דו"ח תעסוקה מאכזב בארה"ב: תוספת של 142 אלף משרות בלבד

תחזיות הכלכלנים היו לתוספת של כ-200 אלף משרות. שיעור האבטלה נותר ברמה של 5.1%. הנתונים המאכזבים עשויים לדחות את העלאת הריבית עד מארס 2016

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

משרד העבודה האמריקאי פירסם היום את דו"ח התעסוקה לספטמבר שהצביע על תוספת של 142 משרות לשוק האמריקאי. שיעור האבטלה נשאר ברמה של 5.1%. תחזיות האנליסטים היו כי שוק התעסוקה יוסיף 200 אלף משרות ושיעור האבטלה יישאר ברמה של 5.1%. הדו"ח המאכזב מעמיד בספק את ההיתכנות להעלאת ריבית על ידי הבנק הפדרלי כבר השנה. אחרי פרסום דו"ח התעוררו תחזיות כי הריבית תעלה רק לקראת מארס 2016.

מעבר לנתוני התעסוקה היבשים, הדו"ח גם מספק הצצה לרמות השכר בשוק האמריקאי. על אף השיפור במספר המועסקים, הקיפאון בשכר השעתי הממוצע ומספר האנשים שעובדים במשרות חלקיות ולא מוגדרים כמובטלים נשאר יציב. על פי הדו"ח הנוכחי, השכר השעתי בארה"ב הגיע ל-25.09 דולר - ירידה של סנט אחד לעומת אוגוסט. שיעור ההשתתפות בשוק התעסוקה ירד בספטמבר לשיעור הנמוך מאז אמצע שנות ה-70 והגיע ל-62.4%, לעומת 62.6% באוגוסט.

הקיפאון בהכנסות האזרחים בארה"ב הוא גורם מרכזי לאינפלציה הנמוכה - אחד הגורמים המכריעים הקשורים להעלאת ריבית בארה"ב. דו"ח התעסוקה של ספטמבר הוא הראשון שפורסם מאז החלטת הבנק הפדרלי מ-17 בספטמבר להשאיר את הריבית ברמה אפסית, ואולם כלכלנים צופים כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית עוד לפני סוף 2015.

צעירים עומדים בתור לריאיון עבודה
תור לראיון עבודה (אילוסטרציה) צילום: בלומברג

בחודש שעבר פורסם דו"ח תעסוקה מאכזב שהצביע במקור על תוספת של 173 אלף משרות לשוק העבודה, לעומת תחזיות לתוספת של 215-220 אלף משרות. בפרסום היום עודכנו נתוני הדו"חות הקודמים לתוספת של 136 אלף משרות באוגוסט ו-222 אלף משרות ביולי, לעומת דיווח קודם על תוספת של 245 אלף משרות.

ביום רביעי פורסם דו"ח התעסוקה של ADP, שלפיו חברות במגזר הפרטי בארה"ב הוסיפו 200 אלף משרות בספטמבר, ירידה קלה בקצב גיוס המשרות הרב חודשי. לפי ADP, מגזר הבנייה הוביל את תוספת המשרות עם 35 אלף משרות חדשות, בעקבות עלייה במכירות הבתים לרמה הגבוהה מאז פקיעת בועת הנדל"ן ב-2008. כמחצית מהמשרות נוצרו בחברות גדולות של יותר מ-1,000 עובדים. מגזרי האנרגיה והייצור היו היחידים שבהם נרשמה ירידה במספר המשרות החדשות.

מאז 2011 הוסיף המשק האמריקאי יותר מ-11.5 מיליון משרות חדשות במגזר הפרטי והציבורי, לפי ניתוח שערכו במרקטווץ', וגיוסי המשרות החדשות נמצאים בשיא כל הזמנים, לצד עלייה בביטחון ובהוצאות הצרכנים. עם זאת, למרות שיעור אבטלה נמוך של 5.1%, יותר מ-16 מיליון אמריקאים שמעוניינים במשרה מלאה אינם מצליחים למצוא משרה כזאת - מספר גבוה באופן חריג תקופה כה ארוכה אחרי התאוששות כלכלית.

בשבוע שעבר אמר ג'נט ילן, יו"ר הבנק הפדרלי כי היא מצפה כי ההידוק המוניטרי יחל מאוחר יותר השנה, כל עוד האינפלציה תישאר יציבה וכלכלת ארה"ב תהיה חזקה מספיק כדי לדחוף קדימה את שוק התעסוקה. ההתפתחויות האחרונות בכלכלה העולמית ובשווקים הפיננסיים אינם משפיעים משמעותית על מדיניות הבנק הפדרלי של ארה"ב, ציינה ילן. המסר הזה, לצד עמדתה של ילן כי החולשה הנוכחית באינפלציה היא זמנית, עשוי להגיע בהפתעה לחלק מהמשקיעים שסברו כי מדיניות ההידוק המוניטרי של הבנק תגיע כנראה רק בשנה הבאה.

חלק משמעותי מהחולשה הנוכחית במחירים, אמרה ילן, נובע מגורמים מיוחדים כמו הדולר החזק ומחירי נפט נמוכים, שצפויים להתפוגג ולאפשר לאינפלציה לעלות בשנים הבאות לשיעור של 2% בהתאם ליעד הבנק.

עם החלטת הריבית ב-17 בספטמבר, פירסמה ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי הודעה שבה נאמר כי "התפתחויות כלכליות ופיננסיות גלובליות לאחרונה עלולות להגביל את הפעילות הכלכלית במידת מה ועשויות לגרור ירידה באינפלציה בטווח הקרוב". החלטת הבנק להותיר את הריבית ללא שינוי התקבלה ברוב של תשעה תומכים ומתנגד אחד - נשיא הבנק הפדרלי של ריצ'מונד, ג'פרי לאקר, אשר תמך בהעלאת הריבית ב-0.25%.

עם זאת, בכירי הבנק הפדרלי צופים כי הריבית בסוף השנה תהיה 0.4% - תחזית שממנה משתמע כי הבנק המרכזי מתכוון להעלות את הריבית בישיבתו באוקטובר או בישיבתו בדצמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker