"מלך האג"ח" מאשים את קרן פימקו בקנוניה להדחתו: ביל גרוס תובע 200 מיליון ד'

בתביעה טוען גרוס כי בכירי קרן האג"ח הגדולה בעולם זממו להדיחו בשל סירובו לשינוי אסטרטגיית ההשקעה באופן שהיה מגדיל את הבונוסים שלהם

ניו יורק טיימס
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
סוכנויות הידיעות

שנה לאחר שביל גרוס אולץ לעזוב בטריקת דלת את החברה שייסד, פימקו, הגיש גרוס - שזכה לכינוי "מלך האג"ח" - תביעה נגד פימקו בניסיון לשקם את הנזק שנגרם למוניטין שלו עקב עזיבתו הכפויה.

בתביעה שהגיש היום בבית משפט בארה"ב, דורש גרוס מפימקו פיצויים של לפחות 200 מיליון דולר, בין השאר בגין התנהלות שאינה בתום לב והפרת החוזה עמו. כדי להוכיח שמטרת התביעה היא רק שיקום המוניטין שלו, התחייב גרוס לתרום לצדקה את כל כספי הפיצויים שיקבל אם תביעתו תצלח.

כבר במשפט הראשון של כתב התביעה טוען גרוס כי הוא נדחק החוצה מפימקו בעקבות קנוניה של בכירי החברה "שנבעה מתאוות כוח, רדיפת בצע, והרצון לשפר את מצבם הפיננסי שלהם עצמם".

"כעת יש לחשוף את התנהגותם הבלתי הולמת, השקרית ולא מוסרית", נכתב בסוף הפיסקה הראשונה של התביעה.   

התביעה מתמקדת במוחמד אל-עריאן, שנחשב במשך זמן רב למי שצפוי היה לרשת בבוא היום את תפקידו של גרוס בפימקו, ובדניאל אייווסין - מי שבסופו של דבר החליף את גרוס בתור מנהל ההשקעות הראשי של פימקו. אל-עריאן משמש כיום כיועץ הכלכלי הראשי של אליאנץ, החברה האם של פימקו.

אל-עריאן ואייווסין רצו להסיט את מוקד פעילותה של פימקו מהתחום המסורתי של קרנות אג"ח לעבר אסטרטגיות השקעה ברמת סיכון גבוהה יותר, ובכלל זה שוק הנגזרים, אשר יניבו דמי שירות גבוהים יותר וכתוצאה מכך גם בונוסים גבוהים יותר להנהלה הבכירה. גרוס, מצדו, טען בתביעה כי הוא תמך בכך שפימקו תמשיך להתמקד במוצרי השקעות בעלי דמי שירות נמוכים יותר.

מוחמד אל-עריאן

התביעה, המזכירה בסגנונה את הציורי את מכתביו למשקיעים של גורס, מתארת בפירוט את תוכנית הבונוסים החשאית של פימקו, ונטען בה כי גרוס קיבל 20% מסכום הבונוסים הכולל בחברה, סכום שהגיע בשנת 2013 לבדה ל-300 מיליון דולר. המניע להדחתו של גרוס היה רצונם של מנהלים בכירים אחרים, בהם אייווסין, לקבל בונוסים שמנים יותר, נאמר בתביעה.

לפי התביעה, גרוס הציע לוותר על כל סמכויותיו בפימקו למעט ניהול קרנות האג"ח שבראשן עמד, אולם הצעה זו הפחידה את אל-עריאן וגרמה לו להודיע בפתאומיות על התפטרותו בראשית שנת 2014. כמעט מיד לאחר עזיבת אל-עריאן החלו הדלפות לתקשורת אשר האשימו את גרוס באחריות לעזיבת אל-עריאן, וחקירתו פנימית שנערכה בפימקו העלתה כי האחראי להדלפות היה אנדרו בולס, כוכב עולה בפימקו שבעבר עבד כעיתונאי ב"פייננשל טיימס".

עקב כך, דרש גרוס את פיטוריו של בולס, אולם הנהלת פימקו סירבה, ובמקום זאת אולץ בסופו של דבר גרוס עצמו לעזוב את החברה לאחר שאייווסין ובכירים נוספים איימו להתפטר אם גרוס לא יעזוב, נכתב בתביעה.

מאז עזיבתו של גרוס את פימקו בספטמבר 2014, משכו המשקיעים יותר מ-100 מיליארד דולר מקרן האג"ח פימקו טוטאל ריטורן שאותה ניהל פעם גרוס, ואשר איבדה עקב כך את תואר קרן האג"ח הגדולה בעולם. עם זאת, סכומי המשיכות פחתו ככל שחלף הזמן, והתשואות של הקרן היו מאז גבוהות יחסית.

גרוס, שמיד אחרי עזיבתו את פימקו הצטרף לקרן ההשקעות ג'אנוס קפיטל, הצליח למשוך לקרן האג"ח החדשה שבניהולו רק כמיליארד דולר, וביצועי הקרן היו גרועים באופן ניכר הן מאלו של מקבילותיה והן מאלו של קרן פימקו שבראשה עמד פעם גרוס, לפי נתוני מורנינגסטאר.

בעת שעזב את פימקו בשנה שעברה, היו דיווחים רבים בתקשורת בארה"ב על כך שגרוס עמד בפני פיטורים מהחברה לאחר שהפגין "התנהגות לא יציבה בצורה גוברת". בשנה שקדמה לעזיבתו פורסמו בעיתונות פרטים שונים לגבי התנהלותו שהפכה חריגה יותר ויותר וסגנונו השנוי במחלוקת של מי שנודע באופיו האקסצנטרי וכאחת הדמויות הצבעוניות בעולם ההשקעות.

תמיהות לגבי מצבו הנפשי של גרוס גברו לאחר שביוני 2014 הדהים מלך האג"ח את המשתתפים בכנס משקיעים בשיקגו. הוא עלה לבמת הנאומים עטוי משקפי שמש אופנתיים, לצלילי גרסת כיסוי מתקתקה של השיר "Smooth" של קרלוס סנטנה ובמהלך נאומו התלוצץ כי כדי להבטיח סיקור חיובי יותר שלו בתקשורת, בכוונתו לנקוט כלפי העיתונאים שהגיעו לכנס באמצעים דומים לאלו שבסרט "השליח ממנצ'וריה" - בו מסופר על אדם המתוכנת באמצעות היפנוזה לבצע התנקשויות. אחר כך פנה גרוס לעיתונאים שנכחו במקום: "תחזרו אחרי: ביל גרוס הוא האדם הטוב, הנפלא, החם והנהדר ביותר שפגשתי מעולם".

ביל גרוס

גרוס, בן 71, נחשב לאחד מאנשי ההשקעות המצליחים בהיסטוריה של וול סטריט והפך את פימקו לקרן האג"ח הגדולה בעולם, מאז הקים אותה ב-1971 בגיל 27. אולם בשנים האחרונות סבלה הקרן מביצועים נמוכים ומטלטלה בהנהלתה עם עזיבתו של אל-עריאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker