אין כמו שערוריית מידע פנים כדי להוכיח: בתעשיית הפנטזי ספורט הרבה כסף מונח על הכף

המשחקים האינטרנטיים בהם אוהדים מרכיבים נבחרת חלומות משחקנים אמיתיים נחשפו לביקורות כאשר התברר שעובדיהן משחקים באתרים מתחרים אף שיש להם גישה למידע חסוי שאינו זמין לציבור

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

שערורייה גדולה פרצה בתעשייה בשווי מיליארדי דולרים: פנטזי ספורטס. ביום שני, שתיים מהחברות הגדולות בתחום הבלתי מבוקר בו שחקנים באינטרנט מרכיבים נבחרות מכוכבי ספורט אמיתיים, נאלצו לפרסם הצהרות כדי להגן על שמן הטוב בעקבות מה שבעולם האמיתי היה נחשב למסחר לפי מידע פנים: עובדיהן ביצעו הימורים על פנטזי ספורט בהשתמשם במידע שלא היה נגיש לציבור.

ההצהרות פורסמו לאחר שעובד בדראפטקינגס, אחת משתי החברות הגדולות בתחום הודה בשבוע שעבר כי בטעות פירסם מידע לפני תחילת השבוע השלישי של משחקי ה-NFL (ליגת הפוטבול). העובד, מנהל תוכן בדרג בינוני, זכה ב-350 אלף דולר באתר מתחרה, פאנדואל (Fanduel), באותו השבוע. "זה לחלוטין מקביל למסחר לפי מידע פנים", אמר דניאל וולך, עורך דין לספורט והימורים בחברת בקר אנד פוליאקוף בפורט לודרדייל בפלורידה. "זה מעניק לאותו אדם יתרון בלתי הוגן בתחרות".

הפרשה העלתה שאלות בנוגע למי מקבל גישה לנתונים רבי ערך, כמו למשל, אילו שחקנים זוכים במרבית כספי ההימורים – וגם לו כיצד מוגנים נתונים אלה, והאם הענף יכול או רוצה לשטר את עצמו.

ליגות הפנטזי ספורט זוכות לפופולריות הולכת וגדלה, כאשר פרסומותיהן מעטרות שידורים של משחקי פוטבול אמיתיים. שתי החברות הן נותנות חסות חשובות הן בליגת הפוטבול והן בליגת הבייסבול בארה"ב. להערכת חברת איילרס ריסרץ', משחקי הפנטזי ספורט היומיים צפויים לייצר הכנסות מדמי כניסה בסך 2.6 מיליארד דולר, ולצמוח 41% בשנה, עד סך של 14.4 מיליארד ב-2020. מלבד קבוצות וליגות ספורט, לדראפטקינגס השקעות גם מצד פוקס ספורטס, ולפאנדואל השקעות מצד קומקאסט, NBC ו-KKR.

לענף יש שורשים במשחקים שהחלו לפני שנים כאשר קבוצות אוהדים שיחקו זו נגד זו בשביל הכיף במהלך עונת משחקים. הם הרכיבו קבוצות היפטתיות וניקדו את המשחקים על בסיס הצלחת השחקנים במשחקים האמיתיים.

אך בשנים האחרונות, חברות, בהובלת דראפטקינגס ופאנדואל, הקימו משחקים מקוונים, יומיים ושבועיים, המתבססים על רעיון דומה, בו האוהדים משלמים דמי כניסה לאתר – בין 25 סנט לאלף דולר – כדי לשחק נגד עשרות ואף מאות יריבים, כאשר הפרסים יכולים להגיע ל-2 מיליון דולר. מבקרים טוענים כי רעיון זה לא מאוד שונה מהימורים סטייל וגאס, האסורים בעולם הספורט.

ביום שני פירסמה דראפטקינגס ופאנדואל הצהרה משותפת, לפיה "אין דבר חשוב יותר מיושרם של המשחקים שאנו מציעים", אך לא פירטו כיצד הם שומרים על הגינות התחרויות. דובר דראפטקינגס הודה כי עובדי שתי החברות זכו בפרסים גדולים במשחק באתרי פנטזי ספורט אחרים. ביום שני אסרו החברות זמנית על עובדיהן לשחק או להשתתף בטורנירים אחרים בכל אתר אחר. על העובדים נאסר עוד קודם לכן לשחק באתרי החברות עצמן.

"האיום הגדול ביותר לענף הפנטזי ספורט הוא שימוש לרעה במידע פנים", אמר וולך. "זה עשוי לסכן את המגזר הצעיר אלא אם יוחלט על הגנות משמעותיות באופן מיידי. אם הענף אינו מוכן לקבל בעצמו רפורמות אלה, הן יוטלו עליו מבחוץ בסופו של דבר", הוסיף.

כבר כעת גובר הדיון הן במדיה חברתית והן בקרב מחוקקים, בנוגע לחריגה של משחקי הפנטזי היומיים מחוק פדרלי ב-2006 שאיפשר להם לפעול. אך הקונגרס לא חזה כיצד ענף הפנטזי ספורט יזנק, וכעת שוקל לבחון חוק זה מחדש.

הנתונים שדראפטקינגס הודתה כי פורסמו על ידי העובד הראו אילו שחקנים משמשים במרבית הקבוצות המוגשות בתחרויות Millionaire Maker באתר. לרוב נתונים אלה אינם מתפרסמים עד לאחר שהקבוצות במשחקים האמיתיים מפרסמות את רשימת השחקנים הפותחים את המשחק. אך קבלת הנתונים מוקדם מהווה יתרון אדיר בקבלת החלטות, בעיקר כאשר למשתתפים אחרים אין מידע זה כלל.

דוברת דראפטקינגס אמרה כי הסקל פשוט טעה, וכי החברה בטוחה שלא השתמש במידע בצורה לא הוגנת. נציגי שתי החברות הכירו בכך שעובדים רבים בחברה החלו כשחקני פנטזי ספורט, וממשיכים להתחרות באתרים מתחרים. לפי דיווח שאושר על ידי דוברת בפאנדואל, עובד החברה, מתיו בוצ'יו, לו גישה לנתונים הפנימיים של פאנדואל, התחרה בדראפטקינגס. עובדים רבים בחברות קובעים את מחירי השחקנים ואת האלגוריתמים של הניקוד. הם למעשה עושי שוק במגזר.

דארן מקפאדן (מימין) וטוני רומו. לקסיקון פציעות מהלך וקוורטרבק שיצטרך למצוא דרכים חדשות לנצחצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker