העולם מאמץ את הלוואות ה–P2P - ובבנקים מתחילים לפחד

ב-2014 רשמו חברות בתחום הכנסות של 5.5 מיליארד דולר, ולפי תחזית של חברת רואי החשבון PwC, הן צפויות לצמוח ל–150 מיליארד דולר עד 2025

רונית דומקה
רונית דומקה
רונית דומקה
רונית דומקה

הפופולריות של הלוואות עמית לעמית בכל העולם צברה תאוצה בשנים האחרונות. ב-2014 רשמו חברות בתחום הכנסות של 5.5 מיליארד דולר, ולפי תחזית של חברת רואי החשבון PwC, הן צפויות לצמוח ל–150 מיליארד דולר עד 2025. במורגן סטנלי מעריכים כי השוק בתחום זה בארה"ב יגדל בחמש השנים הקרובות ויחלוש על יותר מ–8% מכלל ההלוואות הלא מובטחות ול–16% מכלל ההלוואות הקטנות.

אף שהפוטנציאל של תחום הלוואות ה–P2P עדיין לא מוצה, שתי החברות הבולטות ביותר בארה"ב בתעשייה אינן חדשות במיוחד: פרוספר מרקטפלייס, שרכשה את בילגארד, הוקמה ב–2005; לנדינג קלאב, המתחרה הגדולה ביותר שלה, הוקמה ב–2007. לנדינג קלאב גייסה בדצמבר שעבר 900 מיליון דולר בהנפקת הטכנולוגיה הגדולה ביותר של 2014. שווי השוק של לנדינג קלאב הוא כיום 5.1 מיליארד דולר, לאחר שהעניקה בשנה שהסתיימה ביוני הלוואות בשווי 1.9 מיליארד דולר (כפליים מבשנה הקודמת). עד כה הוענקו באמצעות החברה הלוואות בסך של 11.1 מיליארד דולר.

שטרות שקלים
שקליםצילום: Bloomberg

בתחילת השנה גייסה פרוספר 190 מיליון דולר מקרדיט סוויס, ג'יי פי מורגן ו–BBVA, לפי שווי של 1.9 מיליארד דולר, עלייה לעומת הערכת שווי של 750 מיליון דולר שהוענקה לה ב–2014. ארון ורמוט, מנכ"ל פרוספר, אמר ל"פייננשל טיימס", כי החברה צפויה להעניק השנה הלוואות בשווי 3.7 מיליארד דולר, ו–8 מיליארד דולר בשנה הבאה, ולרשום הכנסות של 200 מיליון דולר ו–400 מיליון דולר, בהתאמה. עם זאת, בניגוד ללנדינג קלאב, אין לפרוספר תוכניות להנפקה, לפחות "לא בעתיד הקרוב מאוד", לדבריו.

הפלטפורמות האלה מציעות ללווים תנאים נוחים יותר, ופחות ביורוקרטיה, בעוד שלמלווים הן מציעות אפשרות להשיג תשואות גבוהות יחסית, בתקופה של תנודתיות בשוקי המניות וריביות אפסיות. לפי נתונים שפורסמו ב–CNBC באוגוסט, מאז 2009, הריביות השנתיות הממוצעות למשקיעים שהלוו כסף באמצעות לנדינג קלאב או פרוספר היו בטווח שבין 5% ללווים בעלי דירוג אשראי גבוה ל–9% ללווי סאבפריים. אלה ריביות גבוהות ביחס לתשואה של כ–2% על אג"ח ממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים.

הפופולריות הגוברת של חברות ההלוואות הקטנות מתחילה לאיים על הבנקים הגדולים בוול סטריט. גולדמן סאקס, אחד החזקים שבהם, הודיע באחרונה כי יקים בשנה הבאה חטיבה חדשה שתתמקד בהלוואות קטנות. חטיבת הלקוחות החדשה שהבנק מקים נמצאת אמנם עדיין בשלבי תכנון ראשוניים, אך לגולדמן סאקס יש תוכניות שאפתניות להציע הלוואות של אלפי דולרים להמוני אמריקאים ולהתחרות בכך מול הבנקים הקמעוניים וחברות סטארט־אפ חדשות המציעות הלוואות. החטיבה החדשה תציע את ההלוואות דרך אתר אינטרנט או אפליקציה, ותתפקד בעצם כבנק וירטואלי בתוך אחת החברות הוותיקות ביותר בוול סטריט. ללא העלויות של הפעלת סניפים ותשלום שכר לפקידים, גולדמן סאקס יכול להלוות כסף בריביות נמוכות יותר - ועדיין להרוויח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker