עכשיו זה רשמי: יש 70 אלף דרכים למות – לפחות בארה"ב

מערכת הבריאות האמריקאית תצטרך להסתגל בימים הקרובים למערכת חדשה לדיווח על בעיות רפואיות, כולל נשיכות תוכי והישאבות למטוס סילון

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

יש 70 אלף דרכים לחלות, להיפגע או להיפצע באופן אנוש, לפחות בארה"ב שהכריזה על זה באופן רשמי.

החל מהיום (חמישי) יחויבו בתי חולים בארה"ב, רופאים וספקי שירותי בריאות אחרים להתחיל להשתמש במערכת קודים אחידה שנקראת ICD-10 שבאמצעותה יחייבו תוכניות בריאות ממשלתיות או חברות ביטוחי בריאות פרטיים במערכת הבריאות במדינה שגורדלה מוערך ב-2.9 טריליון דולר בשנה. הקודים מכסים כל מקרה אפשרה – החל מנשיכות תוכי ואז להישאב לתוך מנוע סילון.

רופאים בארה"ב כבר החלו ללעוג לרשימת האבחונים, ומצאו בה את הסיבות האבסורדיות והמסתוריות ביותר, כמו Z63.1 "בעיות ביחסים עם המחותנים", או V91.07XA "כוויות בשל סקי מים על אש". אבל בשביל ספקי שירותי הבריאות שצריכים להעביר תשלומים בהתאם לרשימה, השינוי המורכב הזה הוא לא בדיחה.

צילום: אי־פי

חברות ביטוחי בריאות ותכניות בריאות ממשלתיות הפסיקו לקבל את שיטת הקודים הישנה שנקראת ICD-9 החל מהיום – ובכך השלימו את המעבר. במחקר שפורסם בחודש שעבר, המשרד לאחריות ממשלתית (GAO), זרוע החקירות של הקונגרס, אמר כי "ידועים פרטים מעטים" על העלות הצפויה למערכת הבריאות כדי להשלים את השינוי. רשת בתי החולים HCA הולדינגס, אמרה כי העלויות של החלפת המערכת צפויות להגיע השנה לכ-30 מיליון דולר.

חברות הביטוח החלו להתכונן להטמעת ICD-10 ב-2010 והן כבר מוכנות לשינוי מאז 2012, אז דחתה הממשלה את המעבר לשיטה החדשה, טוענת קלייר קרוסינג, דוברת תוכניות ביטוח הבריאות של אמריקה, קבוצה המאגדת חברות ביטוח. "בכל פעם שהוצב דד-ליין היינו מוכנים".

בגוף שאחראי על הטמעת המעבר דחו כבר פעם את הכנסת השיטה החדשה ואומרים כי המערכת החדשה תעזור לזהות ביעילות דרכים להתמודד עם כל מיני מצבים, הכל ממחלות לב ועד לתאונות רולר בליידס.

אבל הרופאים חושבים שלפחות בזמן הקרוב השינוי ייצר עבורם יותר עבודה משרדית ואולי גם עיכובים בהעברת תשלומים. "אני חושב שעשויים להיות הרבה עיכובים בתשלומים שיגרמו למחנק אשראי בתחום הבריאות", אמר פיטר מאסוצ'י, רופא במרפאה פרטית במסצ'וסטס. "זה החשש הכי גדול".

"האם מי שאמור לשלם מוכן לזה?", הוא שואל. "זה מה שמדאיג אותי. צוות העובדים במרפאה שלי רגיל לקבל משכורת בכל יום חמישי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker