פסיכוזה לאומית

הרפובליקאים כל כך שונאים הפלות, שהם מנסים להרוג את השיטה הכי טובה למנוע אותן

בתירוץ של טיעון מוסרי שלפיו הפלה היא רצח, מבקשים השמרנים בארה"ב לבטל מימון של טיפול בנשים הרות, רפואה מונעת וטיפול במחלות מין ■ בפועל, זהו מהלך לדיכוי ושליטה בנשים, בהתעלם מההישגים של תכנון המשפחה: הפחתה של עשרות אחוזים בהיריונות והפלות בגיל העשרה

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

תארו לעצמכם שאתם מבקרים בקפיטריה של בית ספר תיכון בארה"ב ורואים נערה בת עשרה נושאת על זרועותיה תינוק. הנערה היא תלמידה, שחזרה אחרי חופשת לידה. התינוק, כמובן, אינו לומד בבית הספר, הוא רק מגיע לביקור. מחזה כזה ראיתי במו עיניי כמה פעמים במהלך שהות של חודשיים במדינת אוהיו — "לב לבה של הארץ" — בארה"ב באביב 1985, במסגרת משלחת נוער של משרד החוץ הישראלי.

הביקור כלל עבודה אינטנסיבית של הרצאות מבוקר ועד אחר צהריים בבתי ספר ציבוריים בארה"ב. ההסברה שניתנה היתה בעיקרה מתן תשובות לשאלות באיזה גיל מותר לנהוג ולשתות אלכוהול בישראל, והארת עיניהם של אמריקאים צעירים בדבר העובדה שתלמידי תיכון ישראלים אינם רוכבים לבית הספר על גמלים ולא נאלצים לחמוק ממטחי פצצות בדרך. התביישנו לשאול בתגובה שאלות על נערות בהיריון או עם תינוקות.

הפגנה נגד הפלות בארה"בצילום: רויטרס

שיעור ההיריונות בגיל עשרה בארה"ב התחיל לנסוק בערך באמצע שנות ה–80, והגיע לשיא בתחילת שנות ה–90 — כ–117 היריונות לכל 1,000 נשים בגיל 15–19. במקביל, שיעור ההפלות בגיל העשרה כבר היה בעלייה ניכרת משנות ה–70, והגיע לשיא בסוף שנות ה–80, של כ–43 הפלות לכל 1,000 נערות.

עבור כלכלה עשירה, משכילה ומפותחת, הנתונים האמריקאיים נראו מזעזעים: היריונות מרובים בגיל העשרה בעידן שבו יש אמצעי מניעה נפוצים וזולים; ושימוש בהפלה בגיל עשרה באופן נפוץ כל כך, עד שהיא נהפכה לסוג של אמצעי מניעה שלאחר מעשה.

ב–1970 חתם הנשיא ריצ'רד ניקסון על חוק תכנון משפחה ומחקר אוכלוסייה, והממשלה הפדרלי התחיל לראשונה לממן שירותי תכנון משפחה. העמותה הגדולה ביותר בארה"ב לתכנון משפחה, Planned Parenthood, ששורשיה ב–1916, זכתה לקבל מימון לשירותים, בין השאר מתן מידע על אמצעי מניעה, שירותי בריאות האשה, כולל רפואה מונעת (למשל בדיקות שד), טיפול בנשים במהלך היריון, מניעה וטיפול במחלות מין ועוד. בחלק ממדינות ארה"ב, שבהן הפלות היו חוקיות, המרפאות סיפקו גם שירותים אלה.

במהלך השנים היו מרפאות אלה וארגונים נוספים העוסקים במתן שירותי תכנון משפחה תחת מתקפה של הימין הדתי בארה"ב. ואולם ב–45 שנה עברו ההתקפות משוליים סהרוריים והתקפות טרור רצחניות, למיינסטרים של הממסד הרפובליקאי. בתי מחוקקים ומושלי מדינות התחילו לפעול כדי להוציא מהחוק את פעילותן של מרפאות לבריאות האשה, לשלול את המימון מהן — והכל בשם מניעת ההפלות.

המהלכים היו לעתים נפתלים, כמו זה שבו מרפאות לבריאות האשה בטקסס נדרשו על פי חוק להחזיק ציוד אשפוז יקר, ורבות מהן נאלצו להיסגר. או כאלה שבינם לבין הפלות אין קשר: כך למשל ניסה מושל לואיזיאנה להפסיק את המימון לפלאנד פרנטהוד במדינתו, אף שהעמותה אינה מבצעת כלל הפלות שם. המאמצים שלו לחבל בפעילות נעשו בעת שבניו אורלינס השתוללה מגפת עגבת, ומדינת לואיזיאנה סבלה משיעורי מחלות מין — מזיבה דרך HIV ועד כלמידיה — מהגבוהים בארה"ב. המרפאות של פלאנד פרנטהוד הן אלה שסיפקו לאוכלוסיות מעוטות הכנסה בדיקות וגישה לטיפול למחלות אלה. בעקבות זאת תבעו שלושה פציינטים יחד עם העמותה את מדינת לואיזיאנה, וזכו לתמיכת משרד המשפטים של ארה"ב ובית המשפט העליון.

"מלחמה נגד נשים"

למתקפה על פלאנד פרנטהוד בשנים האחרונות, בתקופה שבה הממשל משותק בעקבות הפילוג בין השליטה הדמוקרטית בבית הלבן לבין הקונגרס הרפובליקאי, היתה השפעה שהגיעה לחשיפת שיא בשבוע שעבר — עם שימוע ממושך וזועם בבית הנבחרים. נשיאת פלאנד פרנטהוד, ססיל ריצ'רדס, ניצבה מול חבורה של מחוקקים שמרניים שפועלים לבטל את התקציבים לתכנון המשפחה — ונאלצה להסביר להם לא רק מהי בדיקת ממוגרפיה, אלא גם להפריך טענות כי הארגון שלה סוחר ברקמות של עוברים מופלים, כפי שהופרך כבר בחקירות קודמות שביצעו מדינות בארה"ב. ריצ'רדס עברה חקירה של חמש שעות שהיתה ארסית ותוקפנית בהרבה מזאת שעברו מנכ"לים של בנקים שהיו מעורבים במשבר הפיננסי או מנכ"לים של חברות רכב כושלות שהממשל חילץ.

נשיאת פלאנד פרנטהוד, ססיל ריצ'רדסצילום: בלומברג

"קמפיין ההכפשה הוא ניסיון של מתנגדינו להפליל את הרופאים והטכנאים שלנו — והוא נכשל", אמרה ריצ'רדס. הקמפיין אינו נלחם רק בהפלות — אלא ברפואה מונעת, גישה לאמצעי מניעה, טיפול במחלות, מעקב היריון ועוד דברים שמהווים שירותים בסיסיים ביותר לרווחתן של נשים — וילדיהן — במדינות מפותחות.

על העמותה שמנהלת ריצ'רדס, ועל זכותן של נשים לשליטה על בריאותן, שוב מופעל לחץ אדיר: הרפובליקאים איימו להשבית את הממשל אם המימון לא יבוטל, הם ישביתו את הממשל, כמו שעשו ב–2013. אמנם הפלג המתון יותר בסיעה הרפובליקאית, בתמיכת הדמוקרטים, הצליח למנוע השבתה החל מהיום, אך רק באמצעות חקיקה זמנית שתספיק עד דצמבר, אז יוכלו הרפובליקאים לאיים שוב בהשבתה.

"זוהי מלחמה נגד נשים", אמרה קרולין מאלוני, נציגה של מדינת ניו יורק בבית הנבחרים. הרפובליקאים לא הסתפקו בהצגת סרטונים מעוררי זוועה על הפלות ושימוש בעוברים, שהתגלו כערוכים ומלאים בדיסאינפורמציה, הם תקפו את ריצ'רדס על כך שהיא מושכת שכר של 500 אלף דולר בשנה, בהתעלם מכך שהיא מנהלת את אחד מארגוני הבריאות הגדולים בארה"ב, שתקציבו הפדרלי השנתי הוא 400 מיליון דולר בשנה. התקציב, יש לציין, מגיע מהחזרים של מדיקייד — ביטוח הבריאות הממלכתי למעוטי יכולת — לשירותי בריאות שניתנים לנשים.

"זה קצת נדיב לקרוא לזה שימוע", אמרה ריצ'רדס אחרי כן בריאיון ב–MSNBC. "לדעתי המטרה של הדיון היא לשכנע את עצמם שזה בסדר למנוע מנשים את היכולת ללכת לספק שירותי בריאות לפי בחירתן, כי 2.7 מיליון נשים וגברים בחרו בפלאנד פרנטהוד".

שיעור ההפלות נחתך בשני שלישים

ראוי לבחון את הדיון הזה לא רק בהקשר של סערת הרגשות העצומה שמתעוררת בארה"ב בהקשר להפלות — נושא שנוי במחלוקת מסיבות דתיות ואחרות — אלא בהקשרים המעשיים. שיעור ההיריונות, הלידה וההפלות בגיל עשרה בארה"ב צנחו משמעותית מאז שהגיעו לשיא בתחילת שנות ה–90, מ–117 לכ–57 היריונות לכל 1,000 נערות ב–2013. רק בשנתיים שבין 2011–2013 היתה ירידה של 15%, לפי נתוני מכון גוטמאכר בארה"ב. שיעור ההפלות נפל ב–66% בין שיאו ב–1988 ל–2010.

הנפילה המסתורית הזאת לא היתה מקרית — כתבת תחקיר של "ביזנסוויק" מלפני חודשיים חשפה את המממנים הפרטיים העיקריים של פלאנד פרנטהוד ושל מחקר ועידוד השימוש באמצעי מניעה: קרן הצדקה של משפחת באפט, שהזרימה עשרות מיליוני דולרים למחקר רפואי נרחב אודות אמצעי מניעה ותכנון משפחה, ואף מימנה למרפאות אמצעי מניעה, בעיקר התקן תוך רחמי מהדור החדש בשם לילטה, שמותר גם לנערות ונשים שלא הרו עדיין להשתמש בו. מחקר שנערך בקולורדו בחסות המושל הראה כי מיזם סבסוד של אמצעי מניעה הוביל לירידה של 40% בין 2009 ל–2013 בהיריונות בגיל עשרה, ושל שליש בשיעור ההפלות בגיל העשרה. "המיזם חסך לקולורדו מיליוני דולרים", הכריז המושל ג'ון היקנלופר.

כך, בשם מניעת ההפלות יוצאים הרפובליקאים למנוע את הפעילות שתרמה ביותר למניעת הפלות. קשה שלא להסכים עם דבריה של ריצ'רדס, ואף להוסיף: הנימוקים של הרפובליקאים, השמרנים והדתיים בארה"ב הם כוזבים — הם פועלים כמי שמטרתם להחזיר את הגלגל לאחור, לפעול לדכא נשים ולהחזירן לשליטתו של הממסד הגברי. כל זאת באחת המדינות המתקדמות בעולם. אם הממשל יושבת ביום חמישי בשל כך, תהיה זו עוד דוגמה לאחת הפסיכוזות הקשות של החברה האמריקאית. את המחיר ישלמו הרפובליקאים בבחירות, שכן מתוך 160 מיליון אמריקאיות, אפשר לשער שהרוב יסרבו לאופציה הלא מפתה שמציעה מי שהיתה בעבר מפלגה דגולה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker