בדרך לכבוש את העולם: בואינג מתעופפת אל סין

בואינג הודיעה על הקמת מפעל חדש בסין ועל הזמנות בשווי של 38 מיליארד דולר מחברות סיניות – בניסיון לעקוף את איירבוס ולזכות בתואר היצרנית הגדולה בעולם

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

התצוגה של תן וקח, בואינג חשפה את ההשקעה התעשייתית הגדולה ביותר שלה בסין והזמנת מטוסים בשווי של 38 מיליארד דולר מחברות תעופה סיניות וחברות חכירה על רקע הביקור של נשיא סין במפעל המרכזי של בואינג.

ההודעה שפורסמה אתמול במסגרת הביקור הראשון של נשיא סין, שי ג'ינגפינג, בארה"ב, ממחישה את האינטרסים השלובים של בואינג בניסיון להפוך שוב ליצרנית המטוסים הגדולה בעולם. "אנחנו גאים להרחיב את שיתוף הפעולה שלנו שייטיב עם כולם", אמר מנכ"ל בואינג, דניס מולינברג, בפני בכירים בעולם התעופה, עיתונאים ועובדי החברה שהתאספו במפעלי החברה בוושינגטון.

לבואינג יש קשרים בסין עוד מ-1972, אז טס לסין נשיא ארה"ב לשעבר, ריצ'רד ניקסון, במטוס בואינג 707 כדי לחדש את הקשרים עם המפלגה הקומוניסטית, אמר מולינברג. סין היא השוק הבינלאומי הגדול ביותר של בואינג ובה נערך מאבד מול המתחרה העיקרית איירבוס בניסיון לשלוט בשוק מטוסי הנוסעים.

מטוס בואינג 787 דרימליינר
מטוס בואינג 787 דרימליינרצילום: REUTERS

הפרטים על ההסכם החדש נותרו מעורפלים. "הסכם התנאים הכלליים" שהוכרז אתמול מכסה התחייבות לרכישת 190 מטוסים צרי גוף מדגם 737 ו-50 מטוסים רחבי גוף, ואולם לא פורטו הדגמים המדויקים שיירכשו ומי הלקוחות שירכשו אותם. חברות החכרת המטוסים, ICBC ו-CBD ירכשו 60 מטוסי 737 נוספים. לא ברור כמה הזמנות כבר בוצעו בפועל וכמה סומנו כ"לא מזוהות" בספר ההזמנות של בואינג.

סין צפויה לעקוף את ארה"ב, ולהפוך לשוק הטיסות הגדול בעולם בתוך כשני עשורים, כך לפי בואינג. היא חוזה כי החברות הסיניות יזדקקו ל-6,330 מטוסים חדשים עד 2034 בשווי של 950 מיליארד דולר כדי לעמוד בקצב הגידול של השוק.

"מעמד הביניים הצמח בסין עוזר להגדיל את הביקוש", אומר מחושין עזיז, אנליסט במאליין בנקינג בקוואלה למפור. "רוב ההזמנות ישמשו לצורך צמיחה, ורק מעט מאוד מההזמנות ישמשו להחלפת מטוסים קיימים".

על פי התכנון של בואינג, המפעל שתקים בסין ישמש לצביעת המטוסים, השלמת פנים המטוס ומסירת מטוסי 737 ללקוחות בסין.

הקמת המרכז בסין תסמן את ההתרחבות הגדולה ביותר של בואינג מחוץ לארה"ב. החברה תמשיך לבנות את הדגם הנמכר ביותר מתוצרתה במפעל בפרברי סיאטל, אבל המטוסים המיועדים ללקוחות בסין יוטסו למפעל החדש שיוקם, ושם יסיימו את העבודה עליהם לפני המסירה לחברות המקומיות.

המפעל יופעל בשיתוף עם החברה הסינית קומרשיאל איירקראפט קורפריישן. המפעל אמור להגביר את מהירות הייצור של המטוסים על רקע הניסיונות של החברה להגדיל את הקצב מ-42 מטוסים חדשים בחודש ל-47 מטוסים בחודש ב-2017 ול-52 מטוסים בחודש ב-2018 כדי לעמוד "בביקוש הער" למטוסים.

המיזם המשותף פועל בשיתוף הרשויות הסיניות כדי לקבוע מה יהיה המיקום של מרכז הייצור החדש ומה יהיה המועד לתחילת המסירות של המטוסים החדשים, אמרה בואינג.

סין מעודדת יצרניות מטוסים זרות להגדיל את הייצור שלהן בסין בנוסף לניסיונות להקים תעשיית תעופה מקומית. איירבוס מרכיבה בסין מטוסים מדגם A320 במפעלה בטיאנג'ין ליד בייג'ין. רוב המטוסים המיוצרים שם נמסרים בשוק הסיני. ביולי מסרה איירבוס כי הגיעה להבנות עם הממשל הסיני להקמת מרכז נוסף להרכבת דגמי A330 רחבי הגוף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker