ניצחון לאלכסיס ציפראס בבחירות ביוון: "אני מרגיש מנוקה מאשמה"

לאחר ספירת כ-99% מהקולות, עולה שציפראס הצליח לחזק את עמדתו בפרלמנט עם 35.5% מקולות הבוחרים; הדמוקרטיה החדשה הודתה בתבוסתה, עם 28% מהקולות; כעת מסתמנים למפלגתו של ציפראס, סיריזה, 145 מושבים מתוך 300; מפלגת הפורשים מסיריזה לא עברה את אחוז החסימה; שיעור ההצבעה בבחירות נמוך יחסית - 56%

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכל רמתי

(עדכון) מפלגת סיריזה בראשות אלכסיס ציפראס זכתה בניצחון נוסף בבחירות, כאשר לאחר ספירת כ-99% מהקולות, נראה כי לסיריזה כ-35.5% מהקולות, לעומת כ-28% עבור דמוקרטיה חדשה, כ-7% לשחר הזהוב וכ-6% לפאסוק. שיעור ההצבעה היה נמוך יחסית, 56%. מפלגת הדמוקרטיה החדשה הכירה בנצחונה של סיריזה בבחירות, וציפראס, שהחל לקבל ברכות ממנהיגים באירופה, הכריז כי הבחירות מעניקות לו "מנדט ברור למשול לכהונה שלמה של 4 שנים". "זה הניצחון של העם", אמר ציפראס לאחר הבחירות, "אני מרגיש מנוקה מאשמה", הוסיף.

במפלגת סיריזה מיהרו לחגוג, אך במפלגת דמוקרטיה חדשה לא מיהרו להודות בתבוסה - התוצאות במדגמים היו צמודות מאוד. אך לאחר ספירת כרבע מהקולות, הודתה גם הדמוקרטיה החדשה כי הניצחון ככל הנראה שייך לסיריזה, שהתחזקה בעיקר על חשבון הפורשים מהמפלגה, שככל הנראה לא יעברו את אחוז החסימה. בינתיים, נראה כי ההימור של ציפראס ללכת לבחירות השתלם על רקע המרד במפלגתו.

המפלגה שתוכרע כגדולה ביותר תקבל 72 שעות להרכבת ממשלה. אם לא תצליח בכך, תועבר זכות הרכבת הממשלה למפלגה הבאה בגודלה ככל הנראה, לפי שיקול הנשיא. בפרלמנט היוצא, סיריזה החזיקה ב-123 מבין 300 המושבים בפרלמנט, כאשר שותפתה לקואליציה, ANEL, החזיקה ב-13 מושבים נוספים. מפלגת האחדות העממית שהורכבה מפורשי סיריזה, החזיקה ב-26 מושבים נוספים. הדמוקרטיה החדשה החזיקה ב-76 מושבים.

לפי החוק היווני, המפלגה הגדולה ביותר בפרלמנט זוכה ב-50 מושבים נוספים, כדי לחזק את מעמדה בפרלמנט ולייצב את השלטון. עם זאת, כאשר יוון מצביעה 6 פעמים תוך 5 שנים, 3 פעמים מהן (בהן פעם אחת משאל עם) בשנה האחרונה, כנראה שכלל זה אינו מספיק.

לפי כלל זה, צפויה כעת סיריזה לקבל 145 מושבים בפרלמנט, שעדיין לא מספיקים לה לרוב. בכירים במפלגה אמרו כי בכוונת ציפראס להקים קואליציה נוספת עם מפלגת ANEL הימנית, כמו הקואליציה שהייתה בעקבות הבחירות הקודמות. ל-ANEL צפויים 10 מושבים, מה שיעניק לקואליציה שכזו רוב קטן בפרלמנט.

לפי הערכות, איזו קואליציה שלא תיבחר - אם התוצאות יאפשרו הרכבת קואליציה - תמשיך בכל מקרה ברפורמות אליהן התחייבה יוון בהסכם עם נושיה. שתי המפלגות הגדולות לפי המדגמים זוכות במרבית הקולות, ושתיהן התחייבו לרפורמות אלו.

אזרח יווני מגיע להצביע בבחירות באתונה, ספטמבר 2015צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker