הולך בדרכי אובמה: הנתון שמעיד שהסוציאליסט הקשיש עוד יהיה נשיא ארה"ב

קווי הדמיון בין ברני סנדרס של 2015 לברק אובמה של 2007 הולכים ומתרבים, ואם המגמה תימשך, הסנאטור מורמונט שאמריקה לא ידעה על קיומו עוד יפסע בדרכו של הנשיא הנוכחי

נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן

בתחילת הקמפיין שלו, כמעט איש בארה"ב לא שמע עליו. הילרי קלינטון הובילה בסקרים בפער אדיר, בדרכה הבטוחה למועמדות לנשיאות של המפלגה הדמוקרטית. אבל לאט ובהתמדה הוא החל לנגוס בפער, באמצעות רטוריקה שמאלית מרעננת שמאתגרת את המרכז הפוליטי בו התמקמה קלינטון ואת הקשר ההדוק שלה לבעלי הון, ובעזרת מודל גיוס כספים שמבוסס על המוני תרומות קטנות באינטרנט. ואז, בערך באמצע המירוץ, הוא הפך בתוך חודשים ספורים ממועמד חסר סיכוי לשם החם של הפוליטיקה האמריקאית, למושא סיקור בולט של התקשורת ולחביבם של מצביעים צעירים. מאותה נקודה, הוא לא הביט לאחור.

התיאור הזה משקף במדויק את הדרך המדהימה שעשה בזמנו פוליטיקאי בשם ברק אובמה, אבל הפעם אנחנו לא מדברים עליו, אלא על ברני סנדרס - הסנאטור הדמוקרטי מוורמונט שמכה גלים בשבועות האחרונים ומעורר מחדש את הטראומה שעברה קלינטון. קווי הדמיון בין ברני סנדרס של 2015 וברק אובמה של 2007 הולכים ומתרבים בהיבטים שונים, ואם המגמה הזאת תימשך, הסנאטור הסוציאליסטי שאמריקה לא ידעה על קיומו עוד עלול לפסוע בדרכו של הנשיא הנוכחי.

לכאורה, סנדרס מפגר משמעותית אחרי קלינטון בסקרי התמיכה במועמדים הדמוקרטיים: 40% תומכים בהילרי ו-27%  בסנדרס. אולם אלה נתוני תמיכה טובים יותר משהיו לסנדרס ביולי, וטובים מאלה שהיו לאובמה בשלב הזה במירוץ ב-2007.

ברני סנדרס. מאגף את קלינטון משמאלצילום: אי–פי

יתר על כן, אתמול פירסם "ניו יורק טיימס" ידיעה על היקף התרומות המעודכן של סנדרס. לפי נתונים שמסרו יועציו, הסנאטור בן ה-74 גייס ברבעון השלישי של השנה (יולי-ספטמבר) יותר מ-24 מיליון דולר לקמפיין, רובם הגדול באמצעות תרומות קטנות באינטרנט של עד 200 דולר - בדיוק כפי שעשה אובמה בקמפיין הראשון שלו. הידיעה הסתיימה בהשוואה בין קצב התרומות של השניים, כשסנדרס של 2015 מצליח לעקוף את אובמה של 2007, שגייס בתקופה המקבילה 20.2 מיליון דולר.

אז כמו היום, סנדרס ואובמה הצליחו לגייס יותר ממיליון תרומות שונות בקמפיין. אז כמו היום, קלינטון גייסה סכום גדול יותר מיריבה המצמצם פערים, כשרוב התרומות מגיעות מעשירים שהזרימו לה את סכום המקסימום - 2700 דולר לתרומה.

ואז כמו היום, ייתכן שהמחצית השנייה של השנה שלפני הבחירות תתברר שוב כנקודת המפנה במירוץ: ב-2007, אובמה החל לעלות בסקרים לקראת נובמבר ובסוף השנה הגיע לתמיכה של כ-25%, אחרי שבמשך מספר חודשים התנדנד סביב 20%. ב-2015, הנסיקה של סנדרס החלה ביולי, כשתוך שלושה חודשים התמיכה בו זינקה מרמה של 15% ל-27.5% בסוף ספטמבר, לפי סקר משוקלל של האפינגטון פוסט.

קלינטון, שב-2007 דעכה מ-48% תמיכה באוקטובר לרמה של 40% בסוף השנה, נמצאת כעת בנפילה חדה ומטרידה יותר, בשלב מוקדם יותר של הקמפיין: משיעור תמיכה יציב וחסר דאגות של 60% שנשמר מתחילת 2015 עד יולי, היא איבדה גובה מאז לשיעור של קצת מעל מ-40%. המספר 40 וודאי מופיע בסיוטים הכי גרועים שלה - זה שיעור התמיכה שקיבלה קלינטון כשהפסידה לאותו סנאטור אלמוני בסיבוב הקודם. 

הילרי קלינטון וברק אובמה. שירתה את הנשיא למרות הפסדהצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker