וול סטריט במוקד העימות הדמוקרטי; קלינטון: "לא אהסס לשלוח בכירים לכלא"

בעימות שנערך בלילה בין חמשת המועמדים הדמקרטים התווכחו קלינטון וסנדרס מי מביניהם ירסן טוב יותר את הבנקים בוול סטריט; סנדרס: "חייבים להוציא את הממשל מידי המיליארדרים"

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

הילרי קלינטון וברני סנדרס התווכחו זו עם זה למי מביניהם יש תוכנית טובה יותר לריסון התנהלות הבנקים בוול סטריט, והעמידו בכך את הרפורמה במגזר הפיננסי במוקד העימות הראשון בין מועמדי המפלגה הדמוקרטית שהתנהל אתמול בלילה. "התוכנית שלי מקיפה ומחמירה יותר", אמרה קלינטון, בהתייחסה להצעותיה לרפורמה בוול סטריט. "זה לא נכון", השיב לה סנדרס.

בעימות בן השעתיים בין חמשת המועמדים – קלינטון, סנדרס, מושל מרילנד לשעבר מרטין אומאלי, הסנאטור לשעבר ג'ים וב ומושל רוד איילנד לשעבר לינקולן צ'אפי – המתמודדים על המועמדות הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, זכתה קלינטון להכי הרבה זמן מסך וגם ספגה הכי הרבה אש משאר המתמודדים. התקשורת בארה"ב שיבחה את התמודדותה של קלינטון עם השאלות והביקורת, אך גם את התנהלותו של סנדרס. במגזין "פורבס" ציינו כי מבחינת העוקבים בטוויטר, סנדרס דווקא היה המנצח בעימות. 

העימות עסק בנושאים בוערים כמו נשיאת נשק, תכנון משפחה ומדיניות חוץ, אך וול סטריט תפסה בו מקום מרכזי. קלינטון טענה כי בנקאות הצללים היא הסוגיה הבאה שצריכה להדאיג את הממשל וכי כאשר יוצאים נגד הבנקים הגדולים, כפי שקראו סנדרס ואומאלי לעשות, "מרוב עצים לא רואים את היער". קלינטון אמרה כי היא לא רק תיתן לרגולטורים סמכות לרסן את הבנקים הגדולים, אלא גם תשלח בכירים לכלא אם יהיה צורך בכך.

סנדרס אמר כי הבחירות לנשיאות ב-2016 סובבות סביב השאלה "האם נוכל לגרום לעם שלנו להוציא את הממשלה שלנו מידיהם של המיליארדרים". הוא אמר כי האמריקאים יצביעו לסוציאליסט דמוקרטי – כך הוא מתאר את עצמו – אם רק יבינו מה זה אומר, והוסיף כי הוא אינו חלק מ"תהליך הקזינו הקפיטליסטי".

סנדרס המשיך ואמר כי המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ וחבריו העשירים ישלמו הרבה יותר מסים אם הוא ייבחר לנשיא. הוא כינה את וול סטריט "מקום שבו ההונאה היא מודל עסקי". "אתם יודעים מה אמרתי להאנק פולסון"? התייחס סנדרס למנכ"ל גולדמן סאקס לשעבר שכיהן כשר האוצר בשיאו של המשבר הכלכלי של 2008, "אמרתי 'האנק, החבר'ה שלך, אתם מגיעים מגולדמן סאקס, החברים המיליונרים והמיליארדרים שלך גרמו לבעיה הזאת. למה שהחברים המיליונרים והמיליארדרים שלך לא ישלמו על החילוץ הזה'"?

צילום: בלומברג

במהלך העימות ניסה כל אחד מהמועמדים להבליט את השינויים שיביא עמו לממשל – קלינטון הדגישה את ההיסטוריה שתעשה כאישה ראשונה בבית הלבן וסנדרס כמי שיוביל "מהפכה פוליטית" נגד וול סטריט והממסד. "אני לא יכולה לחשוב על משהו יותר 'אאוטסיידר' מאשר לבחור אישה ראשונה לנשיאות, אבל אני לא רצה רק משום שאהיה הנשיאה הראשונה", אמרה קלינטון. "אני יודעת מה צריך כדי לעשות דברים. אני יודעת איך למצוא מכנה משותף ואני יודעת איך לעמוד על שלי, ואני חושבת שנצטרך את שני הדברים האלה בוושינגטון כדי להשיג משהו מהדברים שאנחנו מדברים עליהם".

סנדרס אמר כי "ישנו תסכול בכל רחבי ארה"ב מהפוליטיקה הממסדית. אני המועמד היחיד לנשיאות שאינו מיליארדר שגייס סכומי כסף אדירים ואין לי עמותת על (super-PAC). אני לא מגייס כסף ממיליונרים ומיליארדרים".

קלינטון, לשעבר שרת החוץ של ארה"ב ומי שמובילה על פני שאר המועמדים הדמוקרטים, ציינה בעימות כי "אני בהחלט לא רצה לנשיאות משום ששם המשפחה שלי הוא קלינטון". היא שיבחה את עבודתו של הנשיא אובמה, במיוחד בתחומי שינויי האקלים והכלכלה. משנשאלה בנוגע לחקירה בבית הנבחרים בנוגע למתקפת הטרור בבנגאזי שבלוב ב-2012 ולפרשת האימייל הפרטי שלה, כינתה זאת קלינטון "זרוע של המפלגה הרפובליקאית" שנועדה לפגוע בקמפיין שלה. "אני עדיין עומדת יציבה", אמרה לקול תשואות הקהל. סנדרס התייחס אף הוא לפרשת האימייל ואמר בגיחוך כי "נמאס לנו כבר לשמוע על האימייל שלך". צ'אפי היה היחיד שמתח על כך ביקורת ואמר כי "זוהי סוגיה של אמינות אמריקאית" וכי "אנחנו צריכים מישהו עם הסטנדרטים האתיים הטובים ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ