האם קרלי פיורינה באמת הייתה המנכ"לית הגרועה ביותר של HP?

מאז החלה להתמודד על נשיאות ארה"ב מטעם המפלגה הרפובליקאית, הוטחו בפיורינה ביקורות חריפות על תקופתה כמנכ"לית HP ■ אך תביעה חושפת מידע חדש על HP, ועל ניהול החברה על ידי ליאו אפותייקר, מעידים כי יתכן ולחברה היה מנכ"ל גרוע יותר

ניו יורק טיימס
ג'יימס סטיוארט
ניו יורק טיימס
ג'יימס סטיוארט

ג'פרי זוננפלד, פרופ' בבית הספר למינהל עסקים בייל, כינה את קרלי פיורינה, מהמתמודדות על המועמדות הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב, "אחת מהמנכ"ליות הגרועות בתולדות ענף הטכנולוגיה". אך הוא לא אמר כי היא הייתה הגרועה ביותר. למען ההגינות, יתכן כי היא אפילו לא הייתה המנכ"לית הגרועה ביותר ב-HP. אחד המתמודדים על תואר זה צריך להיות ליאו אפותייקר.

בעת כהונותיהם ב-HP , הן פיורינה והן אפותייקר  הובילו רכישות אותם תיארו כטרנספורמטיביות: פיורינה הובילה את המיזוג עם קומפאק, יצרנית המחשבים האישיים, בעסקת מניות בשווי 25 מיליארד דולר ב-2002, ואפותייקר הוביל את רכישת חברת התוכנה הבריטית אוטונומי תמורת 11 מיליארד דולר ב-2011. שתי העסקות אכן היו טרנספורמטיביות, אם כי לא באופן שמקדמיהן תכננו. מניית HP נפלה יותר מחצי בתקופת כהונת פיורינה – 6 שנים, ובכ-50% בשנה בה כיהן אפותייקר כמנכ"ל. שניהם אולצו על ידי הדירקטוריון להתפטר.

HP צפויה להנפיק את שיירי קומפאק לחברה נפרדת, וב-2012 מחקה ממאזניה 1.2 מיליארד דולר – שווי המותג של קומפאק. HP מחקה ערך בשווי 8.8 מיליארד דולר בגין רכישת אוטונומי, ויש מי שחושבים שרכישה אחרונה זו היא הרכישה הגרועה בהיסטוריה התאגידית.

תביעת בעלי מניות בנוגע לעסקת אוטונומי חושף עד כמה היא הייתה גרועה: אפותייקר אפילו לא קרא את בדיקת הנאותות של אוטונומי שהזמינה HP מ-KPMG. גם לא יו"ר HP דאז, ריימונד ליין, או כל חבר דירקטוריון אחר, לפי דו"ח שהכינה חברת עריכת הדין פרוסקאואר רוז שגוייסה כדי לייצג את הדירקטורים העצמאיים של HP. לו היו קוראים אפילו את תקציר המנהלים, היו מגלים אינספור אזהרות – מספיק כדי למנוע את העסקה כליל, או לפחות לשאת ולתת מחדש על התנאים.

"ממש מטריד שהמנכ"ל לא קרא זאת, עבור רכישה בגודל זה", אומר צ'רלס אלסון, מנהל המרכז למינהל תקין באוניברסיטת דלאוור. "והדירקטוריון כולו היה צריך לפחות לקרוא את תקציר המנהלים".

קולבי סמית, עורך דין מחברת דבוואז אנד פלימפטון, המייצג את אפותייקר, אמר כי "לא KPMG ולא אף אחד אחר מהתחום הפיננסי או מהדירקטוריון הפנו  את תשומת ליבו של ליאו לספקות כלשהם בנוגע לפיננסים או לחשבונאות של אוטונומי".

קראתי את הדו"ח המלא, שפורסם במסגרת תביעת בעלי המניות. תקציר המנהלים מדגיש שוב ושוב כי אוטונומי הקשתה על רואי החשבון של KPMG, שקיבלו "גישה מאוד מוגבלת לנתונים הפיננסיים של החברה", כפי שנכתב בפתיחת הדו"ח. "הנתונים והגישה שקיבלנו בבדיקת הנאותות היו מוגבלים ביותר", לפי הדו"ח, שמוסיף כי "זה לא מצב חריג" עבור רכישות בבריטניה. הדו"ח גם מטיל ספק בצמיחה האדירה בהכנסות אוטונומי, גורם מכריע בהצדקת המחיר המופקע ששילמה HP. "סכום משמעותי מההכנסות נובע מרכישות", לפי הדו"ח. עוד העלה הדו"ח שאלות לגבי האופן שבו חישבה אוטונומי את הכנסותיה.

הדו"ח של פרוסקאואר ציין כי אוטונומי וחברת ראיית החשבון שלה, דלויט, סירבו להעניק ל-KPMG גישה לעבודת דלויט, אף כי בכיר ב-HP אמר כי מסמכים אלה "הם חובה". הייתי אומר שעבור 11 מיליארד דולר, HP אמורה הייתה לקבל גישה לכל מה שרצתה. מה שדירקטוריון HP קיבל בטרם אישור העסקה היה "תקציר מנהלים" בן עמוד אחד שהתייחס בביטול לבדיקת הנאותות של KPMG במשפט אחד: לא נמצאו בעיות מהותיות". דובר HP אמר כי לא ברור מי הכין תקציר זה, אך ציין כי לפחות 6 בכירים ב-HP בחנו עברו בפרוטרוט על הדו"ח החשבונאי יחד עם השותף ב-KPMG שהיה אמון עליו: אנדרו גרש.

בהצהרה של KPMG נמאר: "אנחנו עומדים מאחורי עבודתנו והדו"ח שלנו, אך מעבר לכך, המחוייבות המקצועית שלנו והסכמי חיסיון הלקוח מונעים מאיתנו לדבר על הנושא בהרחבה".

לפחות בשנים מקרים, ב-16 באוגוסט, בטרם ההכרזה על העסקה, וב-4 בספטמבר, לאחר ההכרזה על העסקה, יו"ר הדירקטוריון הביע הסתייגויות ושאל אם HP לא יכולה להתחמק מהעסקה.  תגובתו של אפותייקר להסתייגויות אלה לא פורסמה, אך לדברי אנשים שראו את תגובתו, הוא הבטיח לליין שלאוטונומי הייתה צמיחה אורגנית לגיטימית. עורכי הדין של HP אמרו כי קשה מאוד לסגת מעסקה שנחתמה והוכרזה בבריטניה.

אך הדו"ח של KPMG סיפק מספיק ראיות כדי לאפשר ביטול או משא ומתן מחודש של העסקה, להערכת פרופ' אלסון. "זה כל העניין בבדיקת נאותות – אם היא מעלה ספקות, היא מאפשרת לבטל או לשנות את העסקה".

בסופו של דבר, רק לאחר סגירת העסקה גילתה HP את מה שכעת היא טוענת הייתה הונאה גדולה מצד בכירי אוטונומי, בהם מנכ"ל אוטונומי מייקל לינץ', וסמנכ"ל הכספים שלה, סושובן חוסיין. גם אז נדרשו ל-HP דיווח מצד מישהו מתוך אוטונומי, וכמעט חצי שנה של עבודה חשבונאית כדי לגבש תביעה.

"אין מספיק בדיקות נאותות שהיו יכולות לחשוף שבמשך יותר משנתיים לפני רכישת אוטונומי על ידי HP, מייק לינץ' וסושובן חוסיין ניהלו תכנית סיסטמטית וממושכת שנועדה לגרום לאוטונומי להיראות כמו חברת תוכנה מהירת צמיחה שעומדת בציפיות השוק", אמרה דוברת HP שרה פומפיי, השבוע. HP הגישה תביעת נזיקין בסך 5.1 מיליארד דולר נגד לינץ' וחוסיין. לינץ' הכחיש את האישומים והגיש תביעת נגד בסך 150 מיליון דולר, בה האשים את HP בהצהרות כוזבות. חבר מושבעים עוד שומע ראיות בחקירה פלילית של משרד המשפטים בנוגע לטענות  HP נגד בכירי אוטונומי לשעבר.

בינתיים, אפשר להמשיך לשאול: לאור הנסיבות, האם באמת אפשר לטעון כי פיורינה היא מנכ"לית גרועה יותר מאפותייקר? הצבתי את השאלה הזו בפני זוננפלד, שפיורינה התייחסה אליהם בביטול בטענה כי הוא ידיד ויועץ לביל קלינטון.

"התקופה של אפותייקר הייתה נוראית, אך לא הרסנית כמו משטר הטרור של פיורינה", טוען זוננפלד. "היקף הנזקים מעסקת קומפאק גדול יותר, הן תרבותית והן פיננסית, מאשר עסקת אוטונומי. ולפחות הם נפטרו מאפותייקר ומחקו את אוטונומי מיידית. קומפאק עוד נשארה למשך עשור מיוסר.

קרלי פיורינה בעימות הרפובליקאי השניצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ