ברגע האחרון: הקונגרס האריך את חוק התקציב ומנע השבתה של הממשל

הרפובליקאים איימו להשבית את הממשל הפדרלי אם לא יופסק המימון לארגון שירותי בריאות הנשים Planned Parenthood; הצעת חוק זמנית האריכה את מימון הממשל הפדרלי עד ל-11 בדצמבר, ללא הפסקת המימון לארגון

לוגו רויטרס
רויטרס

לאחר שבועות של מאבקים פנימיים, הקונגרס האמריקאי הצביע ביום רביעי והצליח למנוע השבתה של הממשל, שעות ספורות לפני המועד האחרון בחצות, באמצעות חקיקה זמנית שתאריך את המימון לסוכנויות הממשל הפדרלי עד ל-11 בדצמבר.

בית הנבחרים, הנשלט על ידי רוב רפובליקאי, נשען על תמיכה דמוקרטית בחקיקה כדי להעבירה ברוב של 277 מול 151. מרבית הרפובליקאים הצביעו נגד החקיקה, שלא כללה את דרישות הפלגים השמרניים להפסיק את המימון לארגון Planned Parenthood, המספק שירותי בריאות לנשים. השמרנים דורשים להפסיק את המימון הממשלתי לארגון, שבין היתר מבצע הפלות (אם כי אלו אינן ממומנות על ידי הממשל ומהוות חלק קטן מפעילות הארגון).

בית הנבחרים העביר גם חוק נילווה שנועד למנוע את המימון ל-Planned Parenthood, אך הסנאט אינו צפוי להעבירו, מה שלמעשה יקבור את החוק.

נשיא ארה"ב ברק אובמה חתם על הארכת מימון הממשל בלילה, לפי הצהרת הבית הלבן. אובמה קיבל בברכה את החדשות על העברת החוק, באמירה סרקסטית לקבוצת מחוקקים דמוקרטיים בוושינגטון. "החדשות הטובות הן שנראה שהרפובליקאים בקושי נמנעו מהשבתת הממשל בפעם השנייה תוך שנתיים. זה אולי רף נמוך, אבל אנחנו צריכים לחגוג את הנצחונות שאנחנו משיגים", אמר. "החדשות הרעות הן שנראה כי הרפובליקאים הצליחו רק בקושי להימנע מהשבתת הממשל בפעם השנייה תוך שנתיים", הוסיף.

מוקדם יותר ביום רביעי, ברוב גדול של 78 מול 20, הסנאט אישר את החקיקה הדרושה למניעת השבתת הממשל עם תחילת השנה הפיננסית ביום חמישי.

השערוריה לגבי המימון של Planned Parenthood איימה בהשבתה נוספת של הממשל, לאחר שבאוקטובר 2013 הושבת הממשל למשך 17 ימים על רקע דרישות הרפובליקאים למנוע מימון פדרלי של הרפורמה בשירותי הבריאות של אובמה.

הרפובליקאים השמרנים, בעידוד חלק מעמיתיהם בסנאט, התעקשו כי Planned Parenthood תיענש על שלכאורה מכרה רקמות עובריות שנאספו בהפלות. הארגון דחה את הטענות.

הדיון על Planned Parenthood השתנה דרמטית בשבוע שעבר, כאשר יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר הכריז על התפטרותו ואמר כי יעמיד את הצעת החוק "הנקייה" של הסנאט להצבעה.

הרחבת המימון נועדה להעניק למחוקקים בקונגרס ולאובמה כ-10 שבועות לעבוד על הסכם תקציבי יותר ארוך טווח, ולהקל את הגבלות המימון על תקציבי הביטחון ותכניות הממשל הפדרלי. מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, מיץ' מקונל, אמר כי הוא מעוניין להגיע להסכם עם הדמוקרטים לקביעת רמות המימון לשנתיים, עד ל-30 בספטמבר 2017.

יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינרצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker