השבוע בוול סטריט: נרגעים מהריבית וחוזרים לפחד מסין

אחרי ההחלטה להשאיר את הריבית ברמתה הנוכחית, המשקיעים יתמקדו בתוצאות הבחירות ביוון ובנתוני ייצור בסין – שעשויים שוב לטלטל את השווקים

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

החלטת הבנק הפדרלי בארה"ב שלא להעלות את הריבית בשבוע שעבר הובילה לירידות במדדים המובילים בעולם, והשבוע יוכלו המשקיעים בארה"ב לנוח מהספקולציות על המהלך האפשרי – עד שיפורסמו נתוני הצמיחה ביום שישי. בינתיים, הבחירות ביוון ונתוני ייצור בסין עשויים לטלטל שוב את השווקים.

בורסות וול סטריט נסגרו ביום שישי בירידות חדות תוך מחיקת כל עליות השבוע על רקע הערכות המשקיעים כי החלטת הבנק הפדרלי מיום חמישי מעידה על התגברות החששות לחוסנה של הכלכלה העולמית. מדד S&P 500  נסגר ביום שישי בירידה של 1.6% ואיבד בסיכום שבועי 0.2%; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-1.7% בדרכו לירידה שבועית של 0.3%; מדד נאסד"ק ירד ב-1.4% אולם הצליח לחלץ עלייה שבועית של 0.1%. גם באירופה נרשמו ירידות בעקבות ההחלטה. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.3%; פרנקפורט צנחה ב-3.1%; פריז נפלה ב-2.6%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-1.8%.

ביוון נערכות היום בחירות לפרלמנט, והסקרים במדינה חוזים מרוץ צמוד בין מפלגת השמאל סיריזה לבין הדמוקרטיה החדשה השמרנית. במקרה שלא תתקבל הכרעה ברורה, ייתכן שתוקם קואליציה בין שתי המפלגות, מה שיאפשר לממשלה להטמיע רפורמות נוספות שאליהן התחייבה במסגרת החילוץ השלישי למדינה. ואולם אפשרות סבירה יותר היא היוונים ילכו לבחירות נוספות – מה שיגדיל את חוסר הוודאות במדינה מוכת החוב.

בסין יפורסם ביום רביעי מדד מנהלי הרכש של קאישין במגזר הייצור, שצפוי להעיד על המשך מגמת ההתכווצות של הייצור הסיני. כשפורסם המדד באוגוסט, הנתונים היו מאכזבים במיוחד, מה שעורר את ירידות השערים החדות בבורסות העולם על רקע החשש כי ההאטה בסין חריפה משחשבו בתחילה.

בינתיים, בארה"ב יפורסמו נתונים שעשויים להוכיח כי ההאטה בסין משפיעה גם על הכלכלה הגדולה בעולם – ולהצדיק את ההחלטה של הבנק הפדרלי על השארת הריבית ברמה אפסית. ביום חמישי יפורסמו בארה"ב נתוני ההזמנות למפעלים של מוצרים בני קיימא, שצפויים להעיד על ירידה של 2% - כלומר על היחלשות הפעילות הצפויה במפעלים.

ביום חמישי תנאם באוניברסיטת מישיגן, יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, שעשויה בנאומה להצביע על הצעדים הבאים שבהם עשוי לנקוט בבנק – ואם אפשר בכלל לצפות להעלאת ריבית ב-2015. עם תחילת השנה העריכו רוב הכלכלנים כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית כבר ביוני 2015, אך ככל שהתפרסמו יותר נתוני מקרו התברר כי כלכלת ארה"ב אינה חסונה מספיק ותאריך היעד החדש היה ספטמבר. כעת סוברים רוב הכלכלנים כי הריבית בארה"ב תעלה רק בדצמבר, וייתכן אף כי רק בתחילת 2016.

נתונים נוספים שיפורסמו השבוע בארה"ב יעידו על מצב שוק הנדל"ן במדינה שצפוי להצביע על המשך מגמת העלייה במכירות. ביום חמישי יפורסמו נתוני הצמיחה הסופיים לרבעון השני בארה"ב. אם לא יהיו הפתעות, הנתונים צפויים לאשרר את הפרסומים הקודמים על צמיחה בקצב שנתי של 3.7%. באותו יום יפורסמו נתונים על ביטחון הצרכנים בארה"ב – ויענו על השאלה אם חוסר הוודאות העולמי מדכא גם את הכיס האמריקאי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker