-2010. "אנחנו יוצרים קשרים באמצעות פגישות של שתי דקות מסביב לשולחן. אנחנו מספיקים לעשות הרבה יותר דברים. אין מקום להסתתר".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ