משרד האוצר השווייצי מחמיר את יחס המינוף לבנקים ל-5%

הבנקים הגדולים בשווייץ יידרשו להחזיק בהון פנוי השווה ל-5% מכלל נכסיו – כפי שנדרשים הבנקים הגדולים בארה"ב

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

משרד האוצר השווייצי מבקש מהבנקים הגדולים במדינה לעמוד בחוקים שנועדו למנוע מצב של בנקים גדולים מכדי ליפול כפי שנוסה בארה"ב. בכך דוחה המשרד את הבקשות של UBS וקרדיט סוויס להקל במגבלות, כך טוענים אנשים מקורבים לדיונים.

משרד האוצר ידרוש מהבנקים להחזיק בהון השווה לפחות ל-5% מכלל הנכסים, בהתאם ליחסי המינוף שלהם נדרשים הבנקים הגדולים בארה"ב. הרמה שדורש משרד האוצר השווייצי גבוהה גם מיחס מינוף של 3% שנקבע בהסכמות ועדת באזל לפיקוח על מערכת הבנקאות, כך טוענים הגורמים שביקשו שלא להזדהות מכיוון שהדיונים חשאיים. בנוסף, שווייץ תיישר קו עם אופן חישוב יחס המינוף בארה"ב, מה שיוביל להפחתת השיטות לחישוב חוב ביחס להון.

מאז משבר 2008 נחשב יחס המינוף למדד חשוב לבחינת היציבות הפיננסית. UBS וקרדיט סוויס טענו כי אי אפשר להשוות בין המערכת הפיננסית של שווייץ לזו של ארה"ב, שם הבנקים נהנים משוק הון עמוק יותר. כדי לעמוד בדרישות החדשות יצרכו הבנקים להפריש מיליארדי דולרים או לצמצם את הפעילות שלהם.

"המשמעות של דרישות קשיחות יותר היא שלבנקים יהיה פחות הון להחזיר לבעלי המניות", אומר אנדריאס ברון, אנליסט בחברת צורישר קנטונלבנק. "עבור UBS, שאחת מהסיבות להשקיע בו היא הציפייה לעלייה בדיווידנדים, זה נושא מכריע. קרדיט סוויס יאלץ לדלל את הפעילות של בגלל הדרישות".

בדצמבר הציע פאנל מומחים שמונה על ידי הממשלה בשווייץ כי המדינה תנהיג חוקים הדומים לאלה בארה"ב, שהציגה בשנים האחרונות דרישות הלימות הון מהמחמירות בעולם. UBS וקרדיט סוויס דיווחו בסוך הרבעון השני על יחס מינוף בהתאם לתקנות באזל 3 של 3.6% ו-3.7%, כלומר שהם רחוקים ביותר מ-1% מהדרישות החדשות. הנתונים כוללים את ההון החשבונאי של הבנקים.

מריו טור, דובר מטעם הממשלה, סירב להגיב לדברים.

הבנקים מודעים לעמדה הממשלתית ויוכלו להביא זאת בחישוב צורכי ההון העתידיים שלהם בדו"חות לרבעון השלישי, אמרו גורמים בבנקים.

רגולטורים מאמינים כיום כי יחס מינוף הוא האופן היעיל ביותר להערכת חסינות הבנקים מכיוון שהשיטה לא מביאה בחשבון הערכת סיכונים של הבנקים.

פתרון הבעיה הוא קריטי בעיקר עבור קרדיט סוויס, שיפרסם ב-21 באוקטובר את התוכנית האסטרטגית הראשונה שלו תחת המנכ"ל טידג'אן טיאם. הבנק מתכנן לגייס 6-8 מיליארד פרנק באמצעות מכירת מניות, אמר מקור עם מידע בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker