מסימני המשבר בסין: המשטרה פיזרה בכוח משקיעים שהפגינו בבייג'ין בגלל שהפסידו את כספם בבורסה

מאות סיניים שהשקיעו בבורסת המתכות פניה דרשו בהפגנה נדירה את כספם חזרה לאחר הקפאת כספי הבורסה בשל בעיות נזילות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מאות סיניים שהשקיעו בבורסת המתכות פניה (Fanya Metal Exchange) בעיר קונמינג בדרום סין, הפגינו היום בבירה בייג'ין בטענה כי הפסידו כספים לאחר שהבורסה הונתה אותם.

מאות אלפי אזרחים סיניים השקיעו מיליארדים במוצרי השקעה פיננסים שהציעה הבורסה על רקע עליית מחירי המתכות בשנים האחרונות, בתקווה לגרוף תשואות גבוהות על השקעותיהם.

אולם המפולת שאירעה לאחרונה בשוק המניות הסיני גררה נפילות מחירים של המוצרים בבורסה, ומשקיעים רבים דרשו את כספם חזרה. עם זאת, כספי הבורסה הוקפאו בחודש יולי בשל בעיות נזילות, והבורסה הפסיקה העביר תשלומים על מוצרי ההשקעה הפיננסים הנסחרים בה.

עובד של הבורסה שביקש לשמור על עילום שם אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי המוני משקיעים דרשו את כספם חזרה, אולם הבורסה עצמה טוענת כי פעילותה נמשכת כסדרה.

צילום: אי־פי

הפגנות כמו זו שהתקיימה היום בבייג'ין הן תופעה נדירה, ושוטרים פיזרו במהירות את המפגינים. לטענת המפגינים, הם לא הוזהרו כנדרש לגבי הסיכונים הכרוכים בהשקעה בבורסת פניה. "אנחנו מפגינים היום מכיוון שאין לנו שום ברירה אחרת ואיש לא הגיב על תלונותינו", אמר אחד המשקיעים שהשתתפו בהפגנה לרויטרס.

זו אינה ההפגנה הראשונה של משקיעי בורסת פניה, והפגנות דומות התקיימו גם בערים אחרות בסין. בחודש שעבר משקיעים זועמים אף לכדו את מנהל הבורסה ומסרו אותו לידי המשטרה, בניסיון לאלץ את הרשויות לחקור מדוע הוקפא כספם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker