הצרות לא נגמרות: בארה"ב בודקים אם פולקסווגן דיווחה כראוי על נפגעים בתאונות

החוק בארה"ב מחייב את יצרניות הרכב דווח על מספר ההרוגים והפצועים בתאונות דרכים כדי לאתר פגמים בטיחותיים בכלי רכב, אבל הנתונים שעליהם דיווחה פולקסווגן היו נמוכים באופן משמעותי מאלה של יצרניות מתחרות

לוגו בלומברג
בלומברג

יצרנית המכוניות פולקסווגן דיווחה כי מספר התביעות בגין מקרי מוות או פציעה היה הנמוך ביותר מקרב כל יצרניות הרכב הגדולות האחרות שפועלות בארה"ב. הנתונים שעליהם דיווחה החברה היו כל כך טובים עד שכמה מומחים תוהים אם הם הגיוניים.

מספר התביעות הממוצע של 11 יצרניות הרכב הגדולות בארה"ב היה גבוה פי תשעה מהנתון שעליו דיווחה פולקסווגן – כך עולה מניתוח של נתונים ממשלתיים שנאספו השבוע על ידי חברת הייעוץ הפיננסי סטאוט ריסוס רוס לבקשת בלומברג.

שתיים מהמתחרות של פולקסווגן, הונדה ופיאט-קרייזלר, הודו השנה כי לא דיווחו על כל התביעות לממשלת ארה"ב, והונדה אף שילמה קנס. ניתוח הנתונים מראה כי הנתונים שהעבירה פולקסווגן היה נמוך גם יותר מהנתונים החסרים של הונדה ופיאט-קרייזלר. כדי להבטיח שמספר התביעות בגין נפגעים בדרכים מחושב באופן הוגן, הנתונים חושבו לפי מיליון כלי רכב הנעים על הכביש.

מפעל פולקסווגןצילום: אי־פי

"הנתונים ממחישים איך גם בהשוואה לגודל צי הרכב, מספר התאונות המדווחות על ידי פולקסווגן נמוך באופן משמעותי ממה שניתן היה לצפות בהתבסס על הנתונים שפורסמו על ידי יצרני רכב אחרים", אומר ניל סטיינקאמפ, שעומד בראש סטאוט ריסוס. "המספרים גם נמוכים באופן משמעותי מאלה של יצרני רכב שכבר הודו שדיווחו על נתונים חסרים".

דוברת מטעם פולקסווגן בארה"ב סירבה להגיב לדברים.

הדיווח על מספר התביעות בגין תאונות עם נפגעים על ידי היצרנים הוא חלק מהתוכנית של מינהל בטיחות בדרכים האמריקאי (NHTSA) לאיתור תקלות בייצור כלי רכב בניסיון להפחית את מספר ההרוגים.

בתגובה להודאה של פיאט-קרייזלר על מסירת נתונים חסרים, אמר שר התחבורה האמריקאי, אנתוני פוקס, ב-29 בספטמבר כי הוא יזמן לוושינגטון את יצרניות הרכב כדי לדון בצורך להעביר דיווחים מדויקים על ליקויי בטיחות, הכוללים דיווח על מספר הפצועים וההרוגים. בדצמבר ביקש ה-NHTSA מיצרניות הרכב לבדוק שוב את הדיווחים שהעבירו.

החובה להעביר דיווחים על מספר הנפגעים בתאונות עוגנה בחוק בשנת 2000 אחרי שדווח כי צמיגים מתוצרת ברידג'סטון עלולים להתפוצץ בתנאי מזג אוויר חמים ולגרום למכוניות מדגם פורד אקספלורר שעליהן הותקנו להתהפך. חלק מהמסקנות שעלו מהפרשה קבעו כי ניתן היה למנוע חלק מהתאונות אם הרגולטורים היו יודעים את מה שידעו החברות המעורבות בפרשה.

דובר NHTSA, גורדון טרואוברידג', אמר כי המינהל מנסה לשפר את שיטת הדיווח על פגמים אפשריים בכלי רכב באמצעות פיקוח על יצרניות הרכב ובאמצעות ניתוח יעיל יותר של הנתונים. ואולם הוא לא הגיב בנוגע לנתונים מסוימים שעליהם דיווחו יצרניות הרכב.

קלרנס דיטלו, מנהל המרכז לבטיחות מכוניות בוושינגטון, אומר כי המספרים שפורסמו על ידי פולקסווגן מעלים תהיות לגבי אופן החישוב שלהם. "ל-NHTSA אין את המשאבים לפקח על זה, אבל לפחות עכשיו המינהל שואל את יצרניות הרכב אם הן מדייקות", הוא אומר. "זה הזמן של יצרניות הרכב לערוך חשבון נפש".

בינואר נקנסה הונדה ביותר מ-70 מיליון דולר בגלל שהעבירה נתונים חסרים ל-NHTSA. חטיבת קרייזלר הודתה בחודש שעבר כי הפרה את דרישות הדיווח החוקיות. שתי החברות דיווחו על מספר נפגעים כפול לפחות מהמספר שעליו דיווחה פולקסווגן, לפי הניתוח של סטאוט ריסוס.

מתוך 11 יצרניות רכב בארה"ב, המהוות 88% משוק הרכב במדינה, דיווחה ג'נרל מוטורס על 524 תאונות עם נפגעים לכל מיליון כלי רכב, פולקסווגן היתה היצרנית עם שיעור התאונות הנמוך ביותר שהגיע ל-34 נפגעים לכל מיליון כלי רכב. הממוצע בתעשייה הגיע ל-301 תאונות לכל מיליון כלי רכב, ורק ג'נרל מוטורס, טויוטה וב.מ.וו דיווחו על נתון גבוה מהממוצע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker