אקונומיסט: האוליגרכים הפכו את ישראל למגרש המשחקים שלהם וקונים פוליטיקאים בכסף

הרשויות בישראל מעניקות לאוליגרכים יהודים קבלת פנים חמה, למרות חששות שהם מזרימים לכאן כספים כדי להלבין הון ובעקיפין תורמים לזינוק במחירי הדיור באמצעות רכישת נכסים

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

דיווחים מחודש אפריל לפיהם איש העסקים הרוסי רומן אברמוביץ' רכש מלון בשכונת נוה צדק האופנתית תמורת 100 מיליון שקלים, ככל הנראה להסב אותו למעונו הפרטי, בקושי גרמו סערה בקהילת העסקים המקומית של ישראל. הבעלים של מועדון הכדורגל צ'לסי הוא רק האחרון בשורה ארוכה של אוליגרכים שהשקיעו בנכס בישראל, והוא בכל מקרה לא יהיה הבית היקר ביותר של אוליגרך רוסי בישראל. התואר הזה הולך לאחוזה ענקית וראוותנית בקיסריה, מגרש משחקים של מיליונר על חוף הים, שנבנית על ידי ואלרי קוגן, בעלי נמל התעופה דומודדובו במוסקווה. הקמת הבית צפויה לעלות לו 500 מיליון שקל.

רוב האוליגרכים שרוכשים מעוז פרטי בארץ המובטחת לא מבלים בו יותר מכמה שבועות בשנה. למרות זאת, רבים מהם עברו בדרך החתחתים של השגת אזרחות ישראלית. היות שלאנשי העסקים שסביבם מרחפים סימני שאלה פליליים יש שורשים יהודיים, הם זכאים לאזרחות תחת חוק השבות. ממשלת ישראל עשתה מאמצים רבים למשוך אנשי עסקים יהודים למדינה, אולם במשך שנים רבות הם בעיקר תרמו למטרות פילנתרופיות. את הסקפטיות של יהודים אמריקאים אפשר היה לתמצת בחידוד ישן: "כדי לעשות הון קטן בישראל, צריך להגיע עם הון גדול".

פוטין ונתניהו בפגישתם בקרמלין, 2013צילום: אי–פי

במאמץ למשוך אנשים מצליחים עם כספם, הרשויות בישראל נקטו מדיניות שלא שואלת מה מקור הכספים. בשנים האחרונות, ההצלחה של חברות טכנולוגיה ישראליות גם הפכה את המדינה ליעד בר קיימא של השקעות לגיטימיות. האוליגרכים, מצידם, חיפשו באופן גובר מקומות מפלט פוטנציאליים למקרה שהם יסתבכו עם הממשלה בבית.

מלבד קבלת פנים חמה מצד הרשויות, גורם משיכה נוסף של אוליגרכים לישראל הוא בטחונם האישי. רבים מהם מטיילים בעולם עם שומרי ראש, מביטים מעבר לכתפיהם מחשש למתנקשים או בכוס התה שלהם מחשש להרעלה בפולוניום. זה מעולם לא נאמר בפומבי, אבל יש הבנה בין שירותי המודיעין של רוסיה וישראל שהרוסים לא יוציאו לפועל התנקשויות בישראל.

כשאוליגרכים רבים נאלצים לבחור בין תמיכה בולדימיר פוטין או התנגדות לו, או בין אחד מבין הכוחות השונים שנאבקים על השלטון באוקראינה, ישראל הפכה לאזור ניטרלי בו הם יכולים כולם להיפגש, חסינים מהסגרה בשל כתבי אישום - לרוב ממניעים פוליטיים. בסוף השבוע ובערב ראש השנה, אתרים כמו Flightradar24 הראו את המסלול של מטוסים פרטיים ממוסקווה, קייב וערים אחרות בגוש הקומוניסטי לשעבר לנמל התעופה בן גוריון.

בכירים ברשויות האכיפה בישראל העלו חששות שחוקי מס רופפים יצרו צינור להלבנת הון. בחודש שעבר ניסתה רשות המסים במשרד האוצר לשכנע את הממשלה לאמץ הצעה לבטל פטור של עשר שנים מדיווח על הכנסה מחו"ל ועל נכסים זרים שמהגרים ותושבים חוזרים ישראלים נהנים ממנה (הם עדיין ייהנו מפטור מתשלום מס על ההכנסה שלהם בחו"ל). שר הקליטה זאב אלקין חסם את התכנית. הוא התעקש שהפטור לא קיים כדי למשוך אוליגרכים, משום שיש להם מסגרות מס ידידותיות במקומות אחרים.

רומן אברמוביץ'
רומן אברמוביץ'צילום: בלומברג

לא כולם השתכענו. רשות המסים סבורה שישראלים מחזיקים בנכסים לא מדווחים בשווי של כחמישית מהתמ"ג של ישראל. חלק מהכסף הזה נכנס למדינה בדרכים נפתלות, אבל הצינור המרכזי שלו גורם לספירלה כלפי מעלה במחירי הדיור.

יש גם חששות בנוגע להשפעה של נהירת האוליגרכים על הפוליטיקה המקומית. עזריאל לוי, לשעבר בכיר ברשות המקרקעין, אומר שהמדינה מאפשרת לכסף מלוכלך להיכנס, ושחלק ממנו "קונה גישה של אוליגרכים לפוליטיקאים, שכל הזמן מחפשים דרכים לעקוף את חוקי מימון הבחירות הקפדניים".

שורה של פוליטיקאים ישראלים, כולל נשיא לשעבר ושלושה ראשי ממשלה, נחקרו בעשור האחרון בחשד לקבלת תשלומים לא חוקיים מטייקונים יהודים זרים. אחד מהם, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, מערער כעת על עונש מאסר הקשור לתשלומים כאלה. עוד סקנדלים פוליטיים כאלה צפויים לקרות אם ישראל תתן לעצמה להישאר מגרש המשחקים של האוליגרכים.

אהוד אולמרט גזר דין
אהוד אולמרטצילום: דודי ועקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker