פרשת "דיזלגייט" מגיעה לישראל: רשות המסים תבחן את המיסוי הירוק

(עדכון) ממשלת גרמניה תובעת מפולקסווגן להציג פיתרון תוך 10 ימים או הפסקת המכירות

רויטרס
דניאל שמיל
סוכנויות הידיעות
רויטרס
דניאל שמיל
סוכנויות הידיעות

פרשת "דיזלגייט" מגיעה לישראל: רשות המיסים בודקת האם יש צורך בשינוי מדיניות מצידה. בתגובה לפניית TheMarker מסרו שם כי "רשות המסים תפנה למשרד התחבורה ולמשרד להגנת הסביבה במטרה לקיים בחינה משותפת של השלכות הפרשה בכל הקשור ל-'מיסוי הירוק'". 

תוכנית המיסוי הירוק הוחלה לראשונה ב-2009. מס הקנייה על מכוניות הועלה מ-75% ל-83%, והמכוניות שובצו לקבוצות זיהום שנקבעו לפי נוסחה ישראלית. הירוקה מבין המכוניות בשוק זכתה להנחה במס של עד 15 אלף שקל, והמזהמות מביניהן לא קיבלו כל הטבות מיסוי. הרפורמה עודדה רכישה של מכוניות חסכוניות בדלק. ואולם ככל שהרפורמה הצליחה יותר, כך קטנו הכנסות המדינה ממיסוי רכב.

מפעל פולקסווגןצילום: אי־פי

על פי הנוסחה, מכוניות הדיזל שמשווקות בישראל זוכות להטבה נמוכה במיוחד, שכן הן נחשבות למזהמות.

משרד התובע הכללי בממשלת גרמניה פתח אתמול (שני) בחקירה נגד מנכ"ל פולקסווגן היוצא, מרטין וינטרקורן, שהתפטר ביום רביעי בעקבות שערוריית זיוף נתוני הזיהום ב-11 מיליון מכוניות דיזל מתוצרת החברה. 

החקירה נגד וינטרקורן תתמקד ב"אישומי הונאה במכירת המכוניות ובמניפולציה של נתוני הפליטות", לפי הודעת התובע הכללי של גרמניה. מקורות המקורבים לעניין מסרו עוד כי פולקסווגן השעתה את ראשי מחלקות המחקר והפיתוח של של פולקסווגן, פורשה ואודי. 

אתמול (ב') הודיעה אודי כי 2.1 מיליון מכוניות דיזל מתוצרתה צוידו בתוכנה, 1.42 מיליון מכוניות נוסעות על כבישי אירופה, מהן 577 אלף בגרמניה, לפי הודעת החברה. התוכנה הוטמעה בגירסאות הדיזל של כל דגמי החברה: A1, A3, A4, A5, A6, TT, Q3, Q5.

מנכ"ל פולקסווגן מתיאס מולר יחד עם המנכ"ל היוצא מרטין וינטרקורןצילום: אי־פי

הודעת התובע הכללי מגיעה לאחר ששלשום מסרה רשות הרכב הפדרלית של גרמניה כי הציבה לפולקסווגן אולטימטום בן עשרה ימים להציג לה תכנית מסודרת לתיקון מיליוני המכוניות המצוידות בתוכנה שמזייפת נתוני זיהום, שעה שמנכ"ל פולקסווגן החדש, מתיאס מולר, התחייב ביומו הראשון בתפקיד לבצע חקירה נוקבת וקפדנית ביצרנית הרכב הגדולה באירופה.

ביום ראשון הודיע שר התחבורה הגרמני, אלכסנדר דוברינדט, כי רשות הרכב הפדרלית דורשת מפולקסווגן להציג לה עד 7 באוקטובר תכנית מפורטת עם לוח זמנים לפתרון טכני של כ-11 מיליון מכוניות דיזל מתוצרתה, שעברו מניפולציה לזיוף נתוני הזיהום שלהן בזמן שהן עוברות בדיקות תקופתיות על ידי הרגולטור. בגרמניה נוסעות כיום ברחבי המדינה 2.8 מיליון מכוניות דיזל המצוידות בתוכנה.

חשיפת התוכנה של פולקסווגן הדהימה את שוק הרכב העולמי וטילטלה את החברה, שאילצה את התפטרות המנכ"ל מרטין וינטרקורן בשבוע שעבר. מניית החברה התרסקה בשבוע שעבר 34%.

עוד מתברר כי עובדים בפולקסווגן וספקים שלה הזהירו כבר לפני שנים בנוגע לשימוש בתוכנה השערורייתית, שמפעילה את בקרת הזיהום רק כשהיא מזהה כשהרכב עובר בדיקה. העיתון "פרנקפורטר אלגמיינה" חשף ביום ראשון כי דירקטוריון החברה קיבל דו"ח פנימי לפיו טכנאים בחברה הזהירו מפני שיטות זיוף הנתונים הלא חוקיות ב-2011. ה"בילד", העיתון הנפוץ בגרמניה, דיווח כי כבר ב-2007 ספקית החלפים בוש הזהירה את פולקסווגן מפני שימוש בטכנולוגיה שהיא עצמה פיתחה. פולקסווגן הטמיעה את התוכנה בחמישה דגמי דיזל שלה למכוניות נוסעים מאז 2009.

באיטליה הורתה הנהלת פולקסווגן המקומית לסוכנויות רכב במדינה להפסיק למכור את רכבי הדיזל של החברה, לפי "קוריירה דלה סרה". כתוצאה מכך, 40 אלף מכוניות חדשות ייעמדו ללא שימוש במגרשי חניה באיטליה, לפי דיווח העיתון. דובר מטעם פולקסווגן מסר כי הנהלת החברה בגרמניה לא הנחתה לעצור את המכירות, אולם לנציגות האיטלקית של החברה יש סמכות לעשות זאת בעצמה.

בגרמניה גוברים הלחצים הפוליטיים על פולקסווגן, שעה שהחקירה הפנימית של החברה צפויה להתמקד בשאלה עד כמה ידעו המנהלים הבכירים על זיוף הנתונים וממתי. השרה לאיכות הסביבה, ברברה הנדריקס, אמרה כי אסור שהסקנדל יסב פגיעה למותג "מיוצר בגרמניה" ויגרום נזק למוניטין התעשייה הגרמנית. "אם שחקן גלובלי מגרמניה מפר את חוקי הגנת הסביבה בצורה כה בוטה, זה מטיל צל על התחייבויות השמירה על הסביבה של חברות גרמניות", אמרה לעיתון גרמני בראיון ביום שני.

מנכ"ל החברה החדש, מתיאס מולר, שלח ביום ראשון מכתב לעובדי החברה בו הוא מתחייב ל"מאמצים חסרי פשרות" בחקירת הפרשה וקידום "סטנדרטים הקפדניים ביותר של ממשל תאגידי בתעשייה. המנכ"ל הפורש, מרטין וינטרקורן, שהתפטר ביום רביעי שעבר, דורש מהחברה שכר מלא עד תום החוזה שלו, שמסתיים בסוף 2016, אולם דירקטוריון החברה סירב לאשר לו, לפי "בילד". וינטרקורן, שהיה המנכ"ל בעל השכר הגבוה באירופה - ב-2014 הוא השתכר 16 מיליון יורו - צפוי לסיים את דרכו בחברה עם מצנח זהב של כ-60 מיליון יורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker