משרד החוץ דורש מיוטיוב ומפייסבוק: "הסירו סרטונים שמעודדים את הטרור הפלסטיני"

מכתב ששיגר המשרד לגוגל, שבבעלותה יו-טיוב, כלל קישורים לסרטונים המסיתים לאלימות נגד ישראלים; דוברי פייסבוק וגוגל: "לא נתייחס נקודתית לסרטונים"

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

משרד החוץ הודיע היום כי פנה לרשת החברתית פייסבוק ולאתר יוטיוב בדרישה להסיר סרטונים פלסטינים המעודדים אלימות כלפי ישראלים בשבוע החולף.

דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, פירסם קטע ממכתב ששלח המשרד לגוגל ישראל, שהחברה האם שלה גוגל מחזיקה בבעלותה את אתר יו-טיוב, ואמר כי פנה גם לפייסבוק.

"הסרטונים מציגים את מתקפות הטרור האחרונות, משבחים את התוקפים ומציגים את היהודים והישראלים באופן מלא שנאה וגזעני", נאמר במכתב לגוגל.

דוברים של פייסבוק ושל גוגל אמרו בתגובה כי הם אינם יכולים להתייחס באופן נקודתי לסרטונים או למגעים שלהן עם ממשלות. "ליוטיוב יש מדיניות ברורה שאוסרת תוכן כמו אלימות בלתי מוצדקת, דברי שטנה, והסתה לביצוע פעולות אלימות, ואנו מסירים את הסרטונים שמפרים את המדיניות הזו כאשר המשתמשים שלנו מפנים את תשומת לבנו לכך", אמר דובר גוגל, פול סולומון.

המכתב ששיגר משרד החוץ כלל שני קישורים לסרטונים ביו-טיוב, שאחד מהם כבר הוסר. אחד הסרטונים כולל שיר בעברית במבטא ערבי הקורא להרוג "ציונים" ואילו השני הוא סרט אנימציה של פיגוע ירי שבו נרצחו בני הזוג הנקין בשבוע שעבר.

בתגובה לשאלה לגבי הפנייה של משרד החוץ, אמרה דוברת פייסבוק: "אנחנו רוצים שאנשים ירגישו בטוח כשהם משתמשים בפייסבוק. אין מקום בפייסבוק לתוכן שמעודד אלימות, איומים ישירים, טרור או דברי שטנה".

הדוברת סירבה להתייחס לשאלה האם פייסבוק קיבלה תלונות לגבי פוסטים נגד ערבים. עם זאת, היא הוסיפה כי פייסבוק, כעקרון, מעודדת אנשים "להשתמש בכלי הדיווח שלנו אם הם מוצאים תוכן שלדעתם מנוגד לכללים שלנו כדי שנוכל לחקור את העניין ולנקוט במהירות בצעדים".

בדרך כלל, כאשר מתחוללת הסלמה באלימות בין ישראלים לפלסטינים, כפי שאירע במהלך מבצע צוק איתן בשנה שעברה, ניצתים באתרי מדיה חברתית ויכוחים סוערים בין משתמשים, שבהם משתתפים לפעמים גם אנשי ממשל או לוחמים משני הצדדים".

הערה שפורסמה השבוע בעמוד פייסבוק של מתנחל ישראלי מהימין הקיצוני, קראה ליהודים לתקוף עם אלות ערבים בעיר העתיקה של ירושלים, לאחר שנדקרו בה למוות שני ישראלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ