ליאון איצקר

ביל גייטס, מייסד מיקרוסופט והאיש העשיר בעולם, העניק זריקת עידוד למאמץ העולמי להרחבת החיסונים בקרב מיליוני ילדים במדינות העניות. קרן ביל ומלינדה גייטס הודיעה אתמול (ג') כי תתרום 750 מיליון דולר במשך 10 שנים לברית הגלובלית לחיסונים (Global Alliance for Vaccines and Immunization - GAVI). במקביל, הודיעה ממשלת נורווגיה כי תתרום 290 מיליון דולר לתמיכה בפעילות הארגון ובריטניה צפויה להעביר עד 1.8 מיליארד דולר בשנים הקרובות.

קרן גייטס אמרה כי כ-27 מיליון ילדים במדינות המתפתחות עדיין אינם מחוסנים מידי שנה, וכי ב-2002 נגרמו כתוצאה מכך כ-2.1 מיליון מקרי מוות. ארגון הבריאות העולמי (WHO) מעריך כי 8-12 מיליארד דולר יידרשו מממשלות במדינות התורמות והמתפתחות בעשר השנים הקרובות לצורך חיסון ילדים במדינות העניות בעולם עם חיסונים הזמינים כיום. גייטס קרא גם לתורמים אחרים להפנות הון לטיפול בפער הגדול.

GAVI הוקמה בשנת 2000 כדי לטפל בעובדה כי יותר משני מיליון בני אדם במדינות המתפתחות מתים מדי שנה מאחר שאינם מקבלים את החיסונים הנלקחים כמובן מאליו בעולם המתועש. מאז הקמתה, סייעה GAVI במניעת יותר מ-670 אלף מקרי מוות במדינות העניות בעולם. מאז 1999 גייסו GAVI והקרן לחיסונים, זרוע המימון של הארגון, יותר מ-2.3 מיליארד דולר מתרומות ציבוריות ופרטיות, כולל התרומות מאתמול. קרן גייטס כבר תרמה לארגון סכום של 750 מיליון דולר ב-1999. אלו התרומות הגדולות ביותר שביצעה הקרן עד כה.

"תמיכה בחיסון ילדים הינה ללא ספק ההשקעה הטובה ביותר שביצענו מעולם. בתוך רק חמש שנים, מאמציה של GAVI הצילו את חייהם של מאות אלפי ילדים ופעילותה בשנים הבאות תציל מיליונים נוספים", אמר ביל גייטס והוסיף כי ההתחייבויות מאתמול הן רק מקדמה, וכי המדינות העשירות יכולות וצריכות להגדיל את המימון לחיסונים כדי לתת לילדים במדינות המתפתחות סיכוי טוב יותר לחיים בריאים.

הפרלמנט הנורווגי הודיע גם הוא אתמול כי יעביר 290 מיליון דולר לתמיכה בארגון בין השנים 2005 עד 2010. התרומה מגדילה את סך ההתחייבויות של נורווגיה ל-GAVI ל-400 מיליון דולר עד כה. ממשלות אחרות שהתחייבו לתמיכה נוספת בארגון בשנה האחרונה כוללות את ארה"ב, שוודיה, דנמרק ולוקסמבורג. GAVI תשתמש בכספים שנתרמו אתמול לתמיכה בתוכניות חיסון לאומיות ב-72 מהמדינות העניות בעולם.

"פייננשל טיימס" דיווח היום (ד') כי גורדון בראון, שר האוצר של בריטניה, יבטיח להעביר לארגון סכום הגבוה מזה שהעבירה קרן גייטס. לפי העיתון, בראון יתחייב לתרומה בריטית חדשה של עד 1.8 מיליארד דולר לאורך 15 השנים הבאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker