חברות התרופות בארה"ב מעלות מחירים לעשרות תרופות בעשרות אחוזים

העלאות המחירים של חברות התרופות בארה"ב הניבו למגזר הכנסות נוספות בסך 1.07 מיליארד דולר ב-3 שנים, גידול שפיצה על ירידה בהכנסות בשל אובדן פטנטים והיעדר תרופות להיט חדשות בקנה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

העלאת מחיר בודדת של 5,000% על תרופה נגד טפילים של טיורינג פרמסוטיקלס משכה הרבה תשומת לב בעולם. אך זוהי רק אחת מבין מאות העלאות מחירים קטנות יותר שחברות התרופות מבצעות בארה"ב מדי שנה, טקטיקה שהתעשייה נוקטת בה כדי לייצר הכנסות נוספות מתרופות ישנות יותר.

פייזר, יצרנית התרופות הגדולה בארה"ב, העלתה מחירים של 133 תרופות מותג בארה"ב השנה, לפי מחקר של UBS. יותר מ-75% מהעלאות אלה היו של 10% או יותר. היא לא לבדה. המתחרה מרק העלתה מחירים ל-38 תרופות, שכרבע מהן היו של 10% או יותר. פייזר משווקת יותר מ-600 תרופות בעולם, ומרק יותר מ-200, בהן כמעט 100 בארה"ב.

יצרניות תרופות טוענות כי העלאות אלה אינן מורגשות על ידי רוב הצרכנים, כיוון שמתווכים, כמו חברות ביטוח, נושאות ונותנות על המחיר הסופי – כך שהמחיר של התרופות נמוך בהרבה ממחיר המחירון. פייזר ומתחרותיה טוענות כי אינן יכולות לפרסם את המחירים הסופיים מסיבות תחרותיות.

כמו מתחרותיה, פייזר מעלה את מחירי התרופות שלה כבר במשך שנים. העלאות המחירים בארה"ב מאז אמצע 2012 עד אמצע 2015 הסתכמו ב-1.07 מיליארד דולר, מה שסייע לבלום את הירידה בהכנסות הרבעוניות של חברות התרופות לסך של 2 מיליארד דולר, למרות תפוגת פטנטים על תרופות להיט, להערכת חברת המחקר SSR. במקרה של בריסטול-מאיירס סקוויב, העלאת מחיריה התרופות בארה"ב הניב לה הכנסות נוספו בסך 435 מיליון דולר ב-3 השנים האחרונות, כך שהכנסותיה העולמיות של החברה ירדו ב-280 מיליון דולר בלבד, לפי SSR.

פייזר אמרה כי היא מציעה תכניות המסייעות למטופלים שלא יכולים להרשות לעצמם את התרופות שלה. החברה אמרה כי היא תומכת בכך שהמחירים שמשלמים המטופלים יהיו נמוכים ככל האפשר. "מגוון גורמים קובעים את התזמון והמידה של שינוי מחירים עבור מוצרי פייזר", אמר דובר פייזר מקיי ג'יימסון. "במקרים מסויימים, שינוי מחיר נובע מתמחור של מתחרה, גידול בביקוש העולמי או שינוי בדפוסי המחלות".

דובר בריסטול-מאיירס קן דומינסקי אמר כי החברה אינה יכולה לאמת את נתוני SSR, וכי הנתונים הפיננסיים שלה, כולל ההשפעות של תמחור התרופות על המחירים, מתפרסמים בדיווחים הרגולטוריים שלה. בריסטול-מאיירס לוקחת בחשבון כמה דברים כאשר היא שוקלת את מחירי התרופות, "בהן הערך שלהן עבור מטופלים והחברה, החידוש המדעי שהן משקפות וההשקעה הנחוצה למחקר שימושים חדשים של תרכובות אלה ואחרות הנמצאות בקנה", אמר דומינסקי. החברה העלתה מחירים של כ-6 תרופות השנה, לפי נתוני UBS.

מרק לא מסרה תגובה.

"חלק מהחברות העלו מחירים יותר מאחרות, ואלו לרוב חברות המנסות להסתיר פיננסית היעדר חדשנות שלא הצליחו לייצר פנימית", אמר ג'ון שרואר, ראש מחלקת שירוי בריאות בחברת אליאנץ גלובל אינווסטורס, המחזיקה במניות פייזר, אך במשקל חסר לעומת מדדי מניות.

נושא העלאת מחירי התרופות חדר לשיח הפוליטי בספטמבר, כאשר המתמודדת על המועמדות הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, הילרי קלינטון, אמרה כי היא מעוניינת ליישם תכניות שיאלצו את מגזר התרופות לוותר על עשרות מיליארדי דולרים בשנה בדמות הקלות מס, להוריד מחירים ולהגדיל את ההשקעה במחקר ופיתוח.

פייזר מפתחת תרופות חדשות, וקיבלה אישור ל-15 תרופות בארה"ב מאז 2010, אמר ג'יימסון. החברה העלתה את מחיר המחירון של כמה מהתרופות הפופולריות ביותר שלה, בהן שתי העלות של 9.4% של מחיר ליריקה, התרופה לשיכוך כאבים שאמורה להיות התרופה השנייה במכירותיה של פייזר ב-2015, בסך 4.8 מיליארד דולר, להערכת אנליסטים. זאת לעומת 5.17 מיליארד דולר בשנה שעברה, כאשר הייתה המוצר המוביל של פייזר.

פייזר היא אחת המובילות מקרב יצרניות התרופות האמריקאיות בהגדלת המכירות באמצעות העלאת מחירי התרופות הפופולריות ביותר שלה, גם לאחר שלוקחים בחשבון הנחות, לפי דו"ח של מורגן סטנלי. לפי הדו"ח, מחירי הנטו של פייזר טיפסו ב-11% בשנה בממוצע ב-2012-2014. מחירי המחירון של תרופות של יצרניות תרופות טיפסו ב-12% בשנה בתקופה זו, וב-8% במחירים נטו מדי שנה.

העלאות מחירים הניבו גידול במכירות הרבעוניות של ליריקה בסך 208 מיליון דולר בתקופה של 3 שנים בהן המחיר שלה טיפס ב-51.7%, להערכת SSR. העלאת מחירים של 72.1% במחיר הויאגרה הובילה לגידול של 166 מיליון דולר במכירות הרבעוניות באותה תקופה. נתונים אלה מרמזים כי חברות הביטוח שילמו רק חלק מהעלאות המחירים.

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker