היזם שרצה לבנות מסגד באזור גראונד זירו חוזר עם מגדל יוקרה לעשירים

4 שנים אחרי שגנז את התוכנית לבנות מרכז אסלאמי בקרבת מרכז הסחר העולמי, מתכנן שריף אל-גמאל בניין מגורים יוקרתי בן 70 קומות שיכלול דירות בגודל 300 מ"ר, בריכה, שוער וגם מסגד

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

חלפו ארבע שנים מאז שהיזם שריף אל-גמאל גנז את תוכניותיו לבניית מרכז תרבותי אסלאמי בן 15 קומות בסמוך לגראונד זירו - האתר שבו שכנו מגדלי התאומים עד למתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001 - תוכניות שהציתו ויכוח סוער בכל העולם. כעת, הוא מנסה למשוך סוג אחר של תשומת לב לפרויקט החדש שלו באותו מקום.

חברת סוהו פרופרטיז של אל-גמאל מתכננת לבנות מגדל דירות בגובה 203 מטרים בפארק פלייס שבדרום מנהטן. גורד השחקים מזכוכית, שאבן הפינה שלו עדיין לא הונחה, יכלול לפחות 15 דירות שישתרעו על קומה שלמה, בשטח של 297 מ"ר עד 344 מ"ר לדירה, ועם מחיר ממוצע של יותר מ-32,300 דולר למ"ר, לפי תוכניות שהעבירה החברה לבלומברג.

מחירים ברמה הזו גבוהים ב-13% לפחות מהממוצע ברבעון השני לפרויקטים חדשים באזור, לפי חברת הלסטד פרופרטי דיוולופמנט מרקטינג. הבניה של מגדל כזה, שפונה לשוק האולטרה-יוקרה, ממחישה את המשיכה החדשה של אזור דרום מנהטן כיעד יוקרתי, אם כי על רקע חשש גובר מכך ששוק הדירות למולטי מיליונרים סובל מעודף היצע.

התוכנית המקורית של אל-גמאל לבנות מרכז אסלאמי ומסגד שני רחובות מהמקום שבו עמד מרכז הסחר העולמי הציתה ויכוח עולמי ב-2010. המוחים נגד התוכנית כינו אותו "מסגד גראונד זירו" ואמרו כי המיקום שלו בסמוך למקום שבו התרחשה מתקפת הטרור הקטלנית ביותר בהיסטוריה של ארה"ב הוא עלבון למי שנהרגו בה. מייקל בלומברג, שהיה אז ראש עיריית ניו יורק, הגן על הפרויקט, ונימק זאת בחופש הדת ובזכויות של בעלי השטח להקים עליו כל בניין שירצו.

שריף אל-גמאלצילום: אי–פי

לדברי אל-גמאל, התוכנית בוטלה ב-2011 על רקע קשיי מימון והפידבק שקיבל מהקהילה. כעת הוא רוצה לנצל את תנופת הבניה של מגדלי יוקרה במנהטן ואת התחיה המחודשת של אזור דרום מנהטן, אשר הוביל לעליית מחירי הבתים באזור ב-28% מאז 2012. המחיר החציוני של דירות שנמכרו באזור היה השנה 1.15 מיליון דולר, עליה של 6.4% לעומת 2014 כולה, לפי חברת נתוני הנדל"ן סטריט-איזי. 3,000 דיירים חדשים עברו להתגורר באזור מאז 2012, לפי ארגון Alliance for Downtown New York.

אל-גמאל עבר דרך ארוכה עד לבניית המגדל, שצפויה להסתיים ב-2017. הוא קנה את המגרש ב-2009 תמורת 4.85 מיליון דולר. הפרויקט קיבל מימון של 33 מיליון דולר מחברת מדיסון ריאלטי קפיטל, והוא צפוי לקבל הלוואות נוספות לבניה במהלך הרבעון הרביעי, לדברי אל-גמאל. הבניה צפויה להתחיל לפני סוף השנה, והמכירות יתחילו בתחילת 2016, לדבריו. עם זאת, התוכנית עדיין צריכה לקבל את אישור משרד התובע הכללי של ניו יורק. את המגדל, שבו יהיו 70 קומות, תכנן מישל עבוד, מייסד חברת האדריכלים SOMA, שהשווה את הצללית שלו ל"מיני-קו רקיע צפוף של ניו יורק".

הבניין יכלול מלון חמישה כוכבים עם בריכה באורך 15 מטרים, שוער וטרקלין פרטי. בכניסה לבניין תבנה סוהו פרופרטיז כיכר ציבורית שתהיה מחוברת למוזיאון אסלאמי בן שלוש קומות וחלל תפילה שמעצב האדריכל ז'אן נובל. "מרכז הכובד עובר לדרום מנהטן, ואנחנו נהיה ממש בלב האזור", אמר אל-גמאל. "ברגע שהפיגומים יוסרו, וברגע ששטחי המשרדים יושכרו, נהיה שכונת המגורים החשובה ביותר בעיר ניו יורק".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker