כסף מזוהם |

מצנח הזהב של מנכ"ל פולקסווגן שהתפטר בשל שערוריית הזיהום: 60 מיליון יורו

מרטין וינטרקורן, שהתפטר ברביעי, הוא המנכ"ל עם השכר הגבוה בגרמניה ובשנה שעברה הרוויח 16.6 מיליון יורו; בין 2009-2014, השנים בהן ביצעה פולקסווגן את הונאת הזיהום, הוא קיבל 68 מיליון יורו בבונוסים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנכ"ל פולקסווגן המתפטר, מרטין וינטרקורן, צפוי לקבל חבילת פרישה של כ-60 מיליון יורו לאחר סיום תפקידו בחברה. כך לפי דיווחים היום (שישי) בכלי התקשורת.

וינטרקורן, שהודיע על התפטרותו ביום רביעי בעקבות שערוריית זיוף נתוני הזיהום של פולקסווגן שכללה 11 מיליון מכוניות לפחות, הוא המנכ"ל בעל השכר הגבוה ביותר בגרמניה ואחד הגבוהים באירופה. ב-2014 שילשל לכיסו 16.6 מיליון יורו ובשנה שלפני 15 מיליון יורו, לפי הדוחות השנתיים האחרונים של החברה.

חבילת הפרישה של וינטרקורן בן ה-68 כוללת שכר שנתי ל-2015, בונוסים ועוד חבילת פנסיה של 28.5 מיליון יורו, לפי מסמכי החברה. בין 2009 ל-2014, התקופה בה פולקסווגן ביצעה מניפולציות בנתוני הזיהום של רכבי הדיזל שלה, קיבל וינטרקורן שכר בונוסים של 68 מיליון יורו, רובם במזומן, שהיוו כ-90% מחבילת השכר שלו. בתקופה זאת היה וינטרקורן לא רק מנכ"ל החברה אלא גם ראש חטיבת מותגי מכוניות הנוסעים, שמכרה את רוב המכוניות שעברו מניפולציה, והממונה על חטיבת המחקר והפיתוח של החברה.

מנכ"ל פולקסווגן, מרטין וינטרקורןצילום: רויטרס

חברי דירקטוריון בכירים אמרו כי הם מאמינים לוינטרקורן כשהוא אמר שלא היה לו מושג על ההונאה שפוגעת כעת בחברה וסיכלה את כוונתו להישאר מנכ"ל עד 2017. אם יוכח שידע על התרמית, הוא לא יהיה זכאי לתשלומים נוספים מעבר לחבילת הפנסיה שלו.

הנזק האפשרי לחברה נאמד בעד 18 מיליארד דולר שפולקסווגן עשויה לשלם כפיצויים לסוכנות ההגנה על הסביבה של ממשלת ארה"ב. שווי השוק של החברה צלל עד יום שישי בכ-22 מיליארד דולר והוא עשוי להמשיך ליפול אם החברה תעמוד בפני תביעות נוספות.

"באופן אידיאלי, וינטרקורן צריך ליטול חלק בנזקים הפיננסיים" לפולקסווגן, כתב הפרשן הכלכלי של רויטרס, אולף שטורבק, המכסה את כלכלת גרמניה וגוש היורו. שטורבק טוען שעל וינטרקורן להחזיר את רוב או כל הבונוסים, "בדומה למה שבנקים הבטיחו בעקבות המשבר הפיננסי של 2008". אבל שטורבק מציין כי לפי שעה לפולקסווגן אין כל מנגנון לבצע מהלך כזה. "החברה ללא ספק צריכה לשקול מדיניות החזר בונוסים למנהלים בכירים בעתיד. זה ישלח מסר חזק למנהלים, צרכנים ורגולטורים כאחד".

ביממה האחרונה דווח כי מתיאס מולר, ראש חטיבת פורשה בפולקסווגן, הוא המועמד הבולט להחליף בראשות ענקית הרכב הגרמנית את וינטרקורן. בגרמניה דווח אתמול כי רוב דירקטוריון פולקסווגן תומך במולר לתפקיד.

יו"ר פולקסווגן, פייש (מימין), והמנכ"ל וינטרקורןצילום: אי־אף־פי

מולר, שנולד במזרח גרמניה אך גדל בבוואריה, הצטרף לחטיבת אודי לפני 40 שנה וטיפס בתפקידים בתוך אודי, בין השאר שימש ראש פיתוח דגם A3 שזכה להצלחה גדולה. ב-2010 מונה לתפקיד הרגיש של ראש חטיבת פורשה לאחר שקיבל את ברכת יו"ר הדירקטוריון, פרדיננד פיש. מולר הפך את פורשה לחטיבה המצליחה ביותר של פולקסווגן עם שולי רווח של 18%. בניגוד לסגנון הניהול המחמיר של וינטרקורן, מולר נתפס כדמות משוחררת יותר שמגיע להשקות דגמים חדשים בחולצה עם צווארון פתוח, במקום חליפה מחויטת. כמו כן, פורשה לא מייצרת רכבי דיזל כך שמולר לא יכול היה להיות מעורב בזיוף נתוני הזיהום שביצעה החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker