ארה"ב בדרך לביטול האיסור על יצוא נפט; הנשיא מאיים בווטו

האיסור על יצוא נקבע ב-1975 בעקבות אמברגו הנפט ובוטל על ידי בית הנבחרים ביום שישי ■ המתנגדים ליצוא: הירוקים ואיגודי עובדים שחוששים מאובדן משרות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6

חוק שמבטל את האיסור על יצוא נפט מארה"ב עבר את אישור בית הנבחרים בקונגרס האמריקאי ביום שישי. עם זאת, הוא עלול להתבטל בשל איום וטו של הנשיא ברק אובמה. החוק, בהובלת הנציג הרפובליקאי ג'ו ברטון מטקסס, זכה לתמיכה של 261 ל-159. כדי למנוע הצבעת וטו נדרשת תמיכה של 290 קולות.

רק 26 דמוקרטים הצביעו בעד החוק, למרות הוספת סעיף שמספק תקציב לתוכנית אבטחה ימית -  צי של ספינות פרטיות שמעביר אספקה לחיילי צבא ארה"ב ובעלי בריתה ברחבי העולם.

הבית הלבן איים השבוע להטיל וטו על החוק, בטענה שהקונגרס צריך לפעול להעביר את ארה"ב לשימוש באנרגיות נקיות יותר. הממשל תומך בצעדים הכוללים ביטולן של הטבות מס במיליארדי דולרים לחברות הנפט והשקעה במקורות רוח ושמש ושיפור יעילות מקורות האנרגיה.

הקונגרס האמריקאי העביר חוק המטיל איסור על יצוא נפט ב-1975 לאחר שאמברגו הנפט הערבי גרם למצוקת אנרגיה ותורים בתחנות דלק. "הרבה דברים השתנו מאז האיסור", אמר פרד אפטון, רפובליקאי ממישיגן. "אחד האיומים הגדולים על שגשוג האנרגיה האמריקאית כיום הוא לא שחקן בינלאומי אלא האיסור שלנו עצמנו על יצוא הנפט".

תומכי החוק החדש אומרים כי יסייע לקיים את תעשיית הקידוחים ויספק לעולם מקורות לנפט מלבד רוסיה והמזה"ת. המתנגדים, כולל איגוד עובדי חברות החשמל, אומרים כי בגלל היצוא יאבדו משרות בבתי זיקוק ובמספנות. הירוקים, מצידם, אומרים כי עוד קידוחים יפגעו באיכות הסביבה.

קידוח נפט דקוטה ארה"ב
קידוח נפט בדקוטה, ארה"בצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker