האם הטוקבק הולך ונעלם?

אתר ויירד מזהה מגמה גוברת של ביטול התגובות והטוקבקים באתרי חדשות, ומעבר של יותר ויותר דיונים לרשתות חברתיות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
סוכנויות הידיעות

בשבוע האחרון הצטרפו אתר חדשות הטכנולוגיה של וייס, Motherboard ואתר החדשות החדש של רדיט, Upvoted למגמה שצוברת תאוצה באחרונה: ביטול הטוקבקים והתגובות באתר, מדווח אתר Wired. הטוקבקים הפכו עם השנים לחלק כמעט בלתי נפרד מאתרי החדשות בעולם. אך תחזוקת תגובות באתר הפך להיות משימה יותר ויותר כבדה ככל שקהל הקוראים גדל. מנגד, החלק המשמעותי של השיח עובר יותר ויותר לאתרים כמו פייסבוק, שהמבנה היסודי שלהם מעודד שיחה קולחת יותר.

בנוסף לאתרים אלה, גם בלומברג, The Verge, ודיילי ביסט הורידו את אפשרות הטוקבקים שלהם השנה. הטוקבקים עוד לא מתו – הם קיימים באתרים רבים, אך יותר ויותר אתרים מעבירים את הדיונים לעמודי הרשתות החברתיות שלהם.

ב-2013 היה כתב העת "פופיולר סיינס" אחד האתרים הראשונים שביטלו את אפשרות התגובות. ב-2014 כבר הצטרפו אליו שלל אתרים נוספים, בהם "שיקאגו סאן טיימס", CNN, , ו-Recode. ובתחילת השנה, הושק מחדש אתר בלומברג – גם כן ללא אפשרות של תגובות. בקיץ הצטרפו גם TheVerge, דיילי דוט ודיילי ביסט לטרנד.

חלק מהאתרים ביצעו את השינוי בשקט, וללא כל תגובה פומבית. אחרים פירסמו הצהרות והסברים, בהם הנוחיות לאפשר דיון בפלטפורמות כפייסבוק, היעדר שיח משמעותי, או צורך לפקח אחר כמות הולכת וגדלה של תגובות, בהן תגובות לא הולמות רבות שיכולות להיחשב כפוגעניות, גזעניות וכדומה, ולחשוף אתרים לחקירות ולתביעות.

צילום: ניר כפרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker