OECD הציג תוכנית למאבק בפרצות המס: "השינוי המשמעותי ביותר מזה מאה שנה"

התוכנית, שכוללת המלצות לתיאום בין מדינות ולהגברת השקיפות של תאגידים בינלאומיים, תידון השבוע בפגישת שרי האוצר של ה-G20 ותובא לאישור מנהיגי המדינות בנובמבר

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית דומקה
רונית דומקה

הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) חשף היום את הטיוטה המלאה של תוכניתו השאפתנית לסגירת פרצות שאפשרו עד עתה לתאגידים בינלאומיים לחמוק מתשלום מסים.

התוכנית מכילה 15 המלצות שיסייעו במניעת העברת  הכנסות ורווחים ממדינות ששיעורי המס בהן גבוהים לכאלה שבהן שיעורי המס נמוכים יותר. גם מישראל, החברה ב-OECD, מצופה יהיה לאמץ את ההמלצות. התוכנית, שתקפה לחברות בינלאומיות עם הכנסות של 750 מיליון יורו לפחות, תובא לאישור פורום שרי האוצר של 20 הכלכלות הגדולות בעולם בפגישתם בהמשך השבוע, ובנובמבר ידונו בו מנהיגי ה-G20.

"שחיקת בסיס המס והעברת הרווחים פוגעות בכל המדינות, לא רק מבחינה כלכלית, אלא גם כעניין של אמון", אמר מזכ"ל ה-OECD, אנחל גורייה, עם פרסום התוכנית. "הן מונעות ממדינות בעלות משאבים יקרים להתניע את הצמיחה, להתגבר על השלכות המשבר הכלכלי העולמי וליצור יותר הזדמנויות טובות לכולם. אך מעבר לכך, שחיקה והעברת רווחים פוגעות באמון האזרחים בהגינותן של מערכות מס בכל העולם". גוריה הוסיף כי "הצעדים שאנחנו מציגים היום מהווים את השינויים המשמעותיים ביותר בכללי המס הבינלאומיים מזה כמעט מאה שנה".

ב-OECD מעריכים כי ממשלות העולם מפסידות בכל שנה בין 100 ל-240 מיליארד דולר – 4%-10% מההכנסות העולמיות ממסים – בשל התכנונים והאסטרטגיות המתוחכמות שבהם משתמשים תאגידים בינלאומיים כדי לצמצם את שיעור המס שהם משלמים.

התאגידים הבינלאומיים הגדולים בעולם הצליחו במשך שנים ארוכות לצמצם את שיעורי המס שהן משלמות באמצעות העברת הרווחים למדינות עם שיעור מס נמוך, דרך כלל על ידי הקמת חטיבות או חברות בנות ושימוש בעסקות מורכבות. שיטות כמו זו במשך שנים לחברות כמו גוגל, אפל ואמזון לחמוק מתשלום מסים של עשרות מיליארדי דולרים בארה"ב ובאירופה. בשנים האחרונות גם רכשו לא מעט חברות אמריקאיות מתחרות זרות כדי להעביר את בסיס המס שלהן מארה"ב, למדינות כמו אירלנד ובריטניה.

חוזה אנחל גוריה, מזכ"ל ה-OECD צילום: בלומברג

התוכנית של ה-OECD שמה דגש על תיאום בין המדינות והגברת השקיפות. בין היתר ממליץ הארגון כי כל תאגיד יחויב להעביר לרשויות במדינת האם שלו דיווח מפורט של כל מדינה שבה ממוקמים הרווחים, המכירות, העובדים והנכסים שלו, והכי חשוב – היכן הוא משלם מסים. ההמלצה הזו נועדה לתת תמונה מלאה של פעילות התאגידים הבינלאומיים ולהבטיח שפעילות כלכלית תמוסה היכן שהיא אכן מתרחשת.

בנוסף, ממליץ הארגון להיאבק בתופעה שמכונה "קניית אמנות" (treaty shopping), שבה עסקות בינלאומיות עוברות דרך מדינה שלישית כדי להפחית את המיסוי בהן, וכן לנטרל את השפעתם של הסדרים המנצלים את ההבדלים בחוקי המס של שתי מדינות או יותר באמצעות תיאום טוב יותר בין מדינות, ולהגביל שיטות מתוחכמות אחרות שבהן הם משתמשים כדי להימנע מכך שיהיה להם בסיס מס קבוע במדינה מסוימת.

ה-OECD טוען כבר זמן רב כי הפיכתה של הכלכלה העולמית בהדרגה לטכנולוגית ודיגיטלית יותר מגדיל את האתגר עבור רשויות המס, והוא שם דגש מיוחד בתוכנית על נושא זה. עם זאת, הארגון הודה כי קשה לעקוב אחר הכלכלה הדיגיטלית באופן מיוחד, ולכן המליץ להמשיך ולעקוב אחר ההתפתחויות בתחום זה.

אחת הבעיות שנוצרה עם התפתחות הכלכלה הדיגיטלית, למשל, נוגעת לתשלום מע"מ. צרכן שקונה מוצר דרך האינטרנט במדינה זרה אינו משלם עליו מע"מ, וכך נוצרת תחרות לא הוגנת כלפי העסקים המקומיים במדינה של אותו צרכן, וממשלות מפסידות כתוצאה מכך מיליארדי דולרים בשנה. ב-OECD ממליצים על הקמת מנגנוני תיאום בין המדינות בנושא זה, וגביית מע"מ על מוצרים שנקנים באינטרנט במדינת המוצא של הצרכן.

מבקרי התוכנית של ה-OECD טוענים כי הארגון לא הרחיק לכת מספיק, וכי יש להחליף את מערכת מיסוי החברות הבינלאומית במערכת שמקצה רווחים לפי גורמים עולמיים כמו מיקום העובדים או המכירות. "הם מנסים לתקן עם טלאים מערכת שנדונה לכישלון מלכתחילה", אמרה לבלומברג טובה ריידינג, מתאמת משפטית לדיני מיסוי ב- European Network on Debt and Development, ארגון רגולטורי בבריסל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker