ישראל נתפסת כמעצמת חדשנות - אבל דורגה במקום ה-22 בלבד במדד העולמי

המדד של של הארגון העולמי לקניין רוחני (WIPO), אוניברסיטת קורנל ו-INSEAD מתמקד במדיניות החדשנות של כל מדינה; שווייץ, בריטניה ושבדיה מובילות את הדירוג, סין טיפסה למקום ה-29

נדן פלדמן
נדן פלדמן

ישראל נחשבת למוקד חדשנות עולמי בזכות תעשיית היי-טק משגשגת ופיתוח טכנולוגיות פורצות דרך בתחומים שונים, מרפואה ועד חקלאות. אולם למרות הדימוי שלה כ"סטארט אפ ניישן" ונהירה של ענקיות טכנולוגיה כמו אפל ופייסבוק להקמת מרכזי מו"פ, ישראל דורגה במקום ה-22 בלבד במדד החדשנות הגלובלי (GII) ל-2015 של הארגון העולמי לקניין רוחני (WIPO), שנערך בשיתוף אוניברסיטת קורנל האמריקאית וביה"ס למנהל עסקים INSEAD.

ישראל קיבלה ציון של 53.54 נקודות ודורגה אחרי מדינות כמו אירלנד, דנמרק, אוסטריה וניו זילנד. הציון הנמוך יחסית של ישראל נובע מהתמקדות המדד במדיניות חדשנות לפיתוח של ממשלות. הציון במדד מורכב מרמת החדשנות בשבע קטגוריות מרכזיות בכלכלה של מדינה: מוסדות ממשלתיים, הון אנושי ומחקר, תשתיות, רמת תחכום של השווקים, רמת תחכום של המגזר העסקי, תפוקות ידע וטכנולוגיות ותפוקות של יצירתיות. בסך הכול שוקללו 79 אינדיקטורים שונים בשבע הקטגוריות.

שר המדע והחלל לשעבר, דני דנוןצילום: דודו בכר

"כל מדינה חייבת למצוא את השילוב הנכון של צעדי מדיניות כדי לקדם חדשנות ולממש את הפוטנציאל היצירתי של הכלכלה שלה", אמר מנכ"ל WIPO, פראנסיס גורי, בדברי ההסבר למדד. הדירוג הקיף השנה 141 כלכלות ברחבי העולם המהוות 96.8% מהתמ"ג העולמי. 

את הדירוג העולמי מוליכה שווייץ, שזכתה לציון 68.3 בפער גדול מהמדינות שדורגו אחריה: בריטניה (62.4), שבדיה (62.4), הולנד (61.5) וארה"ב (60.1). את העשיריה הראשונה משלימות פינלנד, סינגפור, אירלנד, לוקסמבורג ודנמרק. כל 28 המדינות הראשונות בדירוג הן דמוקרטיות מערביות בעלות הכנסה גבוהה לנפש. סין, שלפי עורכי הסקר רשמה שיפור גדול ברמת החדשנות, דורגה במקום ה-29, לפני פורטוגל ואיטליה. יוון מוכת הצנע, אותה נטשו בשנים האחרונות המוני צעירים משכילים, דורגה במקום ה45. רוסיה, הסובלת מבריחת מוחות בצל המיתון והסנקציות הבינלאומיות, הגיעה למקום ה-48. איראן דורגה במקום ה-106 עם ציון נמוך בכמחצית מישראל - 28.3 נקודות. במקום האחרון במדד דורגה סודן, עם ציון של 14.9 נקודות.

עורכי המדד מציינים כי בהיבט של איכות החדשנות - המורכב מביצועים אקדמיים, פרסום של מחקרים ומספר הבקשות לפטנטים - רק מדינות בודדות הצליחו להפגין רמה גבוהה, כשארה"ב ובריטניה מובילות כתוצאה מהיותן אכסניה לאוניברסיטאות הטובות בעולם. גם יפן, גרמניה ושוויץ זכו לציונים גבוהים באיכות החדשנות.

גיל שויד, מנכ"ל צ'ק פוינטצילום: אייל טואג

המדינות המובילות במדד החדשנות הגלובלי:

1. שווייץ

2. בריטניה

3. שבדיה

4. הולנד

5. ארה"ב

6. פינלנד

7. סינגפור

8. אירלנד

9. לוקסמבורג

10. דנמרק

--

21. צרפת

22. ישראל

23. אסטוניה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker