הושג הסכם הסחר האזורי הגדול ביותר בהיסטוריה; יחול על 40% מהכלכלה העולמית

בתום כמעט שמונה שנים של משא ומתן, ארה"ב ו-11 מדינות אסיאתיות ופסיפיות הסכימו על הסכם הסחר הטרנס-פסיפי שעשוי להוות מודל תקדימי לסחר ולחוקי העבודה הגלובליים

סוכנויות הידיעות
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות
ניו יורק טיימס

ארה"ב ו-11 מדינות אסיאתיות ופסיפיות הסכימו היום על הסכם הסחר האזורי הגדול ביותר בהיסטוריה, אשר עשוי להוות מודל תקדימי לסחר הגלובלי ולחוקי עבודה ואשר יחול על 40% מהכלכלה העולמית, החל מקנדה וצ'ילה וכלה ביפן ואוסטרליה.

הסכם הסחר הטרנס-פסיפי (TPP) עדיין עומד בפני חודשים של דיונים בקונגרס האמריקאי וצפוי להעלות נקודות מחלוקת חדשות בהתמודדות על המועמדות לנשיאות של שתי המפלגות הגדולות בארה"ב.

עם זאת, ההסכם - תוצר של כמעט שמונה שנות משא ומתן, ובכלל זה שיחות בעיר אטלנטה בארה"ב שנמשכו סביב השעון בחמשת הימים האחרונים - עשוי להיות הישג שיהפוך לחלק משמעותי במורשתו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ושיאו של מרכיב מדיניות החוץ של הנשיא שמטרתו להדק את יחסי ארה"ב עם הכלכלות מהירות הצמיחה של מזרח אסיה, לאחר שנים שבהן התמקדה מדיניות החוץ האמריקאית במזרח התיכון וצפון אפריקה.

אובמה הקדיש את הימים האחרונים לשיחות עם מנהיגים עולמיים בניסיון לקדם את השלמת ההסכם. הממשל האמריקאי שב וטען כי ההסכם יהווה מענה להשפעתה הכלכלית הגוברת של סין, ויאפשר לארה"ב ובעלות בריתה - ולא לבייג'ין - לקבוע את כללי המסחר באגן הפסיפי.

נשיא ארה"ב, אובמהצילום: אי–פי

ההסכם הפסיפי יביא לביטולם של אלפי מיסי יבוא וחסמי סחר בינלאומיים אחרים. הוא גם יקבע חוקים אחידים לגבי קניין רוחני של תאגידים, יביא לפתיחת האינטרנט אפילו במדינות כגון וייטנאם הקומוניסטית ויהדק את הפיקוח על סחר בחיות בר ופגיעה בסביבה.

מספר מחלוקות שאיימו למנוע את ההסכם אילצו את נציגי המדינות לקיים מגעים לכל אורך סוף השבוע ולדחות שוב ושוב את ההודעה על ההסכם שתוכננה במקור ליום ראשון. הפשרות שהושגו בסופו של דבר ואיפשרו להגיע להסכם נגעו להגנה על קניין רוחני של תרופות מתקדמות, פתיחת השווקים למוצרי חלב וסוכר, וביטול הדרגתי - על פני תקופה של שניים עד שלושה עשורים - של מסים על מכוניות יפניות הנמכרות בצפון אמריקה.

עם זאת, הסכם הסחר צפוי כמעט בוודאות לעורר התנגדות חריפה. הנוסח המלא בן 30 הפרקים של ההסכם לא יפורסם במשך עוד כחודש, אולם איגודי עובדים ופעילי סביבה צפויים לטעון כי ההסכם נוטה לטובתם של תאגידים על חשבון העובדים והגנת הסביבה.

זמן רב עוד בטרם הושג, ספג ההסכם ביקורת הן מצד המועמד המוביל של המפלגה הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, והן מצד הסנאטור ברני סנדרס, המתמודד מול הילרי קלינטון על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות. גם קלינטון עצמה, שבתפקידה כשרת החוץ האמריקאית קידמה את שיחות הסחר, השמיעה ביקורת זהירה כלפי ההסכם בנאומים שנשאה מול איגודי עובדים וקהלים אחרים בשמאל, אשר אותתה על כך כי תמיכתה בהסכם נתונה כעת בספק.

ביקורת כלפי ההסכם נשמעה גם מצד כלכלנים, בהם חתן פרס נובל לכלכלה, ג'וזף שטיגליץ. "אתם צפויים לשמוע הרבה דיבורים על החשיבות של ההסכם מבחינת 'סחר חופשי'. בפועל זהו הסכם לניהול יחסי הסחר וההשקעות של המדינות החברות - ולעשות זאת בשם השדולות העסקיות החזקות ביותר בכל אחת מהמדינות", כתב שטיגליץ במאמר שפירסם באתר פרוג'קט סינדיקט.

ג'וזף שטיגליץצילום: רויטרס

"שלא תהיה לכם טעות: עולה בבירור מהנושאים המרכזיים שלגביהם עדיין קיימות מחלוקות בין הצדדים, כי הסכם הסחר הטרנס-פסיפי כלל אינו קשור לסחר 'חופשי'. ניו זילנד מאיימת לא לחתום על ההסכם בשל האופן שבו קנדה וארה"ב מנהלות סחר במוצרי חלב. אוסטרליה לא מרוצה מהאופן שבו ארה"ב ומקסיקו מנהלות סחר בסוכר. וארה"ב לא מרוצה מהאופן שבו יפן מנהלת סחר באורז. מגזרים אלו זוכרים לתמיכה משמעותית במדינות שלהם, והם מהווים רק את קצה הקרחון לגבי האופן שבו ההסכם יקדם סדר יום שלמעשה עומד בסתירה לסחר חופשי", כתב שטיגליץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker