קרן המטבע חתכה תחזית הצמיחה העולמית; "משבר הפליטים טוב לכלכלת אירופה"

קרן המטבע הורידה את תחזית הצמיחה לכלכלת הגלובלית לשנה הנוכחית ול-2016, על רקע ההאטה בצמיחה בשווקים המתעוררים בעקבות נפילת מחירי הסחורות

סוכנויות הידיעות
בלומברג
סוכנויות הידיעות
בלומברג

קרן המטבע הבינ"ל (IMF) הורידה היום את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית לשנה הנוכחית ולשנת 2016, על רקע ההאטה בצמיחה בשווקים המתעוררים בעקבות נפילת מחירי הסחורות.

הקרן צופה כעת כי הכלכלה הגלובלית תצמח השנה ב-3.1% לעומת תחזית של 3.3% ביולי, וב-3.6% בשנת 2016 לעומת התחזית הקודמת לצמיחה של 3.8%. "בטווח הקצר, הצמיחה הגלובלית תישאר מתונה ולא מאוזנת, עם סיכונים גדולים יותר להאטה משהיו בעדכון הקודם שלנו ביולי", אמר הכלכלן הראשי של קרן המטבע, מוריס אובסטפלד.

הקרן הותירה ללא שינוי את תחזית הצמיחה לכלכלת סין, השנייה בגודלה בעולם, ברמה של 6.8% השנה ו-6.3% בשנה הבאה. עם זאת, חלה הרעה בתחזית לשווקים המתעוררים ככלל, וצפויה בהם האטה בצמיחה ב-2015, זו השנה החמישית ברציפות.

כלכלת רוסיה צפויה להתכווץ השנה בשיעור חד מהצפוי של 3.8%, ולרשום צמיחה שלילית של 0.6% ב-2016, לעומת תחזית לצמיחה חיובית של 0.2% בשנה הבאה שפירסמה הקרן ביולי. הקרן גם חתכה בשיעור חד את תחזית הצמיחה לכלכלת ברזיל, אשר צפויה להתכווץ השנה ב-3%, וב-1% נוסף בשנה הבאה.  

ההתאוששות המתונה בכלכלות המפותחות, ובראשן ארה"ב ובריטניה, צפויה להימשך, אולם האיום של לחצים דפלציוניים ממשיך להעיב על הכלכלות העשירות בעולם, ציינה הקרן.

כריסטאן לגארדצילום: אי אף פי

כלכלת ארה"ב, הגדולה בעולם, צפויה לצמוח השנה ב-2.6%, מעט יותר מהתחזית מיולי לצמיחה של 2.5%. עם זאת, הקרן הורידה את תחזית הצמיחה לשנת 2016, וצופה כעת כי כלכלת ארה"ב תצמח בשנה הבאה ב-2.8%, לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3%.

הקרן הורידה את תחזית הצמיחה לכלכלת יפן ל-0.6% השנה ול-1% בשנה הבאה. כלכלת גוש היורו צפויה לצמוח השנה ב-1.5% וב-1.6% ב-2016, העריכה הקרן.

לגארד: הפליטים יועילו לכלכלת אירופה

בה בעת, ראש קרן המטבע, כריסטין לגארד, אמרה בראיון בסוף השבוע לאתר "הפינגטון פוסט" כי משבר הפליטים שפוקד את אירופה עשוי בסופו של דבר להועיל לכלכלת היבשת, ובמיוחד לכלכלת גרמניה. לדבריה, הקרן מבצעת מחקרים הנוגעים להשפעות הכלכליות של גלי הגירה, והאופן שבו הדבר עשוי לסייע לכלכלות של מדינות שבהן האוכלוסיה המקומית מזדקנת.

"נדמה שהגרמנים חושבים שמדובר בהזדמנות עבורם", אמר המראיין אייזק שוטינר ללגארד בהתייחסו לנחשול הפליטים שמציף את גרמניה. "הם צודקים", ענתה לגארד. "את חושבת שהם צודקים?", שאל שוטינר. "אני לא רוצה לשפוט מראש מכיוון שהם עדיין לא ביצעו ניתוח של המצב, אבל הייתי מהמרת על כך שאם זרם הפליטים ינוהל היטב, כן, צפויות להיות לו השלכות חיוביות על חברה שהולכת ומזדקנת ואשר יש לה את המרחב התקציבי כדי לארח אותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker