"התרמית של הבנק הפדרלי: ילן לעולם לא תעלה את הריבית"

המשקיע פיטר שיף חזה בהצלחה את מהלכי הבנק הפדרלי ומזהיר מנפילת הדולר; ביל גרוס קורא לבנק להעלות ריבית בבהילות

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בלומברג
סוכנויות הידיעות

המשקיע פיטר שיף, אשר חזה עד כה בהצלחה את מהלכי הבנק הפדרלי, הזהיר מפני נפילת הדולר מאחר שלדבריו הצהרות הבנק המרכזי בדבר כוונתו להעלות את הריבית בארה"ב הן בלוף, וכי הפד לעולם לא יעלה את הריבית.

"אני לא חושב שהבנק הפדרלי התכוון מלכתחילה להעלות את הריבית", אמר פיטר שיף, מנכ"ל חברת ההשקעות יורו-פסיפיק קפיטל, בראיון לערוץ CNBC ביום שלישי. "הם נמצאים במלכודת מוניטרית, ולעולם לא יוכלו לשוב ולהעלות את הריביות".

"מצב הכלכלה הולך ומתדרדר במהירות והבנק הפדרלי פשוט לא רוצה להודות בכך שהתרופה המוניטרית שלו לא עבדה וכי מצבו של החולה גרוע כעת יותר מאי פעם", אמר שיף, מהמשקיעים הבודדים שצפו את המשבר בשוק הדיור בארה"ב לפני עשור ואת המשבר הפיננסי שבא בעקבותיו אמר שיף. "אז הבנק פשוט רוצה להמשיך להעמיד פנים שבכוונתו להעלות את הריבית אבל בסופו של דבר הוא לא באמת רוצה לעשות זאת. ילן תמשיך להעמיד פנים שהם יכולים להעלות את הריבית ולהעמיד פנים שזה ממש מעבר לפינה אבל תמשיך להמציא תירוצים למדוע הם לא עושים זאת".

"כל העולם נפל בפח התרמית הזו של הבנק הפדרלי", אמר שיף. "מרבית האנשים מאמינים לפד, והם מאמינים שהפד מתכוון להעלות את הריבית". שיף, אשר צופה זה זמן רב כי הבנק הפדרלי לא יעלה את הריבית, וטוען כי למעשה ישנו סיכוי רב יותר לכך שהבנק המרכזי יודיע סבב נוסף של הרחבה מוניטרית, הזהיר בראיון ל-CNBC כי אם הבנק הפדרלי ימשיך לדחות שוב ושוב את מועד העלאת הריבית "שוקי המט"ח יבינו שהפד מבלף" ו"יהיה משבר מטבע נוסף".

"יש בועה בדולר ואנשים לכודים בבועה הזו ולא רואים אותה", המשיך שיף, אשר ציין כי האוויר כבר מתחיל לצאת מהדולר, וכי ברגע שהראלי יתהפך, שוק האג"ח יקרוס יחד עם הדולר. "זו אינה הפעם הראשונה שבה אני מחזיק בעמדות שמנוגדות לקונצנזוס וגם לא האחרונה. ובדרך כלל אני צודק".

גרוס קורא לבנק להעלות ריבית בבהילות

בה בעת, המשקיע ביל גרוס קרא לבנק הפדרלי להעלות את הריבית בהקדם האפשרי, גם אם התוצאה תהיה הפסדים בשווקים בטווח הקצר בתמורה ליציבות בטווח הארוך יותר ומערכת פיננסית בריאה יותר.

אם ריביות אפסיות יהפכו לנורמה בטווח הארוך, השחקנים הכלכליים יתחילו בקרוב לפעול על ריק מכיוון שההשקעות שלהם אינן מניבות את התשואות או תזרים המזומנים הנדרש למימון התחייבויות עבר בחברה שהולכת ומזדקנת, כתב גרוס בתחזית ההשקעות שפירסם עבור חברת ההשקעות ג'אנוס קפיטל ביום רביעי. הדבר כבר החל להתרחש במדינות המפותחות, שבהן דטרויט, פורטו ריקו, ולהערכתו בקרוב גם שיקגו, יתקשו לעמוד בחבויות שלהן.

"העצה שלי להם היא זו: תעלו את הריבית מרמתה האפסית ותעשו את זה בהקדם", קרא גרוס לבנק המרכזי. לדבריו הגיע הזמן למדיניות שתאפשר לאנשים בכלכלות המפותחות לחסוך, ותאפשר למודלים עסקיים מבוססי חבויות לשרוד ותעודד יותר השקעות פרטיות, "שהן המהות של כלכלה בריאה. האם זה יכאב בטווח הקצר? כן. האם זה יועיל בטווח הארוך? כמעט בוודאות. תעלו מרמה אפסית עכשיו!".

גרוס הדגיש כי לא רק חברות ביטוח וקרנות פנסיה ענקיות סובלות מהריביות הנמוכות. משקיעים מהשורה אינם מצליחים להשיג את התשואות של 8%-10% שעליהן בנו כדי לממן חינוך, שירותי בריאות, פנסיה או חופשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker