לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ממשלת אירלנד, שספגה ביקורת קשה מצד ארה"ב ומדינות אירופה על מדיניות המס הידידותית מדי שלה כלפי תאגידי ענק כמו אפל וגוגל, הודיעה אתמול על צעד שבוודאי יכעיס עוד יותר את מבקריה.

אירלנד, ששיעור מס החברות בה - 12.5% - הוא אחד הנמוכים בקרב המדינות המפותחות, הודיעה כי תפחית אותו החל מתחילת השנה הבאה במחצית עבור חברות בקטגוריית מס חדשה – הכנסות הקשורות לפטנטים וקניין רוחני.

עם החברות שעשויות להרוויח ממדיניות המיסוי החדשה נמנות אפל, פייסבוק, גוגל ומיקרוסופט, שלכולן יש פעילות גדולה באירלנד וגם הרבה קניין רוחני שבוודאי יזכה אותן בהטבה הזו. החברות לא מסרו תגובה ל"ניו יורק טיימס".

במדינות נוספות, כמו בריטניה, לוקסמבורג והולנד, יש קטגוריות מס מיוחדות לקניין רוחני, בדרך כלל מתוך תקווה למשוך חברות זרות. ואולם מבקרי השיטה הזו טוענים כי התמלוגים שמשולמים על קניין רוחני במסגרת הסכמים כאלה לעתים קרובות אינם תואמים את המקום שבו ההמצאות הומצאו או המקום שבו הן מייצרות הכי הרבה הכנסות.

צילום: בלומברג

שר האוצר של אירלנד מייקל נונן, אשר הודיע על התוכנית החדשה, תיאר אותה כחיזוק משמעותי של מערכת מיסוי החברות באירלנד. "זה מציב את אירלנד בעמדה מיוחדת שבה היא מציעה ודאות לטווח ארוך לתעשיות שמתכננות את ההשקעות שלהן במחקר ופיתוח", אמר. "היוזמה הזו מוסיפה עוד מימד למדיניות מס החברות הטובה שאנחנו מציעים".

ג'יימס סטיוארט, פרופסור לכלכלה בטריניטי קולג' בדבלין, אמר כי הגישה החדשה של אירלנד צפויה לשנות את אסטרטגיית המס של תאגידים בינלאומיים – אך לאו דווקא לטובה. "זה מורכב, ותאגידים בינלאומיים אוהבים מורכבות", אמר. "משום שהיא מאפשרת להם לפתח אסטרטגיות התחמקות ממס. הדבר האחרון שהן רוצות זה פשטות".

גופים בינלאומיים, ובראשם ארגון המדינות המפותחות OECD, עשו בשנים האחרונות מאמצים להגביר את השקיפות בנושא מס החברות ולהיאבק בתאגידים בינלאומיים שמשתמשים באסטרטגיות שונות כדי לצמצם את שיעור המס שהם משלמים. בתחילת החודש פרסם OECD שורת המלצות בנושא, ובעקבות זאת החליטו בכירי האיחוד האירופי בשבוע שעבר לחייב מדינות לספק מידע על הטבות מס שהן נותנות לתאגידים בינלאומיים.

לדברי נונן, הכללים החדשים באירלנד אינם סותרים את המלצות ה-OECD והאיחוד האירופי. הוא אמר כי אירלנד תהיה אחת המדינות הראשונות שתאמץ את הקווים המנחים של ה-OECD לגבי השקיפות והאכיפה. התוכנית החדשה של אירלנד מנסה, לדברי הממשלה, לבטל מבני מס מורכבים.

שיעור מס החברות באירלנד אמנם נמוך במונחים בינלאומיים (בארה"ב, לשם השוואה, מס החברות הוא 35%), אך ההכנסות ממנו תורמות רבות לקופת המדינה. ב-2014, ההכנסות ממסים באירלנד הסתכמו ב-41 מיליארד יורו (46.6 מיליארד דולר), ומס החברות היווה 11% מהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker