סטנלי פישר: הבנק הפדרלי עדיין במסלול להעלאת ריבית כבר השנה

עם זאת, סגן יו"ר הבנק הפדרלי לא התחייב להעלאת ריבית "זוהי ציפייה ולא התחייבות", אמר, וציין כי הבנק עדיין עוקב אחר ההתפתחויות בכלכלה העולמית

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

קובעי המדיניות המוניטרית בבנק הפדרלי עדיין עשויים להעלות ריביות השנה, אך זוהי "ציפייה ולא התחייבות", וציפייה זו עשויה להשתנות אם הכלכלה העולמית תמשיך לפגוע בחזרתה של כלכלת ארה"ב למסלול, אמר היום סגן יו"ר הבנק הפדרלי, סטנלי פישר, לשעבר נגיד בנק ישראל. "הן התזמון של העלאת הריבית הראשונה, והן שינויים נוספים בריבית הפדרלית יהיו תלויים בצורה קריטית בהתפתחויות עתידיות בכלכלה", אמר פישר בעת פגישת קרן המטבע הבינלאומית (IMF) בפרו.

הוא אמר כי יש חוסר ודאות רב לגבי התחזית הכלכלית של ארה"ב, בייחוד מצד ההאטה בצמיחה העולמית, המכבידה על הייצוא, ורמות ההשקעה הנמוכות במגזר האנרגיה על רקע הירידה במחירי הנפט, וצמיחה מאכזבת בשוק התעסוקה האמריקאי. פישר אמר כי הוא חש שכלכלת ארה"ב עדיין מייצרת מספיק משרות כדי לקדם את שוק התעסוקה ליעד הבנק הפדרלי לתעסוקה מירבית, והוסיף כי האינפלציה תתחיל לטפס בסופו של דבר. לכן, לדבריו, הבנק הפדרלי יוכל להמשיך בתכניתו הצפויה להעלאת ריבית באוקטובר או בדצמבר.

אך פישר גם הזהיר כי ארה"ב חשופה כיום יותר מאי פעם לארועים בינלאומיים, וכי התפתחויות בסין ובמקומות נוספים כבר השפיעו על הבנק הפדרלי והובילוהו לעכב העלאת ריבית צפויה בספטמבר. "איננו צופים כעת כי השפעות התפתחויות אלה על הכלכלה האמריקאית יהיו גדולות דיין כדי לשנות את מסלול המדיניות שלנו", אמר. "עם זאת, דו"חות התעסוקה האחרונים היו מאכזבים משהו, וכתמיד, אנחנו עוקבים בדריכות אחר התפתחויות שעשויות להשפיע על התחזית הכלכלית שלנו והסיכונים הכרוכים בה".

בנקאים מרכזיים אחרים בפגישת ה-IMF עודדו את הבנק הפדרלי להתחיל בהעלאות הריבית ולשים קץ לספקולציות הרבות. אך פישר אמר כי ההשפעה של האטה עולמית חמורה מכדי להתעלם ממנה, ואינה מאפשרת לבנק המרכזי של ארה"ב להתחייב בצורה נוקשה על תכניותיו.

צילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ