משבר פולקסווגן יותר מסוכן לכלכלת גרמניה מאשר המשבר היווני

למרות שהדעות חלוקות עד כמה תשפיע חברה אחת על הכלכלה הגרמנית החסונה, האירוניה ניכרת לעין – לאחר משבר החוב ביוון וההאטה סין, גרמניה חוטפת מהלומה מבפנים

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

סקנדל המכוניות המזהמות של פולקסווגן זעזע את הממסד העסקי והפוליטי בגרמניה. אנליסטים מזהירים כי המשבר בפולקסווגן עלול להתפתח לכדי איום לכלכלה הגדולה באירופה.

פולקסווגן היא יצרנית המכוניות הגדולה בגרמניה ואחת המעסיקות הגדולות במדינה, עם יותר מ-270 אלף עובדים בגרמניה ומספר גדול יותר שעובד עבור ספקיה.

צילום: רויטרס

מנכ"ל פולקסווגן מרטין וינטרקורן שילם את מחיר הסקנדל, שחשף כי במכוניות עם מנועי דיזל הותקנה תוכנה שאיפשרה זיוף נתוני פליטות מזהמים, והתפטר ביום רביעי.

"לפתע פתאום, פולקסווגן נהפכה לסיכון עבור הכלכלה הגרמנית יותר ממשבר החובות הגרמני", אמר הכלכלן הראשי של בנק ING, קרסטן ברצסקי לרויטרס. "אם מכירות פולקסווגן יצנחו בצפון אמריקה בחודשים הבאים, זה ישפיע לא רק על החברה, אלא על הכלכלה הגרמנית כולה", הוא הוסיף.

פולקסווגן מכרה כמעט 600 אלף מכוניות בארה"ב בשנה שעברה, כ-6% מכלל מכירותיה הגלובליות, שהסתכמו ב-9.5 מיליון יחידות.

הסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב אמרה כי פולקסווגן עלולה לספוג קנסות של עד 18 מיליארד דולר, יותר מהרווח התפעולי הכולל שלה בשנה שעברה. למרות שקנס כזה יהיה קטן מקופת המזומנים של פולקסווגן, שיש בה 24 מיליארד דולר, השערורייה עוררה חששות מפני פיטורים נרחבים.

חששה של הממשלה הגרמנית הוא שיצרניות אחרות, כמו דיימלר וב.מ.וו יסבלו מהריקושטים של משבר פולקסווגן. אין שום ראיות שאחת מהחברות הללו פעלו שלא כשורה, וכמה אנליסטים אמרו שההשפעה תהיה מוגבלת.

ממשלת גרמניה אמרה ביום רביעי כי תעשיית הרכב בגרמניה תמשיך להיות עמוד תווך חשוב עבור הכלכלה למרות המשבר המעמיק סביב פולקסווגן. "זוהי תעשייה חדשנית ומצליחה להפליא בגרמניה, עם המוון משרות", אמרה דוברת משרד הכלכלה.

אולם אנליסטים מזהירים כי תלות זו במגזר הרכב עלולה ליהפך לאיום על התחזית הכלכלית לצמיחה של 1.8% השנה. גרמניה כבר מתמודדת עם ההשלכות של האטה בכלכלת סין.

"אם מכירות הרכב יירדו, ייפגעו גם הספקים ועימם כל הכלכלה", אמר מרטין גורניג, מומחה רכב ממכון המחקר DIW בברלין.

ב-2014 כ-775 אלף אנשים עבדו במגזר הרכב בגרמניה, כמעט 2% מכח העבודה כולו. בנוסף, מכוניות וחלקי רכב הם הייצוא המצליח ביותר של גרמניה, עם מכירות בהיקף של 225 מיליארד דולר בעולם ב-2014, או כמעט 20% מהייצוא הגרמני.

"בגלל זה השערורייה איננה שולית. הכלכלה הגרמנית ספגה מכה בלב ליבה", אמר מייקל הותר, ראש המכון הכלכלי IW.

יש קולות אחרים, שאומרים שלא צריך להפריז במידת ההשפעה על הכלכלה של הסקנדל. "אני לא חושב שתעשיית הרכב הגרמנית היא מקשה אחת", אמר כלכלן קומרצבנק יורג קריימר, לרויטרס. "לא יהיה מיתון רק בגלל חברה אחת", הוא הוסיף.

איגוד התעשייה BGA ניסה גם הוא להרגיע את הציבור באמרו כי אין סימנים לכך שלקוחות בחו"ל מטילים ספק באיכות ובאמינות של חברות גרמניות. "תוצרת גרמניה" לא נהפכה לחשודה", אמר נציג האיגוד, אנדרה שוורץ.

אולם הוא הכיר בכך שיש חששות בקרב חברות גרמניות כי זיוף נתוני פליטות הדיזל עלול להיות בעל אפקט דומינו על עסקיהן, ולשחוק את היוקרה של התווית "תוצרת גרמניה".

האירוניה ניכרת לעין כל. הכלכלה הגרמנית אמנם התעלתה מעל משבר החוב באירופה, עד כה, ואפילו התגברה על השפעות ההאטה הכלכלית בסין, אולם הפרשייה החדשה עלולה להיות הסיכון הגדול ביותר שהעמידה בפני גרמניה חברה מקומית. "האירוניה היא שהסיכון מגיע מבפנים, ולא מבחוץ", אמר ברצסקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker